Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Monitoring GPS dla firm -  Czy mogę pojechać na wakacje samochodem służbowym?

Czy mogę pojechać na wakacje samochodem służbowym?

10 lipca 2020
Jak rozliczyć wakacje samochodem służbowym

Planujesz pojechać na wakacje służbowym samochodem? Przed wyjazdem za granicę, sprawdź dokładnie warunki polityki flotowej firmy, aby w pełni cieszyć się urlopem, a nie dodatkowymi kosztami.

Kto może jechać na wakacje samochodem służbowym?

Służbowy samochód to bez wątpienia jeden z ważniejszych dodatków pozapłacowych. Ten kto z niego korzysta – jest szczęściarzem, bo może cieszyć się autem dobrej klasy i sporo zaoszczędzić. Wszystkie zasady korzystania z pojazdów służbowych określa polityka flotowa każdej firmy. Zawiera ona dokładne informacje dotyczące użytkowania pojazdu, również w przypadku wyjazdów zagranicznych i opłat eksploatacyjnych na czas urlopu.

Jeszcze do niedawna samochód służbowy służył jako narzędzie pracy i oczywiście tylko do celów służbowych. Jednak podejście do pracownika w ostatnich latach się zmienia i samochód służbowy traktowany jest jako dodatkowy bonus, który ma za zadanie motywować do pracy w danej firmie. Zdarza się, że pracownik może korzystać z samochodu poza pracą, ale jedynie w dni robocze. Często jednak korzysta z niego bez większych ograniczeń. Ten zakres użytkowania samochodu w dni wolne od pracy, w dużej mierze zależy od zajmowanego stanowiska. Im wyższe, tym więcej możliwości. Wyjazd na wakacje służbowym samochodem możliwy jest zatem w oparciu o politykę flotową i zakres uprawnień konkretnego pracownika. 

Kto płaci za paliwo podczas urlopu?

Zasady wielu firm są podobne. Firma ponosi koszty za ubezpieczenie, paliwo, płyn do spryskiwaczy i pozostałe koszty eksploatacyjne pojazdu. Jeśli pracodawca przewidział limit paliwowy, sprawdź trasę podróży i oblicz, ile będziesz musiał dopłacić ze swojej kieszeni. Wygodną opcją jest korzystanie z kart paliwowych, wówczas problem sam się rozwiązuje, bo łatwo sprawdzić, w jakie dni pracodawca rozlicza się z pracownikiem lub powyżej jakiej kwoty wydanej na paliwo.

wakacje samochodem służbowym

Zagraniczny wyjazd służbowym autem

Przed wyjazdem sprawdź formalności, które nie przysporzą Ci dodatkowych zmartwień, np. podczas wjazdu do innego kraju. Ważny będzie dokument potwierdzający prawo do korzystania z pojazdu. Pisemną zgodę możesz uzyskać od pracodawcy, bądź innej osoby upoważnionej do tego typu decyzji w firmie – to w przypadku jeśli pojazd jest własnością firmy. Inaczej będzie w przypadku pojazdu leasingowanego. Wtedy zgoda musi być podpisana przez leasingodawcę, bo to on, a nie kierowca, jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

Zgłoś pracodawcy, gdzie docelowo się wybierasz. Być może będziesz potrzebował zielonej karty, która obowiązuje w 14 krajach (m.in. w Albanii, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Białorusi, Rosji) i jest potwierdzeniem posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Co ważne, zieloną kartę możesz nabyć tylko w Polsce. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne, które kosztuje dużo więcej.

Pamiętaj też o odpowiedzialności. Każdy kto bez przyzwolenia zasiądzie za kierownicą i spowoduje uszkodzenie samochodu, będzie odpowiadał za szkody na rzecz firmy. Nie bez powodu polityka flotowa nakłada obostrzenia wobec dodatkowego użytkownika pojazdu. 

Kolizja lub awaria samochodu w czasie wakacji

Samochód zastępczy, usługi serwisowe lub możliwość powrotu innym środkiem transportu daje duże poczucie bezpieczeństwa i zabezpiecza podróżnych na wypadek ekstremalnych sytuacji. Z reguły naprawy pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej. Jeśli jednak awaria nastąpiła z powodu rażącego zaniedbania kierowcy, wówczas może on zostać obarczony kosztami napraw, które liczone są w walucie danego kraju. 

Kontrolować pracownika czy dać mu wolne od monitoringu GPS?

Jeśli obawiasz się nadużycia zaufania ze strony pracownika, lokalizacja pojazdu online sprawdzi się idealnie. Aby móc kontrolować pozycję GPS pojazdu na mapie lub mieć wgląd do historii podróży zagranicznych, potrzebny jest plan abonamentowy UE. Daje on podgląd pozycji we wszystkich krajach UE oraz w Szwajcarii i Norwegii. Pozycję lokalizatora można oglądać na mapie po zalogowaniu się do systemu IKOL bądź na aplikacji mobilnej. Z usługi można korzystać cały czas lub tylko na czas wakacji. Styl jazdy, przekraczanie prędkości i inne nadużycia, które nie wskazują na ekonomiczną jazdę, mają wpływ na wyższe koszty serwisowe i bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i samochodu. W przypadku awarii lub wypadku, GPS wskaże dokładną pozycję lokalizatora.

Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać lokalizatory GPS podczas wakacji

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

bezpieczne dzieci z lokalizatorem GPS

Monitoring GPS w szkole – bądź spokojny o swoje dziecko

 4 września 2017

W dzisiejszych czasach smartfony są w standardowym wyposażeniu ucznia, tak jak kredki i zeszyty, dlatego…

Czytaj więcej
Test GPS IKOL MOTO

Lokalizator IKOL MOTO na kanale Faza Rhazz’a

 31 lipca 2018

Po raz kolejny nasz lokalizator GPS IKOL MOTO został poddany wnikliwym testom. Jak się sprawdził?…

Czytaj więcej