Home -  Wszystkie artykuły -  Zabezpieczenie do maszyny rolniczej – które wybrać?

Zabezpieczenie do maszyny rolniczej – które wybrać?

5 października 2023
jak zabezpieczyć maszynę rolniczą przed kradzieżą

Maszyny rolnicze to bardzo drogi sprzęt, który przez dekady potrafi służyć jednemu właścicielowi. Najczęstszymi przyczynami końca działań maszyny jest bardzo poważna usterka, która przekracza jej wartość lub kradzież. O ile przed awarią nie da się uchronić – w końcu każdy sprzęt ma jakieś granice wytrzymałości – tak przed kradzieżą, jak najbardziej. W poniższym artykule poruszymy temat zabezpieczenia do maszyny rolniczej. Odpowiemy na pytanie, dlaczego warto je rozważyć oraz jakie jest najbardziej skuteczne. Zapraszamy do lektury!

Jakie maszyny rolnicze warto zabezpieczyć przed kradzieżą?

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z tematem maszyn rolniczych wie, że jest bardzo szeroki. Niegdyś napędzane przez zwierzęta lub siłę ludzkich rąk, dziś są unowocześnione. Niektóre z nich są wyposażone we własne zasilanie oraz silnik, inne są podczepiane pod ciągnik, który użycza im swojej mocy. Do najpopularniejszych maszyn rolniczych zaliczają się:

  • Kombajn zbożowy
  • Prasa do siana
  • Ciągnik rolniczy
  • Kosiarka rotacyjna
  • Opryskiwacz
  • Brona talerzowa
  • Przyczepa do transportu
  • Opryskarka ogrodnicza
  • Zagłębiarka
  • Siewnik

Oczywiście jest ich wiele więcej, a niektóre są podzielone na dodatkowe rodzaje, jak w przypadku kombajnów, które mogą być przeznaczone do zboża lub ziemniaków. Niemniej każda z nich powinna zostać zabezpieczona przed kradzieżą. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią!

Dlaczego warto zabezpieczyć maszynę rolniczą przed kradzieżą?

Cena maszyny rolniczej potrafi się wahać od kilku tysięcy, do nawet kilku milionów! Wartość nowego sprzętu zdaje się przekraczać wyobrażenia, jednak dobra maszyna rolnicza potrafi bardzo szybko się zwrócić, jeśli efektywnie pracuje na roli. Bardzo wysoka cena urządzenia jest pierwszym powodem dla którego warto zainwestować w zabezpieczenie. Strata maszyny to przede wszystkim cios finansowy dla każdego gospodarstwa – nie ważne, jak duże jest.

Drugim bardzo ważnym aspektem, który odbija się również na finansach, są przestoje w pracach na roli. Aby praca była efektywna, zadania powinny zostać ułożone w ścisłym harmonogramie, który pozwoli na optymalizację działań. Brak jednej maszyny rolniczej powoduje przestój, a co za tym idzie stratę. Do czasu odzyskania maszyny (o ile ono nastąpi) może upłynąć kilka dni, miesięcy, a czasem i więcej. Jeśli właściciel zdecyduje się na wypożyczenie, aby uzupełnić lukę, czas się skraca, jednak dochodzą dodatkowe koszty.

Maszynę rolniczą warto zabezpieczyć przed kradzieżą również z uwagi na fakt, że nie jest używane cały rok i czasem jej kradzież można zauważyć po czasie, który uniemożliwia odnalezienie. W trakcie zimy, gdy maszyna jest pozostawiona nieużywana w garażu wystarczy, że złodziej podkradnie się nocą i wywiezie ją na lawecie, aby nie robić hałasu. Właściciel, który będzie jej potrzebował dopiero w okresie żniw, może się srogo zdziwić, otwierając garaż. Gdy po takim czasie sprawa jest zgłaszana na policję, szansa na odnalezienie jest praktycznie zerowa – maszyna może być już rozebrana na najdrobniejsze części, sprzedana lub wywieziona za granicę.

Maszyny rolnicze – kradzione częściej niż myślisz!

Choć kradzieże maszyn nie są tak powszechne i nagłaśniane jak samochodów – w końcu skala zależy od ilości pojazdów – to śmiało stwierdzić, że jest ich bardzo dużo, a liczba z roku na rok rośnie. W 2021 roku skradziono 1154 maszyny rolnicze – daje to wynik prawie 100 miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że w tym samym roku nabyto 14 074 urządzeń, kradzieże stanowią lukę w postaci 8%. Dla jednych dużo, dla innych mało, jeśli jednak pomnożymy to przez kwotę takiej maszyny, która waha się od kilku tysięcy, do kilku milionów, powstaje potężna suma, która zasiliła kieszenie złodziei.

Przykłady kradzieży maszyn rolniczych w Polsce

Przykładów kradzieży maszyn rolniczych jest na pęczki, jednak przedstawimy jedynie kilka z nich, aby dobrze pokazać skalę problemu. Zaczniemy od sprawy z nocy z 2021 na 22 listopada 2019 roku, gdzie w gminie Juchnowiec został skradziony ciągnik marki Fendt o szacunkowej wartości 70 tysięcy złotych. Maszyna nie była nowa, jednak jej strata była ogromnym ciosem dla właściciela. Jedyne co mogła zrobić policja to bezradnie rozłożyć ręce i zwrócić się z prośbą do społeczeństwa o pomoc w schwytaniu sprawcy.

Natomiast rok wcześniej w gminie Kłodawa w nocy z 12 na 13 lipca, skradziono ładowarkę marki Manitou.. Sprzęt miał jedynie 7 lat i tylko 2000 motogodzin przebiegu – można powiedzieć, że niemalże jak nowy. Wartość oszacowano na 140 tysięcy złotych – spora suma, która chyba każdego by zmartwiła w przypadku straty. Złodzieje w tym wypadku nie tylko mieli tupet, ale też wykazali się pomysłowością w zatuszowaniu zbrodni. Najpierw weszli do garażu, gdzie poza ładowarką znajdowały się ciągniki, a następnie po cichu wyprowadzili maszynę. Aby właściciel jak najpóźniej zorientował się, że padł ofiarą kradzieży wychodząc, zamknęli wrota oraz założyli ponownie łańcuch. Pomimo przesłuchania świadków policja była bezradna i po raz kolejny zwróciła się z prośbą o udostępnianie informacji, aby pomóc schwytać sprawców.

Jednak nie tylko amatorzy zabierają się za kradzież maszyn rolniczych – bywają także zorganizowane grupy przestępcze, które dorabiają się niemałych sum. Przykładem jest wykryta w lipcu bieżącego roku szajka. Nie wiadomo dokładnie, jak długo działali, jednak podczas swojej „kariery” zdążyli ukraść maszyny rolnicze o wartości 2,5 miliona złotych. Urządzenia transportowali na teren prywatnej posesji, gdzie następnie je sprzedawali. Gdy policja ich ujęła, zdołała odzyskać tylko część łupów wartych 1,5 miliona. Osoby, które zostały pokrzywdzone przez złodziei, a ich mienia nie znaleziono, mogą się liczyć z długimi procedurami odzyskania lub nawet całkowitą stratą maszyn.

Powyższe przykłady dosadnie udowadniają, że zabezpieczenie maszyny rolniczej przed kradzieżą powinno znajdować się w jej standardowym wyposażeniu. Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać, mamy dla Ciebie świetną propozycją!

IKOL SVR skutecznie zabezpieczy maszynę rolniczą!

Tą propozycją jest IKOL SVR – radiowy system zabezpieczenie pojazdów, idealny również do maszyn rolniczych. Dzięki małemu modułowi radiowemu ekipa poszukiwawcza IKOL wraz z policją są w stanie odnaleźć skradziony sprzęt nawet w 24 godziny od zgłoszenia kradzieży. Jak to działa?

W maszynie rolniczej jest montowany mały moduł radiowy – nie mylić z modułem GPS. Moduł radiowy opiera się na własnej, tajnej częstotliwości, infrastrukturze naziemnej oraz specjalnych komputerach, które odbierają sygnał. Nie można go zagłuszyć, odwrotnie niż w przypadku GPS-a, a jego działanie nie jest zależne od miejsca, w którym złodziej ukryje maszynę – w garażu, stodole czy pomieszczeniu gospodarczym. Aby zachować całkowite bezpieczeństwo nadajnik radiowy nie tylko działa na własnej częstotliwości, ale też jest ukrywany w pojeździe przez instalatora. Nikt poza nim nie zna położenia urządzenia, nawet właściciel.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojej maszyny rolniczej, koniecznie sprawdź IKOL SVR – najlepsze zabezpieczenie. Aby poznać dokładne informacje na temat oferty oraz możliwości systemu skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego, kryjącego się w przycisku poniżej. Odezwiemy się do Ciebie jak najszybciej i przedstawimy propozycję dopasowaną do Twoich potrzeb.

Zabezpiecz maszynę rolniczą!

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

Analiza historii przejazdów

Historia przejazdów – analiza podróży z lokalizatorem GPS

 30 maja 2020

Masz ochotę na podróż w czasie, aby sprawdzić archiwalne trasy? Ułóż plan abonamentowy tak, abyś…

Czytaj więcej

Jakie powiadomienia wysyła aplikacja IKOL Tracker?

 12 czerwca 2017

Stale ulepszamy i rozwijamy nasze urządzenia i system, aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom użytkowników monitoringu…

Czytaj więcej