Home -  Zarządzanie flotą -  Alerty monitoringu pojazdów – dlaczego warto je mieć?

Alerty monitoringu pojazdów – dlaczego warto je mieć?

4 marca 2016
vector alarm

Monitoring pojazdów IKOL pozwala Ci na tworzenie różnego rodzaju alertów. Dlaczego ta funkcja jest tak istotna i często uwypuklana przez wszystkie systemy telemetryczne? Ponieważ dzięki powiadomieniom masz stały wgląd w sposób pracy kierowców, którymi zarządzasz.

 

W przypadku, gdy nie otrzymujesz żadnych informacji automatycznych masz pewność, że Twoi podwładni wykonują swoją pracę we właściwy sposób, bez naruszania wcześniej ustalonych zasad. Czy wiesz, jakie działania możesz kontrolować dzięki alertom? A może nie do końca jesteś przekonany co do funkcjonalności elektronicznych powiadomień? Poniższy tekst rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Alerty z monitoringu GPS – co to takiego?

Alerty związane z nadajnikiem GPS zamontowanym w pojeździe lub znajdującym się w przenośnym mini lokalizatorze, to nic innego, jak powiadomienia informujące Cię o konkretnym zdarzeniu. Wiadomość systemowa może być dostarczana do Ciebie na dwa sposoby – na Twoją skrzynkę mailową, bądź w formie SMSa.
Treść takiej wiadomości zależy od tego, jaki typ alertu został przez Ciebie aktywowany (wszystkie dostępne alerty są opisane poniżej). Możesz otrzymywać na przykład informację o przekroczeniu prędkości przez dany pojazd, zbyt długim jego postoju bądź zbyt długiej jeździe bez przerwy, czy też informację o wyjechaniu z określonego przez Ciebie terenu.

Pracowniku, lokalizator GPS widzi, że się obijasz!

Wielu managerów floty uważa alerty wysyłane w formie SMSa z najodpowiedniejszy i najwygodniejszy sposób otrzymywania informacji o działaniach floty. Jednak w wielu przypadkach to właśnie alerty wysyłane na skrzynkę mailową są praktyczniejsze! Dlaczego? Obecnie praktycznie wszystkie skrzynki pocztowe posiadają opcję tworzenia oddzielnych katalogów i magazynowania w nich wiadomości związanych z konkretnym tematem (np. właśnie powiadomienia z lokalizacji GPS pojazdów). Dzięki temu, że wiadomości te są umieszczane w jednym folderze, nie są „zasypywane” przez inne, nowe maile, które przychodzą na skrzynkę pocztową. Wystarczy jedno kliknięcie i od razu otwiera się cały lista alertów informujących o niewłaściwych zachowaniach pracowników. Czy odnalezienie wszystkich wiadomości SMS w telefonie komórkowym byłoby równie proste? Raczej nie.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że wiadomości mailowe mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku konfrontacji z pracownikiem, który był sprawcą konkretnego zachowania powodującego wysłanie alertu. Dzięki twardym dowodom w postaci alertu mailowego możesz w prosty sposób udowodnić swoje racje dotyczące problematycznego sposobu jazdy konkretnego kierowcy – zarówno przed nim, jak i przed swoim szefem.

GPS do samochodu – sprawdź, o czym może Cię poinformować

Przeczytaj, jakie typy alertów oferuje monitoring pojazdów IKOL i dobierz te, które najlepiej wpłyną na jakość pracy Twojej floty.

  • Otrzymasz powiadomienie za każdym razem, gdy pojazd zostanie uruchomiony.
  • Otrzymasz powiadomienie w przypadku, gdy monitorowany pojazd wyjedzie lub wjedzie w obszar wcześniej przez Ciebie ustalony (w formie koła o promieniu minimum 150 m). Dla każdego lokalizatora możliwe jest ustalenie 20 tego typu obszarów.

Konfiguracja Alertu obszaru

Konfiguracja Alertu obszaru w Systemie IKOL Online

Alert SMS lub mailowy informujący o przekroczeniu wcześniej ustalonej prędkości. Pamiętaj, że zużycie paliwa rośnie wykładniczo wraz z prędkością pojazdu.

UWAGA! Trzy powyższe alerty możesz zakupić w formie Pakietu alertów już za 9 zł!

Alert informujący o wjeździe lub wyjeździe z określonego obszaru. W odróżnieniu od „Alertu obszar”, ten alert pozwala na określenie dowolnego obszaru, po którym może poruszać się pojazd. Może to być więc automatycznie wygenerowany obszar danego województwa, powiatu lub gminy, ale także konkretna trasa, po której porusza się dany pojazd – każdy zjazd z wyznaczonej trasy oznaczał będzie wysłanie alertu do managera floty.

Konfiguracja Alertu dowolnego obszaru

Konfiguracja Alertu dowolnego obszaru w Systemie IKOL Online

  • Zostaniesz poinformowany o każdej próbie zagłuszenia lokalizatora GPS.
  • Alert poinformuje Cię za każdym razem, gdy kierowca przez długi czas będzie prowadził pojazd bez żadnej przerwy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawet 15 minut odpoczynku znacząco wpływa na zwiększenie refleksu kierowcy i zapobiega wypadkom drogowym.
  • Chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy wykonują swoje zadania w odpowiednim tempie? Ten alert poinformuje Cię, gdy monitorowany pojazd będzie niewykorzystywany przez określony przez Ciebie czas.

Alert długiego postoju

Alert długiego postoju

Otrzymasz informację za każdym razem, gdy wykryte zostanie konkretne zdarzenie – na przykład włączenie alarmu w pojeździe, otwarcie lub zamknięcie drzwi lub bagażnika (także przyczepy w pojazdach ciężarowych), czy też użycie przycisku „Panic Button” przez kierowcę.

Alert braku prawidłowej pozycji GPS

zostaniesz poinformowany za każdym razem, gdy przez określony czas lokalizator GPS umieszczony w pojeździe nie będzie mógł wysłać swojej pozycji GPS na serwery ikol. Dzięki tej funkcji będziesz wiedział, że pojazd jest poza zasięgiem sygnału GPS (garaże podziemne, kontener), lub też jest zagłuszany przez zagłuszarkę.

  • Alert informujący o niskim napięciu akumulatora w pojeździe. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w okresie zimowym – dzięki niej można mieć pewność, że pojazd nie zostanie unieruchomiony przez niską temperaturę.
  • Funkcja związana z pakietem Ecodriving. Alert informuje o nieprawidłowym zachowaniu kierowcy na drodze – a więc o przekroczeniu prędkości, gwałtownym hamowaniu, gwałtownym przyspieszaniu, gwałtownych zakrętach, a także o pozostawianiu pojazdu zbyt długo na biegu jałowym.

Alert gwałtownego hamowania

Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu

Wykrycie gwałtownego hamowania (wiadomość SMS oraz email).

Kategorie: Zarządzanie flotą, Funkcje GPS, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

europe

Plan IKOL: Usługa UE Plus

 2 grudnia 2016

W IKOL pojawił się nowy plan abonamentowy – Usługa UE Plus. Chcesz dowiedzieć się o…

Czytaj więcej
Lokalizator IKOL go do kamera

Lokalizator GPS do kampera – jaki wybrać?

 30 czerwca 2020

Wybierasz się kamperem na wakacje albo na co dzień jeździsz busem? Pozycję na żywo…

Czytaj więcej