Kontrola floty maszyn budowlanych z lokalizatorem GPS
Kontrolując maszynę budowlaną możesz uzyskać wiele informacji nie tylko na jej temat, ale też samych pracowników. Na budowie powiedzenie “czas to pieniądz” ma dosłowne znaczenie, dlatego wiedząc jak pojazdy budowlane są wykorzystywane masz realny wpływ na przebieg prac. Narzędziem, które to umożliwi jest lokalizator GPS, którego montaż przynosi wiele korzyści dla całej firmy budowlanej. Jakich? Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto kontrolować flotę maszyn budowlanych?
Przed montażem lokalizatora GPS w maszynie budowlanej warto odpowiedzieć sobie na podstawową kwestię – czy to urządzenie jest mi potrzebne w kontroli floty? Okazuje się, że nawet w najmniejszej firmie budowlanej moduł GPS może przynieść takie korzyści jak oszczędności, zwiększenie bezpieczeństwa czy ściślejsza kontrola pracowników.
Na czym może oszczędzić właściciel floty maszyn budowlanych? Jak się okazuje nie tylko na paliwie, choć stanowi ono lwią część wydatków! Jednak takie kwestie jak długie postoje podczas braku pracy maszyny lub puste przebiegi, równie często pochłaniają masę pieniędzy. Nie bezpośrednio na kwestię finansową przekłada się także terminowość przebiegu prac, które również można kontrolować z lokalizatorem GPS.
Są także kwestie związane z bezpieczeństwem – nadajnik GPS może ostrzec o próbie kradzieży, dzięki któremu można szybko zareagować – uniemożliwić wyjazd maszyny z placu lub niezwłocznie zgłosić kradzież odpowiednim organom. W tym wypadku przedsiębiorca również oszczędza – strata maszyny budowlanej w trakcie prac to od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów w plecy. Z pewnością żaden właściciel floty nie chciałby tego doświadczyć.
Lokalizator GPS jako wszechstronne urządzenie daje także wgląd w sposób użytkowania maszyny. Choć pracowników często uczula się na sposób w jaki z nich korzystają i tak zdarzają się przypadki, w których maszyna chodzi na zbyt wysokich obrotach lub wręcz przeciwnie – jest pozostawiona bezczynnie, lecz na włączonym silniku. Dzięki lokalizatorowi GPS właściciel floty doskonale wie jak obchodzono się z pojazdem i może wyciągnąć z tego tytułu konsekwencje.
Jak kontrolować maszyny budowlane z lokalizatorem GPS?
Wiemy już dlaczego warto kontrolować maszyny budowlane, pora więc na kwestię jak to zrobić. Sama procedura nie jest zbyt długa, ani skomplikowana. Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z IKOL oraz dobranie odpowiednich lokalizatorów oraz usług dodatkowych, które będą niezbędne w podglądzie poczynań pracowników. Po dopełnieniu formalności umawiamy właściciela na montaż, który może być wykonany u klienta lub w jednym z punktów, z którymi współpracujemy. Po montażu, maszyny budowlane są gotowe do pracy – zazwyczaj trwa on jedynie 30 minut, wiec nie zaburza prac na budowie ponieważ można przeprowadzić go podczas zaplanowanej przerwy w pracy. W przypadku wybrania większej ilości czujników, czas może się wydłużyć do około 1,5 godziny – wtedy warto zaplanować montaż na czas przed rozpoczęciem pracy lub po jej zakończeniu. może on trwać od kilku minut do kilku godzin, więc nie powinien zaburzyć prac na budowie.
Proces monitoringu jest równie łatwy i przyjemny. Właściciel może go prowadzić za pomocą internetowej platformy system.ikol.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej IKOL Tracker, która pozwala na wgląd przy pomocy urządzenia mobilnego. Oznacza to, że gdziekolwiek będzie przedsiębiorca, może sprawdzić co w danej chwili dzieje się z maszynami oraz czy jest to zgodne z założeniami. Jeśli nie, natychmiast może podjąć interwencję, która będzie miała miała na celu przywrócenie porządku.
Najlepsze funkcje do kontroli maszyn budowlanych z GPS
Jednymi z najchętniej wybieranych przez właścicieli flot funkcjami są te związane z kontrolą paliwa w pojazdach. W maszynach budowlanych ważących nawet kilkadziesiąt ton zużycie paliwa może osiągać horrendalne rozmiary. Nic więc dziwnego, że usługi takie jak raport spalania, raport poziomu paliwa czy zużycia paliwa są bardzo pożyteczne wśród flotowców.
Niemniej inne narzędzia są równie potrzebne. Przykładowo alert długiego postoju poinformuje zarządcę floty o braku ruchu maszyny pomimo jej włączonego silnika. Choć niektóre prace trzeba wykonać stojąc dłużej w jednym miejscu, to ustalając długość czasu po jakim ma się pojawić, można uniknąć strat związanych z brakiem pracy przy włączonym silniku.
Innym przykładem jest alert obszaru, który uruchamia się, gdy maszyna budowlana wyjedzie poza wyznaczony obszar. Granice ustawia się samodzielnie, może więc być to plac budowy lub poszerzony teren obejmujący okoliczne ulice. Po wyjeździe maszyny z obszaru można natychmiast sprawdzić co się z nią dzieje, a w najgorszym wypadku szybko zgłosić kradzież.
W przypadku mniejszych maszyn, np. minikoparki, ostrzeżeniem o próbie kradzieży może być alert odholowania, czyli ruch maszyny na wyłączonym silniku. Ta metoda kradzieży jest dla złodziei dużo bardziej kusząca niż odjazd pojazdem budowlanym, jest bowiem dużo szybciej i sprawniej, a przewóz maszyny w taki sposób nie budzi niczyich podejrzeń.
Kontroluj flotę maszyn budowlanych z lokalizatorem GPS!
Już wiesz, dlaczego i jak kontrolować flotę maszyn budowlanych z lokalizatorem GPS. Pozostaje jedno – skontaktuj się z nami, a wspólnie wybierzemy nadajnik GPS, który pozwoli Ci jeszcze lepiej zarządzać ciężką flotą. Nie zwlekaj – już teraz możesz poczynić kroki, które zaowocują oszczędnościami, zwiększeniem bezpieczeństwa oraz większą kontrolą nad pracownika.
Kategorie: Wszystkie artykuły, Lokalizatory GPS, Lokalizatory GPS do maszyn i pojazdów | Tagi: GPS do koparki, Gps do wywrotki, Gps do betoniarku, Gps do maszyny budowlanej, Gps do maszyn budowlanych, GPS na budowe | Komentarze: Brak