Home -  Ewidencja przebiegu pojazdów -  Carpooling – samochody poolowe w firmie

Carpooling – samochody poolowe w firmie

2 lutego 2016
carpooling w firmie

Pojazdy służbowe to ogromne pole do popisu w kwestii generowania oszczędności. Prócz standardowych aut służbowych, które są przypisane do konkretnego pracownika i jest on w pewnym sensie odpowiedzialny za stan pojazdu, coraz większą popularnością cieszą się tzw. samochody poolowe (z ang. pool car, car pooling). Co tak naprawdę oznacza to określenie i dlaczego to rozwiązanie może przynieść duże oszczędności w firmie?

 

Car pool – prywatnie i służbowo

Car pool ma dwa znaczenia. Pierwsze związane jest z pojazdami służbowymi w firmie. W odróżnieniu od zwykłych pojazdów służbowych nie są one przypisane do konkretnego pracownika. Auta są dostępne do ogólnego użytku określonym pracownikom, a za kontrolę nad użytkowaniem pojazdów odpowiedzialny jest manager floty. On też decyduje, który pojazd zostanie wysłany w teren. Podsumowując – pool cars to auta firmowe do dyspozycji pracowników, którymi zarządza i je kontroluje osoba za nie odpowiedzialna.

Drugi rodzaj car poolingu związany jest z ogólnym użytkowaniem pojazdu – niezależnie od tego, czy jest on prywatny czy służbowy i polega na transporcie osób, które udają się w to samo miejsce docelowe, co kierowca pojazdu. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i opłacalne dla obu stron. Kierowca zmniejsza wydatki na paliwo, ponieważ rozkładane są one na liczbę osób, które udają się w podróż wraz z nim. Dodatkowo posiada towarzystwo – co zwłaszcza przy długich podróżach może być bardzo dużym plusem. Zwłaszcza dla ekstrawertycznych kierowców 🙂 Dodatkowo bardzo ważną zaletą takiego „transportu łączonego” jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i redukcja korków w miastach.

Dlaczego samochody poolowe to doskonałe rozwiązanie dla firm?

Pojazdy poolowe w firmie wykorzystywane są wyłącznie do celów firmowych, a więc można odliczyć 100% VAT od wydatków z nimi związanych. Pełne odliczenie VAT za paliwo, przeglądy techniczne i okresowe i wiele więcej. Dzięki temu możesz zmniejszyć wydatki na flotę o 23%! To prawie 1/4 budżetu przeznaczanego na pojazdy służbowe.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób odliczać 100% VAT od wydatków na paliwo, zapoznaj się z naszą Elektroniczną Ewidencją Przebiegu Pojazdów. Dzięki funkcji EEPP możesz w szybki i profesjonalny sposób stworzyć raport wykorzystania pojazdów służbowych, dzięki któremu zaoszczędzisz prawie 1/4 kosztów przeznaczanych wcześniej na flotę.

 

podatek VAT od samochodu

Monitoring pojazdów służbowych – jak to się robi?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wprowadzenie samochodów poolowych w swojej firmie, czy pozostaniesz wierny klasycznej wersji pojazdów służbowych przypisanych do konkretnego kierowcy, warto zastanowić się nad monitoringiem GPS w samochodach służbowych. Rozwiązań jest kilka.

Jeśli chcesz zapoznać się z lokalizatorem GPS, ale jeszcze nie wiesz, czy chcesz wprowadzać go na stałe do swojej floty, dobrym rozwiązaniem może być nasza darmowa Aplikacja IKOL X. Działa ona na podobnej zasadzie, co nadajniki GPS – zamienia telefon komórkowy w lokalizator GPS. Po zainstalowaniu Aplikacji IKOL X na telefonach służbowych, możesz lokalizować ich aktualne położenie oraz historię przebytych tras do 12 miesięcy wstecz. Zarówno Aplikacja, jak i aktualna pozycja lokalizatora są całkowicie darmowe! Dodatkowo płatne są jedynie funkcje opcjonalne, z których możesz korzystać w zależności od potrzeby.

Drugą opcją monitorowania pojazdów służbowych jest GPS do samochodu. Niewielkie urządzenie (moduł IKOL GO lub IKOL CAN) zamontowane w pojeździe sprawi, że w każdej chwili, z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu będziesz miał bieżący podgląd na aktualne miejsce pobytu każdego pojazdu. Dodatkowe alerty, powiadomienia, kontrola zużycia paliwa i stylu jazdy kierowcy (Ecodriving) i wiele innych dodatkowych funkcji sprawiają, że monitoring GPS IKOL jest rozwiązaniem wprost stworzonym zarówno dla małych, jak i dużych flot pojazdów.

GPS do samochodu – jak to wygląda w systemie IKOL?

Nadal zastanawiasz się, czy pojazdy poolowe sprawdzą się w Twojej firmie? Potrzebujesz porady, masz jakieś pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz do nas na czacie, zadzwoń lub napisz a natychmiast udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

kradzież auta sposobem na walizkę

Czym jest kradzież na walizkę i jak zabezpieczyć przed nią auto?

 12 kwietnia 2022

Współcześnie niezwykle popularne są samochody z systemem keyless. Bezkluczykowe, elektroniczne otwieranie auta jest bardzo wygodne…

Czytaj więcej
transport-system

Korytarze geograficzne w systemie IKOL

 9 kwietnia 2018

W naszym systemie telematycznym pojawiło się kolejne rozwiązanie, które z pewnością usprawni kontrolę aut flotowych.…

Czytaj więcej