Home -  Wszystkie -  Amerykanie ulepszają system GPS

Amerykanie ulepszają system GPS

5 października 2018
Satelita GPS

Lockheed Martin (koncern zbrojeniowy) i US Air Force przygotowują się do uruchomienia pierwszej grudniowej konstelacji zaawansowanych satelitów GPS III, która ma być najbardziej precyzyjną i niezawodną wersją systemu.

 

Podczas, gdy cywilni użytkownicy na całym świecie korzystają z GPS do codziennej komunikacji i nawigacji, wojsko potrzebuje stałej informacji o lokalizacji przesyłanej przez system, a on musi być wystarczająco bezpieczny, by być odpornym na ataki wrogów. Nowy system, dzięki kolejnym ulepszeniom, ma być bezpieczny dla wszystkich użytkowników.

Świat zależy od GPS, od uzyskania wskazówek do uzyskania gotówki z bankomatu lub handlu na giełdzie – powiedział w komunikacie prasowym sekretarz lotnictwa Heather Wilson. Te satelity będą zapewniać większą dokładność i ulepszone funkcje przeciwzakłóceniowe, dzięki czemu będą bardziej odporne.

Początkowe satelity systemu GPS zostały uruchomione przez siły powietrzne w 1978 roku, a dzięki ulepszeniom w ciągu ostatnich 30 lat system stał jednym z podstawowych narzędzi używanych przez ludzi na całym świecie. Większość obecnego systemu składa się z satelitów IIR i IIR-M produkowanych przez Lockheed Martin. Firma ma podpisany kontrakt na 10 satelitów GPS III nowej generacji, a w tym tygodniu otrzymała 7,2 miliardowy kontrakt od Sił Powietrznych na 22 satelity GPS IIIF, które będą uruchomione do 2026 roku.

 

Staelity na orbicie

 

Lepsze i bardziej niezawodne

System GPS III będzie najpotężniejszym i najbardziej odpornym satelitą GPS na orbicie – powiedział w wywiadzie kierownik ds. Komunikacji wojskowej w Lockheed Martin – będzie miał trzy razy większą dokładność, ośmiokrotnie lepszą zdolność przeciwzakłóceniową i nowy sygnał cywilny kompatybilny z innymi międzynarodowymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak europejski system Galileo.

System ten został zaprojektowany dla wojska, ale ochrona na poziomie militarnym przyniesie korzyści wszystkim, którzy go używają. Nowe satelity będą miały system przeciwzakłóceniowy w ramach regionalnej zdolności obronnej systemu. Systemy mają zapewnić dostęp do sygnałów GPS przez USA i sprzymierzone siły zbrojne w obliczu wrogich działań wojennych.
Zainstalowany będzie też laserowy układ reflektorów odblaskowych, aby potwierdzić pozycję każdej satelity na orbicie i zwiększyć dokładność sygnału. GPS III i GPS IIIF będą wyposażone w  ładunki poszukiwawczo-ratownicze, które pozwolą na dokładniejszą lokalizację.

System ma też nowy sygnał cywilny L1C, który sprawi, że będzie on kompatybilny z innymi międzynarodowymi systemami GPS, takimi jak np.europejskie Galileo.

Konstelacja, po pełnym ukończeniu, będzie dostępna dla ponad 4 miliardów użytkowników na całym świecie.

źródło: gpsdaily.com

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

systemy ikol

Systemy zarządzania przedsiębiorstwem

 9 stycznia 2015

Co mają wspólnego systemy zarządzania przedsiębiorstwem z GPS? Bardzo dużo. Lokalizacja GPS odgrywa nieocenioną rolę…

Czytaj więcej
śmieciarka z systemem GPS ikol

Monitoring flot komunalnych

 16 stycznia 2015

Lokalizacja GPS, jaką umożliwia IKOL, jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym między innymi przez służby komunalne, czyli…

Czytaj więcej