Home -  Podróże -  Bezpieczna flota – czyli jaka?

Bezpieczna flota – czyli jaka?

4 stycznia 2021
kierowca samochodu

Flota samochodowa odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Jest ważna z punktu widzenia rozwoju biznesu, ale także odpowiedzialności za pracowników oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co zrobić, aby samochody były jak najmniej kolizyjne, a pracownicy efektywnie wykonywali pracę? Oczywiście pomoże Ci w tym monitorowanie lokalizacji GPS, ale to dopiero początek drogi. Do mety jest jeszcze kawałek, dlatego pokażemy Ci główne przystanki.

 

Dużo się mówi o oszczędnościach na firmowym paliwie i o tym, że monitoruje się trasy przejazdów kierowców, aby nie przekraczali prędkości lub nie oszukiwali pracodawcy. Tymczasem kierunek, który obierają flotowcy dąży do ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa, ponieważ przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją fakt, że to właśnie bezpieczna flota jest gwarantem ogólnego rozwoju firmy.

Po pierwsze – odpowiedzialny kierowca

Samochody nie jeżdżą na wodę i nie jeżdżą też same. Zatem kluczem do oszczędności staje się świadomy i odpowiedzialny kierowca, czyli Twój pracownik. To, w jaki sposób użytkuje samochód będzie miało wpływ na koszty utrzymania floty. W małej flocie, do 10 pojazdów, będzie to widoczne bardzo szybko. Kiedy jest więcej pojazdów w firmie, których się w żaden nie kontroluje, koszty rosną niezauważalnie i trudniej sprawdzić, kto najlepiej pracuje na zły wynik.

Kiedy przygotowujesz się kontroli pozycji GPS pojazdów na żywo, stwórz ogólne zasady dla wszystkich kierowców flotowych. Pomoże Ci w tym car policy, czyli polityka flotowa, którą pewnie już wdrożyłeś do firmy. Daj kierowcom jasne wskazówki i powiedz o alertach, które będą powiadomieniem o przekroczonej prędkości (zakres prędkości ustala administrator systemu IKOL), a także o alertach przy wyjeździe z wyznaczonego obszaru pracy, na przykład z miasta lub województwa.

Po drugie – ekonomiczna jazda

Nie da się oszczędzać, kiedy obroty silnika szaleją ponad normę lub kiedy pedał hamulca i gazu za często spotyka podłogę. Na czym więc polega ekonomiczna jazda? Głównie chodzi o utrzymanie stałej prędkości jazdy, na możliwie wysokim biegu i niskich obrotach. Jak tego dokonać? Uniwersalna zasada ekonomicznej jazdy tkwi w braku gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Czyli ruszasz dynamicznie, ale gazu dodajesz spokojnie. W ten sposób pokazujesz także kulturę jazdy. Możesz tego także nauczyć swoich kierowców, poprzez stałą weryfikację nadużyć i stopniowe wyeliminowanie powtarzalnych błędów. Pomogą Ci w tym wysokiej jakości lokalizatory GPS IKOL.

Początek nowego roku to także dobry czas, aby pomyśleć nad wprowadzeniem do firmowej floty samochodów elektrycznych. Użytkowanie samochodów z alternatywnymi napędami zmniejsza koszty, ponieważ napęd elektryczny jest tańszy niż paliwo. Eksploatacja takiego samochodu nie powoduje zanieczyszczeń w miejscu, gdzie samochód jest użytkowany, a dążenie do dbania o środowisko naturalne jest obecnie wyzwaniem i obowiązkiem każdego odpowiedzialnego biznesu.

 

samochod elektryczny

Po trzecie – analiza tras przejazdów

To kluczowe zadanie fleet managera lub osoby zarządzającej flotą pojazdów. Praktycznie cała analizę dokonają za Ciebie lokalizatory GPS, które zapisują trasy oraz styl jazdy. Ty, jako osoba zarządzająca flotą, tworzysz raporty w systemie IKOL, które aktualnie Cię interesują. Może to być raport dzienny lub raport przejazdów, który pokaże Ci dokładnie sumę wszystkich przejazdów. Raport prędkości przedstawi średnią prędkość oraz przekroczenia prędkości w wybranym czasie. Wszystkie raporty przedstawione są na wykresie w czytelnej, graficznej formie.

Po czwarte – dobre praktyki monitoringu GPS

Najlepszy kapitał to ludzie, z którymi możesz pracować, dlatego jeśli możesz wysłać kierowców na szkolenia z bezpiecznej jazdy, to ta inwestycja zawsze się zwróci. Kierowca, który w praktyce prezentuje wysokie umiejętności ekonomicznej jazdy, przyczynia się do ograniczenia wypadków drogowych. Oznacza to także mniejsze koszty związanie z ubezpieczeniem oraz naprawą powypadkową pojazdu.
Natomiast jeśli Twój budżet jest bardziej ograniczony, korzystaj z systemu do lokalizacji pojazdów. Kształtowanie dobrych praktyk za kierownicą prowadzi do poprawy bezpieczeństwa oraz mniejszych kosztów użytkowania. Ecodriving IKOL daje cały pakiet funkcji, które będą wspierać Twoją flotę każdego dnia.

 

W trudnych czasach pandemii potrzebujesz rozwiązań technologicznych, które będą chronić jednocześnie pracownika, jak i finanse firmy. Bezpieczna flota przekłada się na większy spokój i rozbudowę biznesu. Sprawdź naszą bazę wiedzy i skontaktuj się z nami, aby umówić się na montaż lokalizatora GPS. 

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Komputer

Wiosenne nowości w IKOL

 21 kwietnia 2017

Ostatnio w IKOL pojawiło się sporo nowości. Postanowiliśmy więc stworzyć krótkie podsumowanie – zapraszamy do…

Czytaj więcej
Ekonomiczna jazda sprzyja ekologii

Ekologia i ecodriving – jak dbać o środowisko jadąc samochodem

 18 czerwca 2019

Przed nami okres urlopowych wyjazdów i wiele możliwości żeby odpocząć poza miastem. Z dala od hałasu, tłoku…

Czytaj więcej