Home -  Wszystkie artykuły -  Jak zagłuszyć satelitę?

Jak zagłuszyć satelitę?

9 maja 2014
zagłuszanie sygnału GPS

Dlaczego pozycje GPS są czasami mniej precyzyjne lub ich odczyt nie jest w ogóle możliwy?

Nadajniki GPS krążą po orbitach ok. 20 tysięcy kilometrów nad ziemią. Z braku innych źródeł, całą energię potrzebną do funkcjonowania, gromadzą z promieni słonecznych. W związku z tym satelity nie mają nadmiaru energii, nadajniki nie mogą nadawać bardzo silnych sygnałów. Sygnał nadawany z satelitów GPS, docierając do ziemi, jest już słaby. Odbiorniki GPS są bardzo czułe, aby były w stanie odczytać ten sygnał. Każda dodatkowa przeszkoda: ściana, tunel, czy nawet drzewo, może spowodować tak duże zakłócenia, że sygnał z satelity nie zostanie odczytany.

Należy pamiętać, że system powstał w celu nawigowania obiektów znajdujących się nad powierzchnią ziemi, gdzie tego typu przeszkody rzecz jasna nie występują. Ponadto każde odbicie sygnału pochodzącego z satelity GPS powoduje opóźnienie w jego dotarciu do odbiornika, a jak pisaliśmy w artykule „System monitoringu GPS okiem technika”, odbiornik oblicza swoją pozycję na podstawie opóźnień w odbiorze znacznika czasu wysyłanego przez satelitę. Dlatego wysokie budynki mogą wprowadzać zakłócenia w obliczaniu pozycji geograficznej.

A o co chodzi z zagłuszarkami GPS?

Istnieją takie urządzenia i generalnie działają tak jak ich producenci je reklamują, zagłuszają sygnał GPS na tyle dobrze, że odbiorniki GPS (odbiorniki GPS w postaci chipów są zainstalowanej w wielu milionach urządzeń takich jak lokalizatory monitoringu GPS, telefony komórkowe, nawigacje samochodowe, nawigacje lotnicze, itp.) nie są w stanie poprawnie obliczyć swojej pozycji geograficznej. Sygnał nadawany przez zagłuszarki GPS nie musi być wcale silny, wystarczy, że jest nieco silniejszy od słabego sygnału GPS docierającego z satelitów na ziemię.

Czy można się przed tym bronić? Raczej nie. Ale należy sobie zadać pytanie po co ktoś miałby używać urządzeń zagłuszających? Albo raczej kto? Może być to złodziej samochodu, ale należy pamiętać, że systemy GPS nie są najlepszym rozwiązaniem służącym do odzyskiwania skradzionych pojazdów, albo np. pracownik, który nie chce być śledzony przez swojego pracodawcę. W tym drugim przypadku niektóre systemy monitoringu GPS mogą podać informację, że były zagłuszane pomiędzy godziną x a godziną y.

Można też próbować odczytywać pozycję lokalizatora na podstawie sygnału GSM (odległości od stacji bazowych BTS), ale precyzja tego typu wskazań jest znacznie niższa niż w przypadku sygnału GPS (im większe zagęszczenie stacji BTS tym większa precyzja) i niestety zagłuszarki GPS są bardzo często połączone z zagłusz arkami GSM, Wi-Fi, Bluetooth itp., więc osoba chcąca zagłuszyć system monitoringu może zrobić to całkowicie.

Praktycznie wszystkie systemy monitoringu GPS posiadają wewnętrzną pamięć pozycji, ale niestety w momencie gdy pozycja GPS nie może zostać odczytana (czy to ze względu na zagłuszarkę, tunel, garaż czy zwykłą folię aluminiową) pamięć ta będzie wypełniana ostatnią prawidłową pozycją geograficzną sprzed zagłuszenia. Także dane na temat pozycji w momencie włączenia zagłuszarki są stracone i niemożliwe do późniejszego „odzyskania”.

System GPS nie jest więc idealny, jednak póki co jest najlepszym systemem nawigacyjnym jaki stworzył człowiek. Warto podkreślić także, że jest to system służący do odczytywania pozycji geograficznej, a nie antykradzieżowy – w tym wypadku lepiej skorzystać z radiowej lokalizacji pojazdów po kradzieży (IKOL SVR).

Kategorie: Wszystkie artykuły, Ciekawostki o GPS | Komentarze: Brak

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

GPS do pojazdów rolniczych

Rolnik szuka GPS

 22 marca 2018

Sprzęt rolniczy, jak wszyscy wiemy niesie ze sobą ogromne koszty zarówno utrzymania, jak i eksploatacji,…

Czytaj więcej
Widgety monitoringu GPS

Pokaż innym pokonaną trasę – dodaj widget na swoją stronę

 11 maja 2017

Widgety to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, influencerów, a także różnego rodzaju przewoźników. Czym są? Jak…

Czytaj więcej