Home -  Wszystkie artykuły -  Dbamy o Twoją prywatność – ochrona danych w IKOL SVR Dashcam

Dbamy o Twoją prywatność – ochrona danych w IKOL SVR Dashcam

6 marca 2023
prywatność nagrań w IKOL SVR Dashcam

IKOL SVR Dashacam to rewolucyjne urządzenie – nie dość, że nagrywa dźwięk i obraz, to jest jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych. Dzięki możliwości transmisji na żywo, użytkownik ma dostęp do swojego auta właściwie 24/7, a obsługa z poziomu aplikacji mobilnej w telefonie zapewnia najwyższy komfort użytkowania.

Z powodu dostępu do bardzo wrażliwych danych, jakie nagrywa Dashcam, dziś skupimy się na prywatności i ochronie, jakie oferuje kamera samochodowa. Poniższy artykuł odpowie na pytania dotyczące zapisywania i przechowywania nagrań, a także udzielania dostępu osób trzecich. Innymi słowy tutaj znajdziesz wszystko na temat ochrony danych w IKOL SVR Dashcam – zapraszamy do lektury!

Jakie dane zbiera IKOL SVR Dashcam?

Aby wiedzieć jakie dane zbiera IKOL SVR Dashcam, najpierw skupmy się na urządzeniach, które wchodzą w jego skład.

Najbardziej oczywistym i widocznym komponentem jest kamera samochodowa Dashcam, która rejestruje obraz i dźwięk. Wideorejestrator jest dwustronny – jednocześnie rejestruje widok przez przednią szybę oraz to, co się dzieje wewnątrz auta. Nagrywaniu podlegają nie tylko trasa, kierowcy i pasażerowie, ale także miejsca i osoby przebywające w pobliżu, po wyłączeniu zapłonu i opuszczeniu auta oraz w przypadku uruchomienia zdarzenia parkingowego.

Drugim urządzeniem jest moduł GPS, który zbiera dane o lokalizacji pojazdu – nie tylko bieżącej, ale również przeszłych tras. Lokalizator zbiera także informacje na temat zdarzeń takich jak holowanie, prędkość, postój, napięcie w akumulatorze czy czas podróży. Te informacje umożliwiają korzystanie z alertów, które informują i nietypowych zdarzeniach.

Natomiast moduł radiowej lokalizacji pojazdu po kradzieży nie zbiera żadnych danych. Do momentu zgłoszenia kradzieży pozostaje w stanie uśpienia. Dopiero gdy właściciel powiadomi Centrum Operacyjne, urządzenie jest włączane, a następnie ekipa poszukiwawcza zajmuje się jego namierzaniem.

Czy mogę zmieniać jakie dane ma rejestrować kamera samochodowa?

Wróćmy jednak do samej kamery samochodowej Dashcam, ponieważ to ona zbiera najważniejsze dla większości dane związane z wizerunkiem. W ustawieniach wideorejstratora możesz samodzielnie wybrać co ma zostać nagrane. Możesz więc wyłączyć opcję nagrywania dźwięku lub nagrywanie obrazu z wewnątrz auta. Jedyną opcją, której nie da się wyłączyć, jest nagrywanie z głównej kamery rejestrującej widok przez przednią szybę.

Gdzie są zapisywane nagrania z podróży?

Kamera samochodowa Dashcam uruchamia się w momencie włączenia zapłonu, a wyłącza się 3 minuty po jego zgaszeniu. Przez całą trasę rejestruje widok z obu obiektywów oraz dźwięk (chyba, że wyłączysz te opcje w ustawieniach). Powstałe nagranie jest zapisywane na wbudowanej pamięci.

Pamięć ma pojemność na około 12 godzin filmu. Po wyczerpaniu miejsca, filmy są nadpisywane – oznacza to, że użytkownik traci dostęp do wcześniejszych nagrań. Pojawia się więc pytanie: co zrobić, aby zachować filmy, zanim się nadpiszą? Nic prostszego – wystarczy połączyć się z wideorejestratorem poprzez Wi-Fi i pobrać nagrania. Opcja jest nielimitowana, tak więc możesz dowolnie zapisywać nagrania na swoim urządzeniu i żaden moment z trasy Ci nie umknie. Filmy można pobrać również przez transfer danych – usługa posiada jednak limit w postaci 100 minut miesięcznie.

Gdzie zapisują się nagrania automatyczne i na żądanie?

Dla przypomnienia, nagrania automatyczne to filmy, które nagrywają się bez ingerencji użytkownika w takich przypadkach jak:

  • włączenie zapłonu
  • wyłączenie zapłonu
  • odłączenie zasilania
  • wypadek drogowy
  • gwałtowne przyspieszenie
  • gwałtowne hamowanie
  • gwałtowna zmiana kierunku jazdy
  • przekroczenie zadanej prędkości
  • alert SOS
  • przekroczenie zdefiniowanych obszarów geograficznych
  • zdarzenie parkingowe, czyli wykrycie ruchu lub wstrząsy podczas postoju pojazdu

Natomiast nagrania na żądanie to takie, które zapisują się po naciśnięciu przycisku na Dashcamie.

Oba typy filmów zapisują się bezpośrednio w aplikacji IKOL Tracker, która służy do obsługi całego systemu. Oznacza to, że wszystkie nieprzewidziane sytuacje lub zdarzenia, które chcesz uwiecznić, są tam dostępne po około minucie, a sama okładka nagrania już po kilku sekundach. Należy jednak pamiętać, że czas może ulec zmianie w zależności od zasięgu sieci telekomunikacyjnej. Filmy z aplikacji również można pobrać do pamięci urządzenia mobilnego, na którym masz zainstalowaną aplikację, a jeśli tego nie zrobisz, będą dostępne przez następne dwa miesiące.

Kto ma dostęp do danych zapisanych przez IKOL SVR Dashcam?

Przejdźmy więc do sedna tego artykułu, czyli odpowiedzi na pytanie o to, kto ma dostęp do zebranych przez IKOL SVR Dashcam nagrań. Odpowiedź jest zaskakująco prosta – tylko użytkownik oraz osoby, którym nada dostęp, mogą przeglądać oraz pobierać nagrania. Nie ma możliwości, aby osoba trzecia zdobyła dostęp do nagrań bez zgody właściciela.

Ochrona danych jest na tyle szeroka, że nawet pracownicy IKOL nie mają podglądu do nagrań. Są więc w stu procentach bezpieczne i prywatne.

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

odpowiedzi na pytania o monitoring GPS

Odpowiadamy najczęstsze pytania o monitoring GPS IKOL

 5 czerwca 2017

Po raz kolejny wybraliśmy kilka pytań, które nam zadajecie. Korzystacie z systemu monitoringu GPS IKOL?…

Czytaj więcej
sygnalizator prędkości w monitoringu GPS

Nowa funkcja – sygnalizacja przekroczenia prędkości dla kierowcy

 23 kwietnia 2018

W naszym systemie pojawiła się kolejna funkcja, która z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo kierowcy podczas…

Czytaj więcej