Home -  Podróże -  3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie

3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie

14 grudnia 2020
driving

Samochody są nowoczesne, szybkie i po to mają odpowiednią moc żeby z niej korzystać, a kierowcy lubią szybką i dynamiczną jazdę. Trudno im się dziwić i jeszcze trudniej dyskutować. Co ma z tym wspólnego ecodriving? Dla samochodu, kierowcy i środowiska – całkiem dużo. 

 

Kiedy lubisz szybką jazdę, ale jednocześnie chcesz dbać o kondycję samochodu, to jest kilka zasad ecodrivingu, za które samochód może Ci podziękować. Prawie każdy kierowca wie, że powinno się oszczędzać na paliwie i tym samym dbać o środowisko. Ale czy w praktyce kierowcy są tak samo dobrzy jak w teorii? O ecodrivingu mówi się całkiem dużo, my przypominamy dziś 3 najważniejsze powody, dla których warto uczyć się ekologicznej i ekonomicznej jazdy. A ekonomicznie wcale nie oznacza wolno i ślamazarnie.

3 powody, dla których ecodriving ma znaczenie:

  • Bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego
  • Oszczędność dla Twojego portfela
  • Ochrona środowiska naturalnego 

Każdy kierowca ma swój własny styl jazdy i przyzwyczajenia. Dzięki raportom i alertom monitoringu GPS zyskujesz sposób na oszczędność i dobrą edukację zrównoważonej jazdy każdego kierowcy. To działa i przynosi efekty zarówno prywatnie jak i zawodowo.

ecodriving

Gwałtownie hamowanie i częste zatrzymywanie się

Powoduje większe zużycie paliwa. Nagłe hamowanie, zwłaszcza w kałuży, na przejeździe kolejowym, na dziurach i przeszkodach, na progach progami zwalniających – nie służą samochodom. Warto i należy hamować płynnie, zachowując odstęp i pamiętając o tych, którzy są za Tobą. Większość powie, że to oczywiste, a jednak z jakiegoś powodu warsztaty samochodowe nie narzekają na brak pracy. Kierowcy mający do dyspozycji coraz więcej samochodów z systemami wspomagania hamowania i często myślą, że przy małej prędkości, samochód od razu się zatrzyma. Niestety tak się nie dzieje, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych. Dobrym kierowcą jesteś wtedy, kiedy planujesz trasę, przewidujesz sytuacje na drodze i nie dopuszczasz do ryzykownych sytuacji. Nagłe hamowanie to nie tylko dbanie o samochód, ale także o bezpieczeństwo na drodze i środowisko naturalne.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Nagłe przyspieszanie

Ekonomiczna jazda to jest płynna i z możliwie stałą prędkością. Optymalnie dla Twojego portfela jest poruszać w przedziale od 90 do 120 km/h. Gwałtowne przyspieszanie nie służy oszczędnościom, ponieważ paliwo zużywa się kiedy zwiększasz obroty silnika do dużych wartości. Poruszaj się jednak na tyle dynamicznie, aby ruszając szybko opuścić skrzyżowanie i nie dopuszczać tym samym do kolizji. Aby w praktyce nauczyć siebie lub innych kierowców w firmie dobrego stylu jazdy, warto korzystać z funkcji – ranking użytkowania pojazdu. Jest to raport, który porówna styl jazdy wszystkich kierowców objętych monitoringiem GPS. Raport przedstawia wszystkie błędy i nadużycia w określonym czasie lub na wybranej trasie. Ta wiedza to podstawa do dalszej rozmowy z kierowcą.

Zmiana biegów i dbanie o stan techniczny pojazdu

Można powiedzieć, że ogólna zasada dla umiejętnej zmiany biegów, to osiąganie prędkości przy możliwie jak największym biegu. A jeśli przyspieszasz dynamicznie, możesz spokojnie omijać kolejne biegi, aby osiągnąć pożądaną prędkość. Ale dla ekonomicznej jazdy istotne jest także dbanie o prawidłową eksploatację podzespołów. To ważne, abyś regularnie wymieniał płyny, oleje, filtry, nie woził starych gaśnic i niepotrzebnych przedmiotów, a także sprawdzał ciśnienie w oponach. Za dobre nawyki samochód i środowisko odwdzięczy się przy każdej kolejnej podróży. 

 

Jeśli na co dzień zarządzasz pojazdami w firmie, monitoruj styl jazdy kierowców. Przy monitorowaniu większego zespołu kierowców, po kilku miesiącach masz szansę zauważyć lepszy styl jazdy każdego z nich. Jeśli na co dzień lubią się czuć jak mistrz kierownicy, poznają ograniczenia, które wyeliminują ich dotychczasowe nawyki. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Odzyskanie Jaguara F-Type dzięki zabezpieczeniu radiowemu

 9 stycznia 2021

O tym samochodzie krążą legendy, bo Jaguar to ponadczasowy klasyk. Ma swój styl i czarny…

Czytaj więcej

Kradzież i odzyskanie Mercedesa GLE

 22 czerwca 2019

Kilka wolnych dni uśpiły czujność właściciela Mercedesa klasy GLE. To dowód na to, że weekend…

Czytaj więcej