Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Usługi GPS dla firm -  Ekologia i ecodriving – jak dbać o środowisko z monitoringiem GPS

Ekologia i ecodriving – jak dbać o środowisko z monitoringiem GPS

18 czerwca 2019
ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

Ekologiczny styl życia jest coraz bardziej popularny, również w Polsce. Potwierdza to chociażby fakt, że do sklepu przynosimy torby na zakupy wielorazowego użytku. Na pewno wynika to z oszczędności, ale wypracowanie dobrych nawyków, na pewno z czasem zaowocuje też czystszym środowiskiem.

Podobnie jest z jazdą samochodem. Duży wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, ma styl jazdy kierowców. Pasjonaci motoryzacji lubią przyspieszać i sprawdzać możliwości swojego samochodu, wchodząc tym samym na wysokie obroty silnika. Ale przekraczanie prędkości lub gwałtowne skręcanie jest tak samo nie ekologiczne, jak i niebezpieczne. Kierowca, który wykorzystuje samochód do celów prywatnych, na co dzień  o tym nie myśli. Dużo łatwiej o rozwagę w dużych przedsiębiorstwach, które sprawdzają i kontrolują pracowników jeżdżących samochodami za pomocą monitoringu GPS.

Podpowiadamy jak użytkować pojazd ekonomicznie z monitoringiem GPS

Funkcja Ecodriving IKOL, dzięki zamontowanemu lokalizatorowi GPS, pozwala na monitorowanie jazdy kierowców. Manager floty może porównać styl jazdy pracowników w firmie i określić ich najczęstsze błędy. Głównym powodem jest obniżenie kosztów eksploatacji samochodu, ale poprawia to również bezpieczeństwo na drodze i służy środowisku. Ograniczenie spalania, to mniejsza emisja CO2, a co za tym idzie czystsze powietrze.

Ekonomiczna i ekologiczna jazda, zwana inaczej ecodriving jest bardzo łatwa we wprowadzeniu, gdy skorzysta się z funkcji monitoringu GPS. Dobre nawyki szybko owocują nie tylko dla środowiska, ale też oszczędnościami, które odczujesz jeszcze szybciej. Sprawdźmy jakie funkcje monitoringu GPS mogą poprawić styl jazdy kierowcy.

Co daje funkcja Ecodriving w monitoringu GPS IKOL?

W monitoringu GPS od IKOL mamy specjalny pakiet raportów i alertów – Ecodriving – które pozwalają na zniwelowanie złych nawyków za kółkiem ora nauczenie się zasad ekologicznej jazdy, bez zbędnego spalania. Funkcja jest przydatna nie tylko do kontroli kierowców flotowych, którzy szarżują firmowymi autami, ale także dla kierowców prywatnych, którzy najwięcej skorzystają na mniejszej eksploatacji pojazdu oraz oszczędności. Omówmy więc funkcje pakietu Ecodriving.

1. Raport ranking użytkowania pojazdu

Raport ranking użytkowania pojazdu to idealne narzędzie do optymalizacji jazdy, gdy jeden samochód jest użytkowany przez różne osoby. W przypadku aut prywatnych mogą to być domownicy, natomiast we flocie, mogą być to przypadek współdzielenia samochodów przez pracowników. Raport w klarowny sposób pokazuje kto najlepiej, a kto najgorzej użytkuje samochód – firmie może to pomóc wprowadzić system motywacyjny dla kierowcy, który najlepiej użytkuje służbowy pojazd.

ranking użytkowania pojazdu raport

2. Raport nieprawidłowego użytkowania pojazdu

Raport nieprawidłowego użytkowania pojazdu graficznie przedstawia błędy popełnione podczas jazdy – za pomocą wykresu kołowego oraz radarowego. W procentowym ujęciu można sprawdzić widać wyraźniej jak duże były popełnione nadużycia oraz położyć większy nacisk na kierowców, którzy nagminnie popełniają te same wykroczenia.

wykres nieprawidłowego użytkowania pojazdu    wykres kołowy nieprawidłowego użytkowania pojazdu

3. Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu

Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu to najściślejsza forma kontroli kierowcy. Zarządca floty lub właściciel samochodu otrzymuje dzięki nim informację tuż po popełnieniu błędu przez kierowcę. Dzięki temu może podjąć równie szybką akcję, która przypomni kierowcy o prawidłowym użytkowaniu auta. Alert przychodzi do osoby upoważnionej SMS-em, mailem lub powiadomieniem w aplikacji w zależności od konfiguracji. Dzięki temu trudno go przeoczyć.

 Alert  – alert uruchamia się, gdy kierowca:

  • gwałtownie przyspiesza
  • gwałtownie hamuje
  • kiedy jest przekroczona prędkość
  • kiedy samochód stoi na jałowym biegu

Ecodriving generuje oszczędności

Dobrą motywacją dla ekonomicznej jazdy będą oszczędności. Zdecydowanie dalej dojedziemy na jednym tankowaniu, jeśli jazda będzie płynna, bez niepotrzebnych hamowań i rozpędzania auta, co dla silnika jest sporym wydatkiem energetycznym. Również hamowanie silnikiem będzie bardziej wydajne niż hamulcem, dlatego właściwa redukcja biegów, która będzie dostosowana do prędkości ma wpływ na ekonomię jazdy. Dodatkowym atutem eko-jazdy jest niższa emisja zanieczyszczeń, które powstają ze spalin.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ecodriving w zarządzaniu flotą

Ecodriving i monitoring GPS, a motywowanie kierowców

 18 września 2015

Każdy menadżer zarządzający flotą pojazdów zastanawia się, co może zrobić, aby zmniejszyć nakłady finansowe przeznaczane…

Czytaj więcej
korzyści z IKOL SVR Dashcam

Zyskaj 5 korzyści z IKOL SVR Dashcam – najlepszym zabezpieczeniem antykradzieżowym!

 14 marca 2023

IKOL SVR Dashcam to przede wszystkim innowacyjne i kompleksowe zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Dzięki…

Czytaj więcej