Home -  Monitoring GPS pojazdów -  Eksploatacja pojazdu – przypomnienie o terminie przeglądów i ubezpieczeniu OC

Eksploatacja pojazdu – przypomnienie o terminie przeglądów i ubezpieczeniu OC

14 września 2020
eksploatacja pojazdu funkcja GPS IKOL

Nie przegap daty przeglądu samochodu. Badanie techniczne i ważne OC to formalności, o których warto pamiętać. System IKOL ma na to prosty sposób.

 

Badanie techniczne samochodu w terminie uchroni Cię przed usterkami, awarią i mandatem w wysokości 500 zł. Kara za brak ważnego przeglądu może być jednak znacznie wyższa, bo policjant przy kontroli może zadecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Jeszcze bardziej zaboli kieszeń, jeśli spóźnisz się z przerwą w ubezpieczeniu OC, ponieważ karę finansową nakłada się za każdy dzień zwłoki.

Monitoring GPS IKOL posiada funkcję, która kilkakrotnie przypomni Ci o zbliżających się okresach kontroli w każdym pojeździe. Przedstawiamy koszty przeglądów technicznych oraz zestawienie kar finansowych za brak ubezpieczenia OC pojazdu. Zaczniemy od wyjaśnienia kilku istotnych różnic pomiędzy badaniem, a przeglądem technicznym.

badanie techniczne

Jest obowiązkowe, aby samochód mógł być dopuszczony do ruchu drogowego. Przeprowadzane na stacji diagnostycznej i wykonywane raz w roku. Dla nowych pojazdów, pierwsze badanie przewidziane jest po 3 latach, kolejne po 2, a następne już co rok. 

przegląd techniczny 

Często nazywany po prostu przeglądem okresowym lub eksploatacyjnym. Wykonywany okresowo, najczęściej w serwisie samochodowym i ma na celu wymianę części oraz płynów eksploatacyjnych. Jeśli nie ma większych usterek, zazwyczaj kończy się to na wymianie oleju silnikowego i filtra oleju. O terminie przeglądu decyduje marka, model, przebieg, wiek auta oraz sposób w jaki jest eksploatowane. 

JAK SYSTEM IKOL POWIADAMIA O TERMINIE PRZEGLĄDÓW?

Powiadomienia, które wysyła do użytkownika system IKOL pojawiają się na 30 dni, 14 dni, 3 dni przed oraz w dniu upłynięcia terminu ważności badania technicznego, przeglądu eksploatacyjnego oraz ubezpieczenia OC. W przypadku przeglądu eksploatacyjnego system IKOL wyśle powiadomienie na 3000 km, 1000 km, 100 km i zaraz po osiągnięciu przebiegu, po którym wymagany jest przegląd. 

ILE KOSZTUJE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU?

Przegląd techniczny to badanie diagnostyczne, które należy wykonać raz na 12 miesięcy. Za usługę płacisz z góry. Stawka jest jednakowa dla pojazdów osobowych, ciężarowych do 3,5 T oraz busów przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 15 osób razem z kierowcą. Koszt to 99 zł. Taniej jest za motocykl (63 zł) i motorower – (51 zł). 

ILE WYNOSI KARA ZA BRAK WAŻNEGO OC W 2020 r. 

 

kary za brak OC 2020

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O BADANIU TECHNICZNYM?

  • Badanie techniczne samochodu trwa do 30 minut
  • Na badanie techniczne pojazdu należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny. Nawet jeśli na co dzień nie musisz go mieć przy sobie, diagnosta będzie go potrzebował
  • Do każdego badania technicznego naliczana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł, którą przekazuje się dla CEPiK za dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego
  • Samochód osobowy lub motocykl sprowadzony z zagranicy, musi przejść okresowe badanie techniczne jeszcze przed rejestracją pojazdu w Polsce
  • Motorowery podlegają badaniu okresowemu co 2 lata
  • Kierowca, którego pojazd otrzymał negatywny wynik badania ma 14 dni na usunięcie wszystkich usterek. 
  • Każdy negatywny wynik przekazuje się do Centralnej Ewidencji Pojazdów

Kategorie: Monitoring GPS pojazdów, Funkcje GPS, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Aribus A380 ląduje na Lotnisku Chopina

Airbus A380 wylądował w Warszawie

 10 lutego 2017

Największy pasażerski samolot świata wylądował dziś o 11.20 na warszawskim Lotnisku Chopina. Samolot należy do…

Czytaj więcej
Jakie działanie dla naszego zdrowia ma klimatyzacja

Klimatyzacja – małe urządzenie, wielkie znaczenie

 5 lipca 2019

Bezpieczna podróż ma swój początek w bezpiecznym samochodzie, czyli takim, który jest dobrze serwisowany pod…

Czytaj więcej