Home -  Lokalizatory GPS -  Lokalizatory GPS do samochodu -  Jak kontrolować prędkość jazdy i uniknąć mandatu?

Jak kontrolować prędkość jazdy i uniknąć mandatu?

13 września 2021
jak uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości

Otrzymanie mandatu za zbyt szybką jazdę to coś, czego każdy kierowca pragnie uniknąć. W tym artykule przedstawimy Ci kilka sposobów, które uchronią Cię przed przekroczeniem prędkości i związanymi z tym konsekwencjami.

Stawki mandatów rosną systematycznie od kilku lat. Przekraczanie prędkości  to narażenie się na bardzo wysokie koszty. Przez wprowadzenie pojęcia recydywy i zdublowanie wielkości mandatu, łamanie przepisów to lekkomyślność i niepotrzebne wydatki.

W tym tekście przeczytasz o metodach, które pozwolą Ci na zachowanie kontroli nad prędkością poruszania się autem i uniknięcie kary za złamanie przepisów drogowych.

Sposoby na kontrolę prędkości

Masz tendencję do zbyt szybkiej jazdy i chcesz to zmienić? Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, by jeździć bezpieczniej i nie obawiać się mandatu? Oto kilka sposobów kontroli prędkości.

Brzęczek prędkości – sygnalizator ostrzegawczy

Informacja o przekroczeniu prędkości dla kierowcy

Sprawdzonym sposobem na nauczenie się ostrożności na drodze jest zastosowanie specjalnego sygnalizatora dźwiękowego – czyli brzęczka prędkości IKOL. Przyda się on nie tylko wtedy, gdy sam masz tendencję do zbyt brawurowej jazdy – może także służyć do kontroli pracowników poruszających się służbowymi autami. To świetne rozwiązanie np. dla właścicieli floty pojazdów, którym zależy na bezpiecznej jeździe kierowców flotowych.

Jak działa to urządzenie? Kiedy przekroczysz określony wcześniej limit prędkości, usłyszysz alarm, który nie ucichnie, dopóki nie zwolnisz. Jest on na tyle nieprzyjemny dla kierowcy oraz pasażerów, że wymusza zmniejszenie szybkości.

Istnieje opcja ustawienia kilku alertów (maksymalnie czterech) – alarmujących np. o przekroczeniu kolejno 50 km/h, 90 km/h i 120 km/h.

Sam możesz też wybrać rodzaj powiadomienia dźwiękowego dla każdego z nich (sygnał może być pojedynczy, podwójny lub ciągły).
Alarm może włączyć się od 1 sekundy do godziny od momentu wykrycia przekroczenia danego limitu szybkości.

Brzęczek jest prosty w montażu i obsłudze. Ponieważ ustala szybkość jazdy kierowcy na podstawie danych pobranych przez lokalizator GPS, musi zostać podłączony do modułu, który znajduje się w pojeździe. Należy przy tym zaznaczyć, że z tego praktycznego sygnalizatora dźwiękowego mogą skorzystać tylko osoby posiadające lokalizatory IKOL GO i IKOL CAN.

Tempomat

Tempomat to urządzenie, które pozwala na utrzymanie ustawionego wcześniej przez kierowcę tempa jazdy. Bierze ono pod uwagę takie czynniki, jak np. pochylenie terenu. Wystarczy, że wybierzesz żądaną prędkość i puścisz nogę z gazu – dzięki tempomatowi Twój samochód będzie poruszał się sam. To udogodnienie jest spotykane w nowych pojazdach i zdecydowanie poprawia komfort jazdy.

Alert przekroczenia prędkości

Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwi zachowanie bezpieczeństwa na drodze, jest alert przekroczenia prędkości. Powiadamia on wybrane osoby o przekroczeniu prędkości przez dany pojazd. Informacja może przyjść do odbiorców na trzy sposoby:

  • wiadomość SMS,
  • wiadomość e-mail,
  • powiadomienie z aplikacji IKOL Tracker.

Ustawienie tego alertu to idealna opcja zarówno do użytku prywatnego, jak i biznesowego – np. dla pracodawców zatrudniających kierowców w swojej firmie.

Wyświetlacz na szybę HUD

Oryginalnym, ale bardzo funkcjonalnym narzędziem do monitorowania prędkości jazdy jest wyświetlacz HUD (ang. Head-Up Display), nazywany też ekranem przeziernym. Ten ciekawy gadżet jest umieszczany na przedniej szybie samochodu, i zapewnia kierowcy szybki oraz wygodny dostęp do wszelkich potrzebnych danych (jak tempo jazdy, obroty silnika itp.).

Prowadzący pojazd nie musi już odrywać wzroku od drogi, by sprawdzić wszystkie interesujące go informacje, gdyż ma je tuż przed sobą. Dzięki temu podróż autem staje się zdecydowanie bezpieczniejsza.

Ecodriving – pakiet raportów i alertów

Jeżeli prowadzisz firmę i chcesz mieć kontrolę nad pracującymi w niej kierowcami, którzy np. jeżdżą na spotkania z klientami lub rozwożą towary – warto rozważyć wybór funkcji Ecodriving. Dzięki niej będziesz wiedział, gdzie w danej chwili znajdują się Twoi pracownicy, jakie błędy popełniają podczas jazdy oraz z jaką prędkością się poruszają.

Gdy któryś z kierowców przekroczy ustaloną przez Ciebie prędkość bądź np. gwałtownie skręci lub zahamuje, powiadomi Cię o tym Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu. Będziesz mógł zareagować i zwrócić uwagę nieostrożnemu uczestnikowi ruchu drogowego.
Pakiety i raporty Ecodriving:

  • umożliwiają kierowcy bardziej świadome użytkowanie pojazdu,
  • chronią przed przekroczeniem prędkości,
  • pozwalają na porównanie stylów jazdy i umiejętności różnych kierowców,
  • poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

pakiet-raportow-i-alertow-ecodriving

Unikanie opłacenia mandatu

Wspomnieliśmy już o sposobach zapobieżenia nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest otrzymanie mandatu. Co jednak z osobami, które już go dostały, a bardzo nie chcą go spłacać? Okazuje się, że ich pomysłowość nie zna granic.

Przeczytaj zatem, jakie metody na uniknięcie opłacenia mandatu stosują niektórzy kierowcy i jaka jest ich skuteczność.

Zasłanianie fragmentu tablicy rejestracyjnej

Myślisz, że sposób ten jest skuteczny? Wręcz przeciwnie – zakrywanie tablicy rejestracyjnej samochodu samo w sobie stanowi naruszenie prawa i przyciąga wzrok drogówki.

Nieodpowiadanie na korespondencję i przeciąganie postępowania

Gdy od daty popełnionego wykroczenia minie 180 dni, Inspekcja Transportu Drogowego traci możliwość wystawienia mandatu. Sprawa trafia do sądu – co daje kierowcy możliwość złożenia wyjaśnień i zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia kary. Nie oznacza to jednak, że decyzja sądu będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Zarzekanie, że pożyczyło się samochód komuś innemu

Niektórzy wskazują tu kogoś spoza granic UE (by nie można było w prosty sposób znaleźć o tej osobie informacji). Inni zaś odmawiają podania nazwiska kierowcy, który rzekomo prowadził wtedy pojazd. Sposób ten czasem bywa skuteczny.

Wysyłanie listów do głównego inspektoratu transportu drogowego

Wypytywanie o nawet najdrobniejsze detale (dokumentację dotyczącą urządzenia do pomiaru, warunki pogodowe z dnia popełnienia wykroczenia drogowego itd.) może przedłużyć postępowanie i doprowadzić do jego przedawnienia.

To tylko kilka z wielu sposobów na uniknięcie opłacenia mandatu. Niektóre rzeczywiście czasem działają. Warto jednak zastanowić się, czy naprawdę warto poświęcać na to wszystko tyle  energii – zamiast jednorazowo opłacić grzywnę i zapomnieć o całej sprawie.

Jeżeli zaś zostałeś niesłusznie ukarany – czy wiesz, że w dochodzeniu swoich praw może Ci pomóc monitoring GPS? Właśnie dlatego warto korzystać na co dzień z lokalizatorów IKOL.

sprawdź lokalizatory GPS od IKOL!

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

Zabezpieczenie antykradzieżowe do Lexusa IKOL SVR

Odzyskanie ukrytego w garażu Lexusa NX 300h!

 2 sierpnia 2023

Marka: Miejsce kradzieży: Miejsce odnalezienia: Data kradzieży: Data odnalezienia: Lexus NX 300h Warszawa Garaż na…

Czytaj więcej
Nowe mapy w aplikacji IKOL Tracker

Nowe mapy w IKOL Tracker

 26 marca 2019

Dzięki aktualizacji w aplikacji IKOL Tracker użytkownik ma dostęp do nowych i przydatnych funkcji. Jakich?…

Czytaj więcej