Home -  Wszystkie artykuły -  GPS czy DŻIPIES. Jak poprawnie wymówić popularny skrót?

GPS czy DŻIPIES. Jak poprawnie wymówić popularny skrót?

23 listopada 2020
dzpies czy gps jak wymowic popularny skrot

Międzynarodowy skrót odnoszący się do nawigacji satelitarnej, mimo że od wielu lat jest powszechnie znany, wciąż potrafi wprowadzić w błąd. Ale nie ten w czasie, a w myśleniu i wymowie. Podpowiadamy zatem, jak dobrze wymawiać skrót GPS.

 

CO TO JEST GPS I DO CZEGO SŁUŻY? 

Global Positioning System, czyli globalny system określania położenia, to najlepszy system do lokalizacji. Dzięki nowoczesnej technice możemy lokalizować ludzi, pojazdy, przedmioty i wszystko, co się przemieszcza i nad czym chcemy mieć kontrolę. Swoim działaniem obejmuje całą kulę ziemską, dlatego warto wiedzieć, jak z niego korzystać oraz jak poprawnie wymawiać skrót systemu, który po raz pierwszy został użyty w 978 r. 

JAK I GDZIE WYKORZYSTUJE SIĘ SYSTEM GPS

Na początku system GPS służył głównie wojsku. Dziś korzystają z niego miliony ludzi, a ilość sposobów wykorzystania lokalizacji w terenie jest nieograniczona. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania systemu GPS jest lokalizacja pojazdów. Sprawdza się głównie w transporcie drogowym do kontroli paliwa oraz tras przejazdów. System monitorowania maszyn, obiektów i urządzeń specjalnych znajduje swoje zastosowanie również w:

  • rolnictwie
  • budownictwie
  • ochronie środowiska
  • geodezji 
  • ratownictwie medycznym 

Prawie zawsze służy kontroli pracy oraz identyfikacji kierowcy, ale nie tylko. Wiele firm usługowo-produkcyjnych śledzi maszyny i pojazdy, aby podnieść efektywność prac w terenie. Lokalizator GPS daje pełne informacje o położeniu geograficznym pojazdów uprzywilejowanych, takich jak ambulans lub radiowóz policyjny, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wielu ludzi.

JAK PRAWIDŁOWO WYMAWIAĆ SKRÓT GPS?

Popularny skrót literowy złożony jest z pierwszych liter wielowyrazowej nazwy, napisanej w języku angielskim. Skrót GPS utworzony od ang. Global Positioning System, zapisujemy wielkimi literami, a końcówkę fleksyjną, po łączniku, małymi literami. I możemy śmiało powiedzieć, że „Znamy się na GPS-ie jak nikt”. Jest to także nazwa własna. Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze najważniejsza w dzisiejszym wpisie kwestia, czyli wymowa. Angielski skrótowiec GPS wymawiamy po polsku, czyli [dżi-pi-es]. Natomiast zachowanie oryginalnej formy graficznej pomaga nam w komunikacji. GPS to skrót, który przez lata zdążył się mocno zakorzenić w kulturze naszego języka. 

CZY WIESZ, JAK NA CO DZIEŃ WYKORZYSTUJESZ GPS?

Nawigacja samochodowa dzięki wewnętrznym nadajnikom rejestruje trasy przejazdów samochodów. Telefony i zegarki to urządzenia codziennego użytku, które coraz częściej wyposażone są w moduł GPS. W firmach zajmujących się transportem, usługami oraz sprzedażą, do pojazdów montuje się lokalizator, zawierający kartę SIM, która przesyła dane na serwer. Mając dostęp do systemu IKOL, wszystkie informacje dotyczące aktualnej lokalizacji pojazdu, wyświetlane są na internetowej mapie. 

Kategorie: Wszystkie artykuły, Ciekawostki o GPS | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

jak-dziala-system-etoll

Jak działa system e-TOLL? Sprawdź!

 25 czerwca 2021

Od lipca 2021 r. jedynym uznawanym przez Polskę systemem do elektronicznego poboru opłaty za…

Czytaj więcej
Monitoring GPS w małej firmie

Monitoring GPS dla małej firmy

 8 stycznia 2016

Coraz częściej zgłaszają się do nas właściciele niewielkich firm, którzy są zainteresowani wprowadzeniem lokalizatorów GPS…

Czytaj więcej