Home -  Wszystkie artykuły -  Czy Lokalizator GPS bez abonamentu się opłaca?

Czy Lokalizator GPS bez abonamentu się opłaca?

14 marca 2022
tani lokalizator GPS - czy warto

 

Z urządzeń lokalizujących korzystają już nie tylko korporacje, lecz także prywatni użytkownicy, a sam rynek monitoringu GPS rozszerza się o coraz to nowe oferty. Obecnie moduły GPS i stojące za nimi funkcjonalności są tak zróżnicowane, że wybór odpowiedniego sprzętu dla siebie to nie lada wyzwanie.

Jednym z pytań zadawanych przez kupujących jest to, czy należy kupić lokalizator z comiesięcznym abonamentem, czy może zdecydować się na opcję niewymagającą opłat. W tym wpisie dokładnie tłumaczymy, jakie zagrożenia wiążą się z zakupem lokalizatora bez abonamentu i na co zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie.

Jakie są wady lokalizatora GPS bez umowy?

Kupując nadajnik GPS bez umowy, jesteśmy posiadaczami tzw. hardware’u, do którego możemy dokupić kartę SIM u dowolnego operatora. a następnie śledzić np. swój pojazd. Niesie to jednak pewne ograniczenia – kupując moduł bez abonamentu otrzymujemy jedynie sprzęt, nie całą usługę. W przypadku profesjonalnych firm lokalizacyjnych moduł GPS to tak naprawdę składowa całego systemu, z którego korzystają klienci. Zarówno platforma monitoringu, jak i aplikacje mobilne, serwerownie i usługi są nieustannie rozwijane, a użytkownik cały czas może liczyć na wsparcie techniczne.

Warto zaznaczyć, że istnieją także firmy, w których abonament jest „opłacany” poprzez ukrycie kosztów w cenie urządzenia. Wiąże się to jednak z koniecznością zminimalizowania kosztów świadczenia usług dla klienta – najczęściej zakres funkcji jest wtedy ograniczony do minimum, a dane o pozycji klienta wykorzystywane są go generowania dodatkowego przychodu.

Poniższa lista skupia się na największych wadach lokalizatorów GPS bez abonamentu. Należy zaznaczyć, że przytoczone cechy dotyczą najtańszych dostępnych lokalizatorów, a sama lista nie ma na celu krytykowania żadnego konkretnego producenta lub dostawcy usług GPS.

1. W GPS bez abonamentu musisz opłacić kartę SIM

Lokalizatory GPS przesyłają informacje o pozycji pojazdu poprzez sieć GSM. Operatorzy komórkowi muszą otrzymać opłatę za świadczenie tych usług – moduły bez abonamentu wymagają więc zakupu i opłacenia karty SIM. To relatywnie niewielki wydatek, przerzucenie go na klienta ma jednak konsekwencje – dostawca takiego monitoringu GPS nie jest odpowiedzialny za przesyłkę danych, ponieważ leży to w gestii użytkownika. To on musi upewnić się, że karta SIM i dostawca GSM są kompatybilne z urządzeniem i nie ma problemów z przesyłką danych. Co więcej, lokalizator przestanie śledzić pozycję pojazdu, jeśli zapomnimy o opłaceniu karty.

2. Informacje o lokalizatorze są przesyłane przez SMS

Aby korzystać z lokalizatora GPS bez umowy, często musimy zadzwonić lub wysyłać SMS do urządzenia z „zapytaniem” o pozycję naszego pojazdu, na które w odpowiedzi otrzymujemy SMS zwrotny ze współrzędnymi. Informacje te musimy następnie zwizualizować poprzez Google Maps, aby dokonać interpretacji.

Co więcej, aby otrzymać informację o trasie przejazdu monitorowanego auta, musimy wysłać SMS ze zdefiniowaną informacją ile razy i co jaki czas lokalizator ma zbierać informacje o swojej pozycji. Następnie lokalizator będzie przesyłał SMS z danymi za każdym razem, gdy minie ustalony czas. Ponownie, aby móc zwizualizować trasę przejazdu, konieczne jest manualne użycie Google Maps.

Informacje zawarte w SMS są ograniczone i nie pozwalają na skuteczne mierzenie w czasie np. parametrów pojazdu. Ten sposób wykorzystywania lokalizatora jest niestety niewygodny w codziennym użytkowaniu, nie mówiąc o zastosowaniach biznesowych.

Tanie lokalizatory GPS komunikują się jedynie poprzez wiadomości SMS

3. Niewygodne użytkowanie

Tanie lokalizatory GPS, które nie działają za pośrednictwem SMS’ów, często przekazują informacje o pozycji za pośrednictwem niezoptymalizowanych i nierozwijanych aplikacji. W konsekwencji codzienne użytkowanie lokalizatora jest trudniejsze, a zaawansowana analiza danych – niemożliwa. Stała aktualizacja software’u to niezbędny czynnik, aby system GPS był nieustannie sprawny i funkcjonalny dla użytkownika.

W przeciwieństwie do opcji budżetowych, profesjonalny monitoring GPS gwarantuje zoptymalizowaną platformę do monitoringu w języku polskim, z której poziomu możemy zarządzać dowolną liczbą lokalizatorów bez dodatkowych kosztów.

4. Niska jakość urządzenia, brak certyfikatów

Lokalizator GPS powinien odznaczać się wysoką niezawodnością i wytrzymałością m.in. na warunki atmosferyczne. To kluczowe, aby jakość plastików oraz elementów wewnętrznych pozwalała mu na niezawodną pracę wewnątrz samochodu lub innego pojazdu. Dobre lokalizatory GPS posiadają odpowiednie normy i oznaczenia, świadczące o wysokiej jakości wykonania – powinniśmy zwracać na nie uwagę podczas dokonywania zakupu. Ważne jest również użycie szyfrowanego połączenia SSL, pozwalającego na bezpieczną przesyłkę danych, a także możliwość zapisu informacji lokalizacyjnych w sytuacji braku zasięgu.

Moduły GPS bez abonamentu często ograniczają się też do jednego systemu pozycjonującego – technologii GPS. Profesjonalne lokalizatory wykorzystują wszystkie sygnały satelitarne (GNSS – Global Navigation Satellite Systems), co pozwala na skuteczniejszą i bardziej precyzyjną lokalizację.

Dokonując zakupu taniego urządzenia, sprawdźmy, czy aby na pewno wytrzyma on wiele lat pracy i czy gromadzone na nim dane są bezpieczne.

5. Niezabezpieczone i wolne serwery

Tani monitoring GPS opiera się zazwyczaj na przestarzałych serwerowniach. Niesie to za sobą znaczne zagrożenia. Przede wszystkim istnieje ryzyko zhakowania serwerów i przejęcia wrażliwych danych. Co więcej, serwerownie mogą tracić dane z powodu awarii lub działać powolnie, co znacznie obniża satysfakcję z korzystania z lokalizatora.

Tanie serwerownie, brak protokołów SSL to tylko niektóre wady taniego monitoringu

6. Dostępne są jedynie podstawowe funkcje

Systemy monitoringu bez abonamentu często ograniczone są do podstawowych funkcji, bez możliwości śledzenia parametrów pojazdu. Do tych informacji należą m.in. poziom paliwa, stan świateł, status otwarcia drzwi, stan zapłonu i wiele więcej. Ponadto, tanie systemy nie mają możliwości zaawansowanej analizy danych.

W profesjonalnych lokalizatorach GPS możliwa jest analiza stylu jazdy kierowcy, np. pod kątem ecodrivingu czy optymalizacji czasu pracy. Moduły te umożliwiają też wykrywanie próby zagłuszania sygnału GPS lub rozpoczęcia holowania pojazdu. Dobre firmy lokalizacyjne rozszerzają też swoje usługi w zależności od potrzeb rynku, wprowadzając np. możliwość opłacania przejazdów w ramach systemu e-TOLL, czy tworzenie Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów.

7. Dane mogą być sprzedawane

Korzystając z taniego lokalizatora GPS, udostępniamy swoje dane zewnętrznemu podmiotowi. Jeśli firma, z której usług chcemy korzystać to tzw. „no-name”, istnieje ryzyko, że pozyskiwane przez nią informacje mogą być sprzedawane. Nie jest to jednak pewne – przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, że dostawca monitoringu pozostawia gromadzone dane na swoich serwerach.

8. Brak wsparcia technicznego

Firmy oferujące profesjonalny monitoring GPS pomagają klientowi zarówno przy montażu urządzenia i konfiguracji, jak i wszystkich problemach technicznych, jakie może on napotkać w trakcie korzystania z usług. W przypadku korzystania z lokalizatora budżetowego nie możemy liczyć na naprawę urządzenia lub inną formę obsługi klienta. To znaczny minus, jeśli zależy nam na komfortowym korzystaniu z monitoringu.

Warto, aby lokalizator korzystał ze wszystkich dostępnych technologii GNSS

Jaki lokalizator opłaca się kupić?

Powyższe wady tanich lokalizatorów powodują, że będą one słusznym wyborem jedynie dla osób sporadycznie korzystających z monitoringu. Jeśli zależy Ci tylko na okazyjnym sprawdzaniu aktualnego położenia monitorowanej rzeczy i akceptujesz ryzyko, że sprzęt może nie zadziałać, jest to rozwiązanie do zaakceptowania. Niestety, budżetowe lokalizatory  nie nadają się do regularnego wykorzystywania przez osoby prywatne lub firmy.

Korzystając z monitoringu od firmy IKOL, zyskujesz pewność, że otrzymany lokalizator dotrzymuje najwyższych standardów z zakresu lokalizacji GPS, a sama platforma monitoringu, serwery i dostępne funkcje są nieustannie doskonalone. Zyskujesz też możliwość pełnej personalizacji usług, stałe wsparcie techniczne i 100% bezpieczeństwo danych.

Sprawdź naszą ofertę na lokalizatory IKOL i wybierz moduł dla siebie:

Sprawdź ofertę

Kategorie: Wszystkie artykuły, Lokalizatory GPS, Ciekawostki o GPS | Tagi: | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Praktyczne funkcje montioringu GPS

Funkcje monitoringu GPS, które mogą Ci się przydać

 27 listopada 2018

Nieważne, czy używasz monitoringu GPS we flocie, czy w prywatnym samochodzie – dzisiaj zaprezentujemy kilka…

Czytaj więcej
co odroznia kradziez od przywlaszczenia

Kradzież a przywłaszczenie – co je odróżnia?

 10 listopada 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się kradzież od przywłaszczenia? Przeczytaj ten tekst i…

Czytaj więcej