Home -  Wszystkie artykuły -  Czym jest kradzież na walizkę i jak zabezpieczyć przed nią auto?

Czym jest kradzież na walizkę i jak zabezpieczyć przed nią auto?

12 kwietnia 2022
czym jest kradzież na walizkę i jak się zabezpieczyć

Współcześnie niezwykle popularne są samochody z systemem keyless. Bezkluczykowe, elektroniczne otwieranie auta jest bardzo wygodne i pozwala oszczędzić cenny czas. Należy jednak pamiętać o tym, że pojazdy, które są wyposażone w to udogodnienie, bardzo łatwo mogą paść łupem złodziei. Wystarczy bowiem kilkanaście sekund, by ukraść je metodą na walizkę. W tym tekście wytłumaczymy Ci, na czym polega ten sposób kradzieży i powiemy, jak możesz się przed nim skutecznie zabezpieczyć.

Kradzieże samochodów nie są już aż tak częstym zjawiskiem, jak kiedyś. Warto jednak zauważyć, że przez te wszystkie lata zmieniły się upodobania złodziei. Obecnie ich łupem padają przeważnie auta z najwyższej półki. Te najbardziej luksusowe modele bywają paradoksalnie także tymi najłatwiejszymi do przejęcia.

Jednym ze sposobów, wykorzystywanych do kradzieży drogich samochodów, jest metoda na walizkę. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego i poznać rozwiązanie, który zagwarantuje Twojemu pojazdowi bezpieczeństwo? Zachęcamy Cię do przeczytania tego tekstu.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem bazującym na artykule:

Czym jest i jak działa system keyless?

System keyless służy do otwierania i uruchamiania pojazdu bez wyciągania elektronicznego kluczyka. Wystarczy mieć go w torbie lub kieszeni i znajdować się w odległości około kilkudziesięciu centymetrów od auta.

Bezkluczykowe otwierania samochodu jest możliwe dzięki radiowej transmisji danych. Nadajnik i odbiornik łączą się, wymieniając ze sobą nawzajem kody i odblokowując drzwi oraz włączając silnik.

Kradzież auta na walizkę – na czym polega?

Na czym polega metoda kradzieży na walizkę? Złodzieje przechwytują fale radiowe przepływające pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, przejmując kontrolę na pojazdem. W tym celu wykorzystywane są 2 urządzenia, schowane, jak sama nazwa wskazuje, w walizkach.

W cały proces najczęściej zaangażowane są 2 osoby. Jedna znajduje się blisko miejsca, w którym umieszczono kluczyk (może np. podążać za właścicielem, który trzyma go przy sobie). Druga zaś stoi przy samochodzie, dotyka klamki i odbiera sygnał, który zostaje wysłany do drugiej walizki. Stamtąd fale radiowe docierają najpierw do kluczyka, a następnie – przedłużone – trafiają do auta, które odbiera je jako zwykłą informację z elektronicznego pilota. Następuje otwarcie drzwi – złodzieje mogą odpalić silnik i uciec.

Warto zaznaczyć, że walizka była dotąd wykorzystywana wyłącznie przez służby specjalne, a kradzież za jej pomocą zajmuje zawodowcom mniej niż minutę.

Jak utrudnić złodziejom kradzież pojazdu?

Najłatwiejszym sposobem na utrudnienie złodziejom kradzieży na walizkę byłoby owinięcie kluczyka w folię, schowanie go w metalowym pudełku i trzymanie jak najdalej od drzwi i okien (na przykład w lodówce). Nie ma to jednak sensu. Elektroniczny kluczyk służy przecież do tego, by być używanym i ułatwiać życie kierowcy. A kiedy jest on w użytku, do przejęcia auta wystarczy tylko chwila.

Co zatem można zrobić, by uniknąć bezpowrotnej utraty pojazdu? Jak do tej pory nie powstało jeszcze nic, co gwarantowałoby zabezpieczenie sygnału z pilota. Stosowanie mechanicznych blokad oraz używanie w celach przeciwkradzieżowych samego monitoringu GPS to zły pomysł – złodzieje bez najmniejszego problemu poradzą sobie z obejściem takich rozwiązań.

Dobrym pomysłem jest więc wybór niezawodnego systemu radiowego IKOL SVR, umożliwiającego odzyskanie auta po kradzieży.

Zabezpieczenie przeciwkradzieżowe samochodu systemem radiowym IKOL SVR

System IKOL SVR działa w oparciu o fale radiowe, których częstotliwość jest niejawna, a do tego charakteryzuje się wyjątkowo wysoką skutecznością wynoszącą aż 98%. Jest on także niezagłuszalny przez nawet najlepsze zagłuszarki. Co więcej, jego sygnał dociera do takich miejsc, jak tunele, garaże czy metalowe kontenery.

Niewielki moduł, który zostaje umieszczony w samochodzie przez certyfikowanego montażystę IKOL, jest uśpiony do momentu zgłoszenia kradzieży przez właściciela auta. Nie posiada on też GPS-a – jedynie jego wariant o nazwie IKOL SVR Sky stanowi połączenie odbiornika do ochrony radiowej pojazdu i lokalizatora GPS.

Nie tylko dla samochodów

Należy zauważyć, że IKOL SVR nie jest systemem przeznaczonym wyłącznie do zabezpieczania aut osobowych. Można go zastosować także w takich pojazdach, jak motocykle oraz maszyny budowlane i rolnicze.

IKOL SVR działa w Polsce i Europie

Czy wiesz już, że IKOL SVR działa także poza granicami Polski? Można na nim polegać również podczas pobytu w innych państwach położonych na terenie Europy.

3 wersje systemu IKOL SVR – wybierz najlepszą dla siebie

Każdy, kto zamierza zabezpieczyć swój pojazd systemem IKOL SVR, ma do wyboru 3 warianty tego systemu. Różnią się one między sobą wbudowanymi funkcjami.

  • IKOL SVR Standard – ta wersja systemu radiowego zapewni Ci wyjątkowo skuteczne zabezpieczenie auta na wypadek kradzieży. Zyskasz też całodobową ochronę Centrum Operacyjnego IKOL (także w niedziele i święta). Moduł obsługujący wariant IKOL SVR Standard nie przesyła ani nie zapisuje lokalizacji auta do momentu zgłoszenia kradzieży.
  • IKOL SVR Alarm – oprócz wszystkich wymienionych wcześniej cech, system ten został dodatkowo wzbogacony o możliwość zdalnego uzbrajania czujników wewnętrznych auta (poprzez stronę system.ikol.pl lub aplikację na urządzenia mobilne IKOL Tracker). Wyposażono go też w funkcję ustawiania alertów informujących o nieautoryzowanym ruchu pojazdu.
  • IKOL SVR Sky – to najbardziej rozbudowany wariant systemu IKOL SVR. Moduł, który ją obsługuje, oferuje zarówno niezakłócalne zabezpieczenie radiowe, jak i szereg przydatnych funkcji spełnianych przez lokalizatory GPS. Ma wszystko to, co zapewniają wersje Standard i Alarm. Oprócz możliwości zarządzania wieloma typami alertów i zdalnego uzbrajania czujników wewnętrznych pojazdu, otrzymujesz tu dostęp do historii podróży z ostatnich 3 lub 12 miesięcy. Dzięki niemu możesz też sprawdzać aktualne położenie auta, śledzić na bieżąco pokonywane przez nie trasy oraz generować raporty. Połączenie GPS-a z radiowym systemem antykradzieżowym to najwyższy poziom ochrony dla Twojego auta.

Dostęp do informacji dotyczących samochodu (np. do map wyświetlających przebyte już lub kontynuowane w danej chwili przejazdy) i najróżniejszych ustawień modułu – w tym do konfiguracji alertów jest możliwy poziomu aplikacji mobilnej IKOL Tracker lub poprzez stronę systemową IKOL.

Bezpieczeństwo i wygoda z systemem IKOL SVR

Jak widzisz, IKOL SVR to doskonałe rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających kierowców. Sam wybierasz, który wariant tego systemu jest dla Ciebie odpowiedni. Po zainstalowaniu niewielkiego odbiornika w aucie nie musisz już bać się, że je stracisz – Twój pojazd jest w pełni zabezpieczony na wypadek kradzieży.

Odzyskanie następuje najczęściej nawet w ciągu jednej doby od zgłoszenia kradzieży!

Decydując się na IKOL SVR Sky, prócz ochrony radiowej zyskasz także dodatkowe funkcje GPS i możliwość skonfigurowania alertów ruchu i holowania. Gdy ktoś podejmie próbę dostania się do Twojego pojazdu i odjechania nim lub przetransportowania go w sposób niewymagający włączenia silnika, zostaniesz o tym natychmiastowo poinformowany. Będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajduje się przestępca i zawiadomić o tym Centrum Operacyjne i policję, które błyskawicznie odzyskają Twój samochód.

Zapraszamy. Wybierz dowolną wersję IKOL SVR i ciesz się ochroną, którą obejmiemy Twoje auto.

Wybierz plan ochrony

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

monitoring gps ciężarówek

Oszczędzanie paliwa w pojazdach ciężarowych z monitoringiem GPS (część 1)

 15 kwietnia 2016

Specjalnie dla osób działających w branży transportu ciężarowego stworzyliśmy poradnik dotyczący oszczędzania paliwa w pojazdach…

Czytaj więcej
Nowości monitoringu GPS

Co nowego w IKOL? – wiosenne podsumowanie

 14 maja 2018

Tej wiosny w naszym systemie monitoringu GPS pojawiło się kilka nowości. Postanowiliśmy więc zebrać je…

Czytaj więcej