Home -  Ze świata -  Chiny uruchamiają kolejne satelity nawigacyjne Beidou

Chiny uruchamiają kolejne satelity nawigacyjne Beidou

14 września 2018
Satelity na orbicie

Chiny w sobotę wystrzeliły na orbitę dwa satelity nawigacyjne Beidou na jednej rakiecie nośnej. Beidou to chińska nawigacja satelitarna, odpowiednik amerykańskiego GPS, który swoim zasięgiem obejmuje obszar Azji.

 

Rakieta nośna Long March-3B wystartowała  z centrum Xichang Satellite Launch Center w prowincji Sichuan w południowo-zachodniej części Chin. To była 283 misja serii rakiet długich. Bliźniacze satelity weszły na orbitę ponad trzy godziny po starcie. Po serii testów będą współpracować z 10 innymi satelitami BeiDou-3, będącymi już na orbicie. Bliźniacze satelity zostały opracowane przez Akademię Innowacji dla Mikrosatelitów Chińskiej Akademii Nauk. Nazwany na cześć chińskiego terminu “Wielka Niedźwiedzica”, system Beidou rozpoczął służbę w Chinach w 2000 roku, a regionie Azji i Pacyfiku w 2012 roku.

Schemat Beidou

 

Beidou to chiński system nawigacji satelitarnej, który swoim zasięgiem obejmuje obszar Azji, docelowo jednak ma być systemem ogólnoświatowym. Obecnie system ma charakter testowy i składa się z 4 satelitów, pierwszy na orbitę trafił w 2000 roku. Finalnie będzie złożony z 5 satelitów geostacjonarnych i 30 poruszających się po orbitach o średniej wysokości. Dokładność ma wynosić około 10 metrów. Pełną operacyjność (czyli 35 satelitów) i globalny zasięg system ma osiągnąć do 2020 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

cytryny

Jak wycisnąć z abonamentu GPS wszystkie soki?

 15 lipca 2020

Czy kiedy płacisz za abonament GPS jesteś przekonany, że wykorzystujesz wszystko, co masz w pakiecie?…

Czytaj więcej
predkosc samochodu

Nowa funkcja – sygnalizacja przekroczenia prędkości dla kierowcy

 23 kwietnia 2018

W naszym systemie pojawiła się kolejna funkcja, która z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo kierowcy podczas…

Czytaj więcej