Home -  Wszystkie artykuły -  3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie

3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie

14 grudnia 2020
znaczenie ecodriving

Samochody są nowoczesne, szybkie i po to mają odpowiednią moc żeby z niej korzystać, a kierowcy lubią szybką i dynamiczną jazdę. Trudno im się dziwić i jeszcze trudniej dyskutować. Co ma z tym wspólnego ecodriving? Dla samochodu, kierowcy i środowiska – całkiem dużo.

Kiedy lubisz szybką jazdę, ale jednocześnie chcesz dbać o kondycję samochodu, to jest kilka zasad ecodrivingu, za które samochód może Ci podziękować. Prawie każdy kierowca wie, że powinno się oszczędzać na paliwie i tym samym dbać o środowisko. Ale czy w praktyce kierowcy są tak samo dobrzy jak w teorii? O ecodrivingu mówi się całkiem dużo, my przypominamy dziś 3 najważniejsze powody, dla których warto uczyć się ekologicznej i ekonomicznej jazdy. A ekonomicznie wcale nie oznacza wolno i ślamazarnie.

3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie

Każdy kierowca ma swój własny styl jazdy i przyzwyczajenia. Dzięki raportom i alertom monitoringu GPS zyskujesz sposób na oszczędność i dobrą edukację zrównoważonej jazdy każdego kierowcy. To działa i przynosi efekty zarówno prywatnie jak i zawodowo.

Jakie są 3 najważniejsze powody, dla których warto wdrożyć ecodriving?

  • Bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego
  • Oszczędność dla Twojego portfela
  • Ochrona środowiska naturalnego

ecodriving dlaczego warto

Gwałtownie hamowanie i częste zatrzymywanie się…

…powoduje większe zużycie paliwa. Nagłe hamowanie, zwłaszcza w kałuży, na przejeździe kolejowym, na dziurach i przeszkodach, na progach progami zwalniających – nie służą samochodom. Warto i należy hamować płynnie, zachowując odstęp i pamiętając o tych, którzy są za Tobą. Większość powie, że to oczywiste, a jednak z jakiegoś powodu warsztaty samochodowe nie narzekają na brak pracy. Kierowcy mający do dyspozycji coraz więcej samochodów z systemami wspomagania hamowania i często myślą, że przy małej prędkości, samochód od razu się zatrzyma. Niestety tak się nie dzieje, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych. Dobrym kierowcą jesteś wtedy, kiedy planujesz trasę, przewidujesz sytuacje na drodze i nie dopuszczasz do ryzykownych sytuacji. Rozsądne hamowanie to nie tylko dbanie o samochód, ale także o bezpieczeństwo na drodze i środowisko naturalne.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nagłe przyspieszanie

Ekonomiczna jazda to jest płynna i z możliwie stałą prędkością. Optymalnie dla Twojego portfela jest poruszać w przedziale od 90 do 120 km/h. Gwałtowne przyspieszanie nie służy oszczędnościom, ponieważ paliwo zużywa się kiedy zwiększasz obroty silnika do dużych wartości. Poruszaj się jednak na tyle dynamicznie, aby ruszając szybko opuścić skrzyżowanie i nie dopuszczać tym samym do kolizji. Aby w praktyce nauczyć siebie lub innych kierowców w firmie dobrego stylu jazdy, warto korzystać z funkcji – ranking użytkowania pojazdu. Jest to raport, który porówna styl jazdy wszystkich kierowców objętych monitoringiem GPS. Raport przedstawia wszystkie błędy i nadużycia w określonym czasie lub na wybranej trasie. Ta wiedza to podstawa do dalszej rozmowy z kierowcą.

Zmiana biegów i dbanie o stan techniczny pojazdu

Można powiedzieć, że ogólna zasada dla umiejętnej zmiany biegów, to osiąganie prędkości przy możliwie jak największym biegu. A jeśli przyspieszasz dynamicznie, możesz spokojnie omijać kolejne biegi, aby osiągnąć pożądaną prędkość. Ale dla ekonomicznej jazdy istotne jest także dbanie o prawidłową eksploatację podzespołów. To ważne, abyś regularnie wymieniał płyny, oleje, filtry, nie woził starych gaśnic i niepotrzebnych przedmiotów, a także sprawdzał ciśnienie w oponach. Za dobre nawyki samochód i środowisko odwdzięczy się przy każdej kolejnej podróży. 

Jeśli na co dzień zarządzasz pojazdami w firmie, monitoruj styl jazdy kierowców. Przy monitorowaniu większego zespołu kierowców, po kilku miesiącach masz szansę zauważyć lepszy styl jazdy każdego z nich. Jeśli na co dzień lubią się czuć jak mistrz kierownicy, poznają ograniczenia, które wyeliminują ich dotychczasowe nawyki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kategorie: Wszystkie artykuły, Zarządzanie flotą GPS | Komentarze: Brak

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

zdalne odcięcie rozrusznika w aucie

Czy można zdalnie odciąć rozrusznik?

 9 października 2018

Zdalne odłączenie rozrusznika? Brzmi trochę jak science fiction. A jednak jest jak najbardziej możliwe -…

Czytaj więcej
GPS do gniazda OBD IKOL

Wybierz lokalizator GPS – IKOL OBD

 28 listopada 2016

Lokalizator GPS IKOL OBD zlokalizuje Twoje auto już w 5 sekund! Jak to możliwe?…

Czytaj więcej