Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Monitoring GPS dla firm -  Alerty monitoringu GPS pojazdów – dlaczego warto je mieć?

Alerty monitoringu GPS pojazdów – dlaczego warto je mieć?

28 lutego 2024
alerty w monitoringu GPS IKOL

Monitoring pojazdów IKOL pozwala Ci na tworzenie różnego rodzaju alertów. Dlaczego ta funkcja jest tak istotna i często uwypuklana przez systemy telematyczne? Ponieważ dzięki powiadomieniom masz stały wgląd w sposób pracy kierowców, którymi zarządzasz.

W przypadku, gdy nie otrzymujesz żadnych informacji, nie masz pewności, że Twoi podwładni wykonują swoją pracę we właściwy sposób, bez naruszenia wcześniej ustalonych zasad. Czy wiesz jakie działania możesz kontrolować dzięki alertom? A może nie do końca jesteś przekonany co do funkcjonalności elektronicznych powiadomień? Poniższy tekst rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Alerty monitoringu GPS – co to takiego?

Alerty z monitoringu GPS pojazdu lub z przenośnego lokalizatora, to nic innego, jak powiadomienia informujące Cię i konkretnym zdarzeniu. Wiadomość systemowa może być dostarczana do Ciebie na trzy sposoby – na Twoją skrzynkę mailową, w formie SMS-a lub powiadomienia w aplikacji mobilnej. Treść takiej wiadomości zależy od tego jaki typ alertu został przez Ciebie aktywowany (wszystkie dostępne alerty są opisane poniżej), Możesz otrzymywać na przykład informację i przekroczeniu prędkości przez dany pojazd, zbyt długim postoju bądź zbyt długiej jeździe bez przerwy, czy też informację o wyjechaniu z określonego przez Ciebie terenu.

Alert monitoringu GPS może przyjść SMS-em lub mailem!

Wielu managerów floty uważa alerty wysyłane w formie SMS-a za najodpowiedniejszy i najwygodniejszy sposób otrzymywania informacji o działaniach floty. Jednak w wielu przypadkach to właśnie alerty wysyłane na skrzynkę mailową są praktyczniejsze! Dlaczego? Obecnie praktycznie wszystkie skrzynki pocztowe posiadają opcję tworzenia oddzielnych katalogów i magazynowania w nich wiadomości związanych z konkretnym tematem (np. właśnie powiadomienia z lokalizacji GPS pojazdów). Dzięki temu, że wiadomości te są umieszczane w jednym folderze, nie są „zasypywane” przez inne, nowe maile, które przychodzą na skrzynkę pocztową. Wystarczy jedno kliknięcie i od razu otwiera się cała lista alertów informujących o niewłaściwych zachowaniach pracowników. Czy odnalezienie wszystkich wiadomości SMS w telefonie byłoby równie proste? Raczej nie.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że wiadomości mailowe mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku konfrontacji z pracownikiem, który był sprawcą konkretnego zachowania powodującego wysłanie alertu. Dzięki twardym dowodom w postaci alertu mailowego możesz w prosty sposób udowodnić swoje racje dotyczące problematycznego  sposobu jazdy konkretnego kierowcy – zarówno przed nim, jak i przed swoim szefem.

Alert monitoringu GPS – sprawdź o czym może Cię poinformować

Przeczytaj jakie typy alertów oferuje monitoring pojazdów IKOL i dobierz te, które najlepiej wpłyną na jakość pracy Twojej floty oraz prywatne użytkownie.

Alert ruchu pojazdu

Za każdym razem, gdy pojazdu się poruszy, osoba upoważniona tj. właściciel pojazdu lub ktoś z odpowiednimi uprawnieniami, dostanie alert o zaistniałym fakcie. Alert ruchu może świadczyć o kilku rzeczach, np. próbie kradzieży lub użytkowaniu przez osobę niepożądaną – warto więc szybko na niego zareagować. Alert może zostać skonfigurowany tak, aby uruchamiał się tylko w konkretnych godzinach, dzięki czemu można go ustawić tylko na godziny nocne lub manewrować alertem w określone dni tygodnia, kiedy nie poruszasz się autem.

Alert obszaru

Alert informujący o wjeździe lub wyjeździe z obszaru, który wcześniej ustalisz (w formie koła o promieniu nie mniejszym niż 150 metrów). Dla każdego lokalizatora możliwe jest ustalenie 20 tego typu obszarów. Jest to funkcja idealna dla firm komunalnych działających tylko w określonych rejonach, ale też dla pracowników terenowych lub rodziców, jeśli chcą mieć na oku gdzie jeździ ich pociecha.

alert obszaru monitoringu GPS na mapie

Alert dowolnego obszaru w monitoringu GPS

W przeciwieństwie do poprzedniego alertu, ten daje możliwość ustawienia dowolnego obszaru geograficznego o nieregularnym kształcie. Może więc obejmować konkretną trasę, gminę, województwo lub kraj – gdy samochód z monitoringiem GPS wyjedzie poza obszar, właściciel lub zarządca floty dostanie odpowiedni alert. Dzięki nieograniczonym opcjom zaznaczania przestrzeni, alert ma bardzo uniwersalne zastosowania zarówno w zarządzaniu flotą, jak i użytku prywatnym.

alert dowolnego obszaru monitoringu gps na mapie

Alert prędkości

Alert informuje właściciela lub zarządcę floty o przekroczeniu ustalonej wcześniej prędkości. Co ważne, ustawia się go samodzielnie – nie musi być taki samo, jak obowiązujące normy prędkości (może być niższy, jeśli dla konkretnego auta ma to lepszy wpływ na spalanie). Alert nie tylko pomaga zredukować liczbę kolizji i niebezpiecznych zdarzeń na drodze, ale też zmniejsza eksploatację pojazdu. Dzięki niemu kierowcy mogą wykonywać swoje czynności szybko, jednak z troską i bezpieczeństwo i koszty pracodawcy.

Alert zagłuszenia sygnału GPS

Zostaniesz poinformowany o każdej próbie zagłuszenia monitoringu GPS. Najczęściej wiąże się to także z próbą kradzieży, warto więc niezwłocznie podjąć kroki, które mają na celu zapobiegnięcie grabieży. W przypadku flot może to również świadczyć o nieuczciwym pracowniku, który próbuje zatuszować swoją lokalizację podczas załatwiania prywatnych spraw. Co ważne, użycie zagłuszarki wpływa także na sygnał GSM, służący do przesyłanie alertów, dlatego informacja zostanie przesłana od razu po zakończeniu zagłuszania.

Alert długiej podróży

Alert poinformuje Cię za każdym razem, gdy kierowca przez długi czas będzie prowadził pojazd bez żadnej przerwy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawet 15 minut odpoczynku znacząco wpływa na zwiększenie refleksu kierowcy i zapobiega wypadkom drogowym. Zwiększa się więc bezpieczeństwo na drodze, a przewożone produkty mają większą szansę na dotarcie do celu w całości. Sprawdza się również w usługach przewozowych jak busy i autokary, aby mieć pewność, że kierowcy nie przekraczają określonych norm jazdy.

długa podróż w monitoringu gps

Alert długiego postoju

Równie niekorzystny co długa podróż, jest długi postój, szczególnie jeśli nie jest usprawiedliwiony i zgłoszony. Powiadomienie można dowolnie konfigurować, możesz więc kontrolować czy dane auto wyruszyło po nocnej przerwie, lub czy pracownik terenowy zrobił zaplanowany obchód obiektu.

Alert braku prawidłowej pozycji GPS

Z tym alertem zostaniesz poinformowany za każdym razem, gdy przez określony czas lokalizator GPS umieszczony w pojeździe nie będzie mógł wysłać swojej pozycji GPS na serwery IKOL. Dzięki tej funkcji będziesz wiedział, że pojazd jest poza zasięgiem sygnału GPS (garaże podziemne, kontener) lub też jest zagłuszany.

Alert niskiego napięcia akumulatora

Alert informujący o niskim napięciu akumulatora w pojeździe. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w okresie zimowym – dzięki niej można mieć pewność, że pojazd nie zostanie unieruchomiony przez niską temperaturę. Dzięki niej zwiększy się efektywność floty, ponieważ będzie można podładować zasilanie zanim wyczerpie się energia. W przypadku kierowcy prywatnego, alert zapobiegnie przykrej niespodziance w postaci unieruchomionego auta w zimowy poranek.

Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu

Funkcja związana z pakietem Ecodriving, Alert informuje o nieprawidłowym zachowaniu kierowcy na drodze – a wiec o przekroczeniu prędkości, gwałtownym hamowaniu, przyspieszeniu, zakrętach, a także o pozostawaniu zbyt długo na jałowym biegu. Gdy zarządca floty zwróci uwagę swoim kierowcom na te niepożądane elementy jazdy, może wnieść do firmy oszczędności płynące ze zmniejszonego spalania oraz rozsądnej eksploatacji pojazdu.

SMS nieprawidłowego użytkowania pojazdu

Alert odholowania

Dzięki niemu kierowca zostanie powiadomiony, gdy samochód zacznie się poruszać na włączonym silniku. Zazwyczaj takie działanie świadczy o odholowaniu. Może być to kara za postój w niewłaściwym miejscu, ale też próba kradzieży samochodu „na lawetę” – tak czy owak warto szybko podjąć reakcję, aby nie stracić auta na dłużej. Alert ma  świetne zastosowanie zarówno w pojazdach flotowych, jak i prywatnych.

Sprawdź monitoring GPS od IKOL z pakietem alertów!

Jak widać alerty mają szerokie zastosowanie w monitoringu GPS samochodów we flocie oraz prywatnych. Mogą uchronić kierowców oraz firmy przed ogromnymi kosztami oraz nadmierną eksploatacją pojazdu. Już dziś sprawdź jak alerty z monitoringu GPS od IKOL mogą zwiększyć efektywność Twojej floty i sprawić, że nic nie zaskoczy Cię na trasie i podczas postoju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat alertów, skontaktuj się z nami przez poniższy formularz kontaktowy!

poproś o ofertę!

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Lokalizacja GPS pługów i odśnieżarek

Na czym polega zdalna kontrola GPS pługów i piaskarek?

 1 lutego 2021

Zima zaskakuje nas co roku, ale kiedy zagości na dobre, piaskarki i pługi śnieżne pracują…

Czytaj więcej
Monitoring GPS w prawie pracy IKOL

Monitoring GPS w prawie pracy – dla pracodawców i pracowników

 26 stycznia 2023

Gdy samochód lub inny pojazd staje się narzędziem pracy, naturalnym jest, że pracodawca chce…

Czytaj więcej