Home -  Podróże -  3 kary za niezatrzymanie się do kontroli drogowej

3 kary za niezatrzymanie się do kontroli drogowej

9 listopada 2020
polska policja

Zignorowanie nakazu zatrzymania przez policję, niesie za sobą rosnącą skalę surowych konsekwencji prawnych. Jedna kara po drugiej staje się bardziej dotkliwa dla kierowców. Po kolei omówimy każdą z nich. Wskażemy także, jakie zachowanie policji w polskim prawie nie będzie podlegało karze dla kierowcy.

 

Po pierwsze należy wyjaśnić, że niezatrzymanie się d kontroli drogowej to przestępstwo. Grozi za to konkretna kara, a więc ma to swoje prawne uzasadnienie w Kodeksie Karnym, zgodnie z Ustawą obowiązującą od 1971 r. Obecnie obowiązują 3 kary:

  • kara grzywny od 20 do 5000 złotych
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
  • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat

Kara grzywny za niezatrzymanie się do kontroli drogowej 

Wszystko zależy od okoliczności zatrzymania kierowcy. Nawet nieumyślne zignorowanie patrolu policyjnego może zakończyć się w sądzie, gdzie można spodziewać się zakwalifikowania czynu kierowcy jako wykroczenie. W najlepszym wypadku sąd nałoży na kierowcę karę grzywny. Natomiast w mniej sprzyjających okolicznościach, sprawa może zakończyć się aresztem do 30 dni lub/i zakazem prowadzenia pojazdów. W kodeksie wykroczeń ustawodawca jasno określił tę karę:

Art. 92. Kodeksu Wykroczeń brzmi:

§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub d kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazd, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia kreślonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zakaz prowadzenia pojazdów za niezatrzymanie się do kontroli drogowej 

Nie ignoruj nakazu zatrzymania. Co prawda polska policja, jak chyba żadna inna, ma w zwyczaju ustawiać się w wyjątkowo niewidocznych miejscach. Oczywiście wielokrotnie zaskakuje tym kierowców, ale brak dostosowania się do nakazu grozi surową karą. Każde umyślne łamanie przepisów może doprowadzić do utraty prawa jazdy i tym samym zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wysokość kary zależeć będzie od powodu uniknięcia kontroli drogowej, włączając w to nietrzeźwość oraz ucieczkę przed radiowozem na sygnale. 

Art. 29. 

§ 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

§ 2. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. 

5 lat pozbawienia wolności za niezatrzymanie się do kontroli drogowej

To najdotkliwsza ze wszystkich 3 kar, za niezastosowanie się do polecenia policjanta. Co więcej, jeśli umyślne niezatrzymanie pojazdu zmusi mundurowych do podjęcia pościgu, stworzy to sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. To z kolei może doprowadzić do wypadku. W takiej sytuacji kara dla kierowcy może wynosić 8 lat lub więcej, w zależności od indywidualnej decyzji sądu oraz okoliczności. Brawurowa jazda, ryzykowanie życia, a także narażenie na niebezpieczeństwo innych ma zawsze wysoką karę. 

 

 

policjantka kontrola drogowa

Świetlne i dźwiękowe sygnały radiowozu – jak ich użycie przez policję wpływa na karę dla kierowcy

Okazuje się, że tak mała różnica znacząco wpływa na zakwalifikowanie czynu kierowcy jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Użycie tylko sygnału dźwiękowego lub tylko sygnału świetlnego przez policję, nie obliguje kierowcę do zatrzymania się tak, jak w momencie użycia obu sygnałów jednocześnie. Dopiero jeśli funkcjonariusz policji włączy syreny oraz sygnał świetlny lub użyje lizaka, każdy kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli, będzie potraktowany jak przestępca. 

Art. 178b Kodeksu Karnego brzmi:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu  kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Nieoznakowany radiowóz policyjny

W przypadku nieoznakowanego radiowozu policyjnego, kierowca będzie podlegał karze niezatrzymania się do kontroli drogowej, tylko w przypadku kiedy policjant spełni obowiązek użycia zarówno sygnału świetlnego, w postaci napisu „kontrola drogowa” oraz sygnału dźwiękowego. 

 

MANDAT ZA DYSKUSJE Z POLICJANTEM

 

Na koniec warto dodać, że wszystkie powyższe kary mogą się na siebie nakładać. W związku z tym nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy czasem naprawdę słono kosztuje. Dlatego jeśli policja, inspektorzy Transportu Drogowego, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej próbują Cię zatrzymać do kontroli, potraktuj sprawę poważnie. 

Kategorie: Podróże, Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ecodriving i alerty potrzebne w monitornigu gps samochodów

Jak korzystać z alertów w monitoringu GPS

 7 sierpnia 2019

Rynek monitoringu GPS pojazdów służbowych ma się dziś świetnie, bo zapotrzebowanie na taki system monitorowania…

Czytaj więcej
pytania i odpowiedzi

FAQ – odpowiadamy na Wasze pytania

 27 października 2016

Każdy, kto decyduje się na montaż modułu przeznaczonego do monitoringu GPS, ma zawsze wiele pytań…

Czytaj więcej