Home -  Podróże -  Gdzie jest najwięcej fotoradarów na polskich drogach?

Gdzie jest najwięcej fotoradarów na polskich drogach?

4 lutego 2021
znak ograniczenie predkosci

Kiedy wybierasz się w dalszą podróż, sprawdź, gdzie możesz się spodziewać fotoradarów. Punktowych pomiarów prędkości również nie brakuje, ale są miejsca, w których naprawdę nie trzeba się starać, aby odchudzić swój portfel. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie jest najwięcej fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości.

 

Fotoradary są po to, aby na drodze było bezpieczniej. To fakt, z którym nikt nie dyskutuje. Kontrole drogowe w postaci fotoradarów znajdziesz zarówno na autostradach, drogach ekspresowych, a także krajowych. Skutecznie motywują do zdjęcia nogi z gazu i kontrolowania prędkości jazdy. Odcinkowe pomiary prędkości spotkasz równie często, zarówno na autostradach, jak i w mniejszych miejscowościach i wymagają od kierowcy sporej świadomości oraz wiedzy, jak dokładnie się zachować, aby uniknąć niechcianego mandatu. Sprawdzamy, co i gdzie czeka na demonów prędkości. 

LIMITY PRĘDKOŚCI W POLSCE – AKTUALIZACJA

Czy wiesz, że polscy kierowcy najczęściej dostają mandat właśnie za przekroczenie prędkości? Zacznijmy zatem od ograniczeń i limitów, bo te od 2021 roku uległy małej zmianie. 

 • W obszarze zabudowanym możesz jechać 50 km/h w godz. od 5:00 rano do 23:00.
 • W obszarze zabudowanym możesz jechać 60 km/h w godz. nocnych, czyli od 23:00-5:00 rano. Ten przepis ulegnie niebawem zmianie i nastąpi zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym, niezależnie od godziny. 

Poza obszarem zabudowanym obowiązują inne ograniczenia i limity

 • do 90 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych
 • do 100 km/h – na drogach dwujezdniowych i dwukierunkowych
 • do 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych
 • do 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych
 • do 140 km/h – tylko na autostradach

GDZIE JEST NAJWIĘCEJ FOTORADARÓW W POLSCE?

W Polsce mamy obecnie ponad 400 fotoradarów. Wszystkie sprawne urządzenia posiadają żółty kolor obudowy,  Najwięcej stacjonarnych urządzeń spotkasz w województwie pomorskim. Kolejne województwa, gdzie zagęszczenie fotoradarów wynosi więcej niż 3 fotoradary na 100 km to woj. mazowieckie, lubelski i śląskie. Natomiast najmniej fotoradarów znajdziesz, podróżując po województwach: opolskim, warmiński-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tam będzie zazwyczaj 1 fotoradar na 100 km. Wybrane lokalizacje urządzeń określają wyższy poziom zagrożenia wypadkiem, dlatego konieczne jest tam ograniczenie prędkości.

Co rejestrują fotoradary: 

 1. zadaną prędkość
 2. zdjęcie samochodu
 3. numery rejestracyjne
 4.  czas i dokładne miejsce ruszenia

predkosc samochodu

CZYM JEST ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI I JAK DOKŁADNIE DZIAŁA? 

To trzeba wiedzieć. W momencie wjazdu w odcinkowy pomiar prędkości, musisz jechać zgodnie z obowiązującą prędkością, aby dany odcinek przejechać w odpowiednim czasie. Sekret tego miejsce polega właśnie na tym, w jakim czasie pokonasz konkretną odległość. Oczywiście lepiej, jeśli przejedziesz ten dystans wolno, oby nie za szybko. Odcinkowy pomiar prędkości to dystans od 1500 m do ponad 5000 m, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości. Przy wjeździe, kamera robi zdjęcie oraz skanuje numer rejestracyjny pojazdu. Przy wyjeździe, system mierzy czas początkowy i końcowy monitorowanej trasy i na tej podstawie wylicza średnią prędkość pojazdu.

GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ ODCINKOWE POMIARY PRĘDKOŚCI?

W mazowieckim, łódzkim i śląskim jest ich zdecydowanie najwięcej. Kamery ustawiono także w warmińsko-mazurskim, lubelskim, małopolskim czy świętokrzyskim. O pomiarowym odcinku prędkości poinformuje Cię znak D-51. Obecnie jest ich blisko 30. 

Korzystanie z pakietu ecodriving pozwoli Ci lepiej kontrolować prędkość, z jaką się poruszasz Ty lub Twój pracownik. To prosty sposób na mniejsze koszty floty. 

dane źródłowe: conrad.gitd.gov.pl

Kategorie: Podróże, Ze świata, Zarządzanie flotą, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

kradzież auta sposobem na walizkę

Czym jest kradzież na walizkę i jak zabezpieczyć przed nią auto?

 12 kwietnia 2022

Współcześnie niezwykle popularne są samochody z systemem keyless. Bezkluczykowe, elektroniczne otwieranie auta jest bardzo wygodne…

Czytaj więcej
przywlaszczenie samochodu

Jak walczyć z przywłaszczeniami samochodów?

 12 kwietnia 2016

Przywłaszczenie samochodu to coraz popularniejszy sposób kradzieży. Złodzieje podejmują racjonalne kalkulacje – jeśli nie muszą…

Czytaj więcej