Home -  Wszystkie -  Ecodriving i styl jazdy kierowcy – dlaczego warto?

Ecodriving i styl jazdy kierowcy – dlaczego warto?

28 grudnia 2015
Ecodriving - ekojazda dzięki lokalizacji GPS ikol

Ecodriving to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Na tę popularność wpływ w głównej mierze mają nowe standardy zdawania egzaminów na prawo jazdy, uwzględniające właśnie to zagadnienie, a także coraz większa chęć ludzi do oszczędzania, redukowania zbędnych wydatków z jednoczesną korzyścią dla środowiska naturalnego.

Czym jest ecodriving?

 

Z pewnością już nieraz natknęliście się na ten zwrot lub bardzo szczegółowo o nim czytaliście. Przedstawimy więc to w skrócie: ecodriving to zasady racjonalnej, przemyślanej jazdy samochodem w celu wydłużenia żywotności pojazdu, zmniejszenia wydatków na paliwo, a przede wszystkim – w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
Chodzi więc przede wszystkim o to, aby wyeliminować złe, niepraktyczne wzorce, którymi byliśmy otaczani przez długie lata i zastąpić je dobrymi nawykami. A dobre nawyki to przede wszystkim:

  • prowadzenie samochodu w płynny sposób
  • brak gwałtownych przyspieszeń i hamowań
  • unikanie gwałtownych zakrętów
  • unikanie postojów na biegu jałowym
  • stosowanie się do ograniczeń prędkości
  • dbałość o stan techniczny pojazdu

Tyle teorii. Prawdopodobnie czytasz ten tekst, kiwasz ze zrozumieniem głową, bo to przecież ważne i w sumie dość oczywiste sprawy: „Ale w jaki sposób wprowadzić ecodriving do mojej firmy? Przecież moi pracownicy to doświadczeni kierowcy. Mam ingerować w sposób, w jaki jeżdżą? To się nie uda…” BŁĄD!

W każdej firmie, w której są używane auta służbowe należy trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami – zarówno z tymi związanymi z rozliczaniem kosztów, jak i tymi, które powodują, że praca będzie wykonywana lepiej, szybciej, bezpieczniej i mniejszym kosztem. I właśnie takie rozwiązanie chcemy Ci zaproponować!

Monitoring stylu jazdy kierowców - ecodriving

Sprawdź, w jaki sposób jeżdżą Twoi kierowcy

Monitoring pojazdów IKOL wprowadził nową funkcję: Analizę prawidłowego użytkowania pojazdu (Ecodriving).
Dzięki tej funkcji otrzymujesz możliwość generowania raportów i alertów dotyczących stylu jazdy każdego z Twoich kierowców. Możesz sprawdzać, jakie błędy są najczęściej popełniane przez Twoich pracowników, możesz porównywać ich nawyki na drodze i sprawdzać postępy w eliminowaniu niepożądanych zachowań, a także otrzymywać powiadomienia w przypadku przekraczania prędkości, gwałtownego hamowania lub przyspieszania członków Twojej floty.

RAPORT RANKING UŻYTKOWANIA POJAZDU

Raport ten pozwala na porównywanie stylu jazdy kierowców w firmie. Dane przedstawione w przejrzysty sposób informują Cię, którzy kierowcy popełniają najmniej, a którzy najwięcej błędów podczas jazdy pojazdami służbowymi.
Dzięki informacjom z raportu możesz wprowadzić system motywacyjny zachęcający Twoich kierowców do bezpiecznej i rozważnej jazdy pojazdami służbowymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o motywowaniu pracowników i oszczędzaniu? Przeczytaj nasz wpis na blogu.

Raport ranking użytkowania pojazdu - ecodriving

RAPORT NIEPRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA POJAZDU

Raport ten odnosi się do jednego wybranego kierowcy. W szczegółowy sposób przedstawia zarówno procentowo, jak i liczbowo błędy, jakie popełnił on w trakcie określonych podróży. Dane znajdujące się w raporcie, to: gwałtowne przyspieszenia, gwałtowne hamowania, praca samochodu na biegu jałowym, ostre zakręty oraz przekroczenia prędkości (ustalonej wcześniej w „Alercie przekroczenia prędkości).
Ten raport pozwoli Ci na stworzenie indywidualnych danych dotyczących przekroczeń prędkości, zużycia paliwa na biegu jałowym, ilości gwałtownych hamowań i przyspieszeń.

Raport ostrzeżenia użytkowania pojazdu - ecodriving

 

ALERT NIEPRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA POJAZDU

Przewozisz bardzo delikatne lub bardzo cenne produkty, które w nienaruszonym stanie muszą dotrzeć z punktu A do punktu B? Chcesz mieć pewność, że kierowca jedzie w sposób rozważny i nie uszkodzi przewożonych towarów? Ustaw „Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu”! Gdy tylko kierowca gwałtownie przyspieszy, zahamuje lub wykona ostry zakręt – natychmiast zostaniesz o tym fakcie powiadomiony. Dzięki temu posiadasz kontrolę nad cennym ładunkiem, który jest przewożony przez Twojego kierowcę, a kierowca (wiedząc, że jego styl jazdy jest monitorowany), nie będzie wykonywał żadnych ryzykownych manewrów.

KONTROLA ZUŻYCIA PALIWA

Jeśli monitorowany pojazd posiada połączenie z szyną CAN (sprawdź, czy Twój pojazd takie posiada), to możesz również monitorować spalanie paliwa:

Wykresy przedstawione obok tras przejazdów oznaczają:

Ecodriving i spalanie paliwa

Kolor zielony – spalanie jest mniejsze niż określony limit
Kolor żółty – spalanie mieści się w określonym limicie
Kolor czerwony – spalanie jest powyżej określonego limitu

 

Maksymalne dopuszczalne spalanie (limit spalania) określa się indywidualnie dla każdego lokalizatora w „Konfiguracji lokalizatora”.

 

 

 

 

 

W jaki sposób ecodriving wpływa na eksploatację pojazdu?

Przeprowadzano wiele testów porównawczych dotyczących wpływu stylu jazdy na eksploatację pojazdu i zużycie paliwa (np. tutaj, tutaj, tutaj czy tutaj).

Wnioski są proste: wprowadzenie ecodriving w każdej firmie zmniejsza koszty związane z pojazdami służbowymi.

Dlaczego?

Praktyka pokazuje, że stosowanie zasad oszczędnej, ekonomicznej i rozsądnej jazdy pozwala uzyskać spalanie nawet o 40 proc. niższe w porównaniu z agresywną, dynamiczną eksploatacją. Przekłada się to na konkretne pieniądze – i to dość spore. Jeżeli prowadzący średniej klasy auto dostawcze, ostro jeżdżący kierowca niestosujący zasad eko jazdy wykazuje spalanie oleju napędowego na poziomie 12 l/100 km, to koszt przejechania przez niego 1000 km wynosi ok. 670 zł. Jeśli taki samochód firmowy pokonuje rocznie 100 000 km, to przedsiębiorstwo musi wydać na olej napędowy tylko do tego auta 67 000 zł.
A jeśli ten sam kierowca zostanie zaznajomiony z zasadami ecodrivingu, weźmie udział w szkoleniu, a jego styl jazdy będzie na bieżąco monitorowany przez pracodawcę, to bez problemu jest w stanie zmniejszyć zużycie paliwa o 30%. A to oznacza redukcję rocznych kosztów paliwa aż o 47 000 zł!

Wniosek

Wprowadzenie zasad ecodrivingu nawet w małej firmie zapewnia zmniejszenie kosztów o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Dlaczego? Przede wszystkim odpowiada za to obniżenie kosztów na paliwo – rozsądna, umiejętna jazda powoduje mniejsze zużycie tej cennej substancji. W drugiej kolejności za spadek kosztów odpowiada rozsądne użytkowanie pojazdu – rzadsze wizyty u mechanika i wymiany sprzęgła, skrzyni biegów czy hamulców to kolejny plus stosowania się do zasad ecodrivingu.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o ecodrivingu, monitoringu stylu jazdy kierowców lub naszych innych funkcjach? Skontaktuj się z nami!

Ecodriving dzięki lokalizacji GPS ikol

Kategorie: Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ikol x na telefonie

Optymalizacja baterii a ikol X

 10 października 2016

Masz czasem problem z działaniem aplikacji ikol X i nie wiesz jak temu zaradzić? Rozwiązanie…

Czytaj więcej
agriculture

Kontroluj maszyny rolnicze za pomocą monitoringu GPS

 11 sierpnia 2016

Sezon żniw i prac polowych w toku. Wielu rolników i dużych gospodarstw korzysta z wynajmowanych…

Czytaj więcej