Home -  Wszystkie -  Gołębie badają zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza

Gołębie badają zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza

22 marca 2019
gołąb

Ptaki, które kojarzą się z dziobaniem każdego okrucha i spacerami po starym mieście każdego dużego miasta, otrzymały ważne zadanie. Gołębie, bo o tych sympatycznych gruchaczach mowa, teraz badają zanieczyszczenie powietrza oraz zmiany klimatyczne – naukowcy przyczepiają im na plecach specjalne czujniki.

 

W badaniach jednak nie wezmą udziału ptaki, które chętnie obsiadają turystów na rynkach miast, a  gołębie pocztowe. Zostały wypożyczone do tego zadania od prywatnych hodowców. Gołębiom nie stanie się żadna krzywda. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham postanowili wykorzystać gołębie do zbierania informacji o zanieczyszczeniu powietrza oraz postępowaniu zmian klimatycznych. Stworzyli do tego niewielkich rozmiarów czujniki, które ptaki mają przyczepione do grzbietu.

Gołąb z czujnikiem

Na pytanie, dlaczego nie naukowcy nie użyją drona, twórca projektu, Rick Thomas, odpowiedział, że nie wszędzie da się polecieć dronem, za to gołębie mają większe pole do popisu. Poza tym drony niejednokrotnie spowodowały dużo zamieszania w Wielkiej Brytanii.

Gołębie, które zostały badaczami, są specjalnie przystosowane do powierzonych im zadań. To odmiana ptaków pocztowych, które bez problemu wracają do swojego gołębnika. Po powrocie zdejmuje im się czujniki i zapisuje zebrane dane –  wilgotność powietrza, temperatura, lokalizacja GPS oraz ciśnienie powietrza. Urządzenia, z którymi latają gołębie, zostały zaprojektowane tak, aby nie przeszkadzać ptakom w codziennym funkcjonowaniu, dlatego są niewielkie, a ich waga to zaledwie 3 proc. masy ciała dorosłego gołębia.

źródło: wp.pl, gizmag.com

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

money-2724235_1920

Ile kosztuje lokalizator GPS? Zobaczcie sami!

 17 sierpnia 2018

Szukasz lokalizatora GPS do swojego pojazdu, a może potrzebujesz modułu przenośnego, który pomoże Ci monitorować…

Czytaj więcej
chlopiec piasek plaza

Zaginięcie dziecka – jak skutecznie się przed tym uchronić?

 10 maja 2019

Każdego dnia w Polsce ginie około pięcioro dzieci poniżej 15 roku życia. Statystyki z roku…

Czytaj więcej

Bądź zawsze na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera