Home -  Wszystkie artykuły -  Czy można zlokalizować numer telefonu?

Czy można zlokalizować numer telefonu?

28 stycznia 2016
lokalizacja telefonu po GPS

Wiele osób zastanawia się, czy można zlokalizować, namierzyć telefon tylko po jego numerze. To by było takie proste! Wpisać numer telefonu swojej dziewczyny, żony, męża na stronie  internetowej i w ciągu kilku sekund namierzyć jej/jego lokalizację. Czy coś takiego jest możliwe? W poniższym wpisie przybliżmy Wam, jak namierzanie telefonu naprawdę działa i czy namierzanie po numerze telefonu jest możliwe.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z wersją wideo tego artykułu:

Czy można zlokalizować telefon po numerze?

Wielu użytkowników internetu i telefonów komórkowych ma wyobrażenie o lokalizowaniu telefonów wyniesione z filmów z Jamesem Bondem albo innych szpiegowskich produkcji – główny bohater siada przed komputerem, wpisuje numer telefonu, który chce zlokalizować, na ekranie pokazuje się napis „Szukam…” i po chwili pokazuje się dokładna lokalizacja telefonu z kartą SIM, która ma przypisany dany numer telefonu. Niestety już w tej chwili musimy ostudzić zapał niektórych szpiegów – jest to niemożliwe.

Jeśli jakaś strona oferuje lokalizację telefonu po numerze, to jest to oszustwo i radzimy nie wysyłać żadnych SMS-ów. Nie warto także podawać numerów telefonów, bo skończy się na otrzymywaniu niepotrzebnego spamu, w najgorszym przypadku zapłacicie za SMS Premium. Ale na pewno nie namierzycie telefonu. Być może szpiedzy CIA albo MI6 umiejący włamać się do systemów komputerowych operatorów sieci komórkowych (lub posiadający taki dostęp ;)) mogliby w ten sposób zlokalizować telefon na żądanie, ale nie tak dokładnie jak GPS, bo tylko na podstawie stacji bazowych BTS. Ale zapewniamy, że nikt komercyjnie takiej usługi nie udostępnia i nie udostępni.

Dlaczego lokalizacja po numerze telefonu jest niemożliwa? Po pierwsze dlatego, że numer telefonu nie jest przypisany do telefonu czyli do sprzętu. Numer to sztuczny identyfikator karty SIM, która jest włożona do telefonu komórkowego, a więc ten sam numer może być przeniesiony na inną kartę SIM w ciągu kilku sekund. Innymi słowy numer telefonu (tzw. MSISDN) jest powiązany z kartą SIM (ICCID) tylko w systemie informatycznym operatora komórkowego. Mało tego – może być przypisanych kilka numerów telefonu do jednej karty SIM.

Oczywiście są systemy, które umożliwiają skanowanie transmisji radiowej w sieci GSM oraz dekodowanie jej transmisji, ale są to bardzo drogie technologie i nikt nie udostępnia usługi lokalizowania telefonu w Internecie po wysłaniu SMS za 5 zł.

Czy usługi operatorskie lokalizujące numer telefonu działają?

Tak, istnieją takie usługi, ale dostępne są z reguły w ramach jakiejś grupy jednego właściciela. Wymagają one jednoznacznej zgody osoby, której telefon ma być lokalizowany. Te usługi nie działają na zasadzie nieograniczonego dostępu do aktualnej lokalizacji dowolnego telefonu po wcześniejszym wpisaniu numeru tegoż telefonu. Podsumowując, monitoring GPS telefonu jest udostępniany przez niektórych operatorów. Służy on w zasadzie tylko do lokalizacji telefonu osoby, która się na to zgodzi. A informowanie o zamiarze śledzenia nie zawsze jest w interesie osoby szpiegującej.

lokalizacja telefonu po numerze

Jak działa lokalizacja telefonu online?

Jedynym sposobem, na bieżące monitorowanie miejsca, w którym znajduje się telefon, to zainstalowanie na nim aplikacji monitorującej, takiej jak np. IKOL X. Aby zainstalować taką aplikację trzeba mieć fizyczny dostęp do telefonu, co wymusza niejako zgodę właściciela na lokalizowanie jego telefonu. Aplikacja taka działa w tle zbierając co jakiś czas informacje o lokalizacji i przesyła te informacje na serwer, skąd może być zdalnie odczytana za pomocą aplikacji mapowej (np. IKOL Online). Nie da się więc zlokalizować telefonu po jego kradzieży, gdy wcześniej nie była na nim zainstalowana jakakolwiek aplikacja lokalizująca.

Sam Google czy Apple oferują takie proste aplikacje, które umożliwiają sprawdzenie pozycji telefonu. Może być to przydatne po jego kradzieży. Warto w tym momencie wspomnieć, że systemy operacyjne w telefonach (np. Android, iOS) w swoich regulaminach zmuszają użytkowników do zgody na wysyłanie ich lokalizacji do Google lub Apple. Te informacje pobierane od użytkowników służą im do różnych celów statystycznych, korygowania systemów mapowych, tworzenia danych na temat korków na drogach itp. Google czy Apple w większości przypadków nie znają numeru telefonu, który jest akurat w danej chwili przypisany do danego smartfona.

Jeśli wyjmę kartę SIM i przeniosę ją do drugiego telefonu, to który telefon będzie lokalizowany?

Karta SIM jest nieistotna, liczy się aplikacja zainstalowana w telefonie, czyli lokalizowany jest telefon, a nie karta SIM czy numer. Ponadto, jeśli karta SIM jest wyjęta, a telefon ma włączone WiFi, to  można zlokalizować taki telefon bez żadnej karty SIM. W ten sposób można lokalizować np. tablety, które nie są wyposażone w SIM i nie można z nich dzwonić.

Czy użytkownik telefonu jest powiadamiany za każdym razem gdy jest zlokalizowany?

Nie, ponieważ aplikacja lokalizująca działa w tle i nie jest w żaden sposób widoczna. Oczywiście to zależy od konstrukcji aplikacji – być może są też takie, które informują użytkownika o tym, że jest lokalizowany. W przypadku Aplikacji IKOL X telefon jest lokalizowany ciągle, co określony czas, tak aby np. w przypadku kradzieży móc go zlokalizować. W przypadku wyczerpania baterii jest widoczna ostatnia pozycja telefonu przed rozładowaniem się baterii.

Przekonaj się sam, jak prosta i skuteczna jest lokalizacja telefonu online dzięki Aplikacji IKOL X. Pobierz naszą aplikację ze Sklepu Play już teraz!

darmowa lokalizacja telefonu ikol x

Kategorie: Wszystkie artykuły, IKOL X | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Sonda paliwowa

Sonda paliwowa – czy to na pewno dobre rozwiązanie?

 15 stycznia 2016

Opłaty za paliwo do pojazdów służbowych są stałym i bardzo dużym wydatkiem dla każdej firmy. Niekontrolowane przejazdy…

Czytaj więcej
śledzenie męża lub żony

Jak śledzić męża lub żonę?

 20 grudnia 2014

Chcesz śledzić męża lub żonę za darmo? Przeczytaj o naszej aplikacji IKOL X! Wiele osób…

Czytaj więcej