Home -  Wszystkie -  e-prawo jazdy w telefonie już w 2020

e-prawo jazdy w telefonie już w 2020

31 stycznia 2020
prawo jazdy w aplikacji

Jeszcze w tym roku będziesz mógł zostawić tradycyjne prawo jazdy w domu, a przy kontroli pokazać prawo jazdy na smartfonie. Brzmi świetnie, ale aby z korzystać z takich przywilejów czekamy na zmiany w przepisach.

 

Na razie czekamy, aż prawo o ruchu drogowym będzie znowelizowane i kierowcy nie będą karani mandatem w wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy. Era cyfryzacji ma niewątpliwie swój czas i swoje pięć minut, które nie mijają jak chwilowe trendy. Tendencja ogólnoświatowa dąży do tworzenia platform online, które pozwolą na załatwiania wszelkich formalnych spraw za sprawą globalnych platform internetowych. Cyfrowe rozwiązania coraz lepiej służą obywatelom. Przez internet można załatwić wiele formalnych spraw, np. składać wnioski o paszport lub na świadczenia 500+.

Aplikacja mObywatel

która, jak powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski – „cieszy się coraz większym powodzeniem i korzysta z niej aktywnie już ponad 500 tysięcy osób”. Możesz posługiwać się aplikacją wszędzie tam, gdzie potrzebne jest potwierdzenie Twojej tożsamości. Sprawnie zastępuje już dowód osobisty lub paszport. Sama aplikacja jest bezpłatną usługą na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS, dzięki której można okazać swoją mTożsamość poprzez założenie zaufanego profilu.

 

prawo jazdy

 

Nowa aplikacja mPojazd

Ministerstwo cyfryzacji chce zadbać o zapominalskich, którym zdarza się jeździć bez dokumentu. Elektroniczne prawo jazdy ma wejść w życie już pierwszym kwartale 2020 roku. Obecnie w ramach elektronicznej usługi mObywatel kierowcy przechowują na telefonie takie dokumenty jaki dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Już niebawem doczekamy się e-prawa jazdy w aplikacji mPojazd. Nowe e-prawo jazdy będzie miało charakter oficjalnego dokumentu, ale co ważne, nie będzie honorowany poza granicami kraju. Aplikacja mPojazd będzie odwzorowaniem informacji z dowodu rejestracyjnego. Już teraz przypomina kierowcy o zbliżającym się terminie polisy OC oraz o końcu ważności badania technicznego i punktach karnych.

To kolejny ukłon w stronę kierowców od października 2019 r., od kiedy nie muszą jeździć z papierowym dowodem rejestracyjnym. Na kolejne ułatwienie kierowcy mają czekać maksymalnie do końca pierwszego kwartału.

PRAWO JAZDY – WAŻNE ZMIANY

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Satelita GPS

Rosja wystrzeliła kolejną rakietę – trwa ulepszanie systemu GLONASS

 25 września 2017

Rosyjski resort obrony poinformował, że w piątek 22 września o godz. 3:30 czas lokalnego (g. 2:30 w…

Czytaj więcej
lokalizator ikol

Nowy film promocyjny IKOL

 26 września 2014

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego filmiku Internetowego Lokalizatora GPS IKOL. Nowy filmik wyjaśnia czym jest…

Czytaj więcej