Home -  Ze świata -  GPS na Księżycu?

GPS na Księżycu?

3 listopada 2017
people

Brzmi jak science-fiction, ale wkrótce może stać się to rzeczywistością. Dawna satelitarna stacja naziemna w Goonhilly Downs w Kornwalii, może po latach nieaktywności zacząć funkcjonować w odmienionej formule. Istnieje szansa, że instalacja stanie się wkrótce kluczowym elementem systemu obsługi konstelacji satelitów tworzących tzw. „księżycowy GPS”.

 

Inicjatywa ponownej aktywacji stacji przekaźnikowej została ogłoszona na targach przemysłu lotniczego w Farnborough w lipcu 2017 roku. Instalacja zbudowana została w latach 60 na potrzeby transmisji przekazów telewizyjnych z USA. Potem przestała być wykorzystywana, a teraz ma szansę na powrót do świetności za sprawą inwestycji firm Goonhilly Earth Station i Surrey Satellite Technology Ltd. Ośrodek funkcjonował w pierwotnej formie do 2006 roku, kiedy to podjęto decyzję o jego zamknięciu. Stacja została odkupiona od pierwotnego właściciela, British Telecomm Group w 2014 roku.

.

Założeniem nowej inicjatywy jest rozwinięcie systemu łączności satelitarnej między Ziemią a orbitą Księżyca, m. in. z wykorzystaniem orbitera Lunar Pathfinder. Na orbitę Księżyca miałoby być dostarczonych 7 mini satelitów CubeSat, co pozwoliłoby na ustanowienie do 2020 roku zalążka systemu nawigacji satelitarnej na Księżycu.

Naziemna stacja przekaźnikowa w Goonhilly Downs miałaby w tym planie pełnić rolę kluczowego centrum obsługi instrumentów znajdujących się na orbicie Księżyca. Stacja składa się z 30 anten o średnicach niejednokrotnie przekraczających 25 metrów. Największa ma 32 metry:

Anteny w Goonhilly Downs

“Księżycowy” odpowiednik ziemskiego systemu GPS ma stanowić niezbędne wsparcie dla przyszłych wypraw na Księżyc o charakterze kolonizacyjnym bądź eksploatacyjnym. Powstanie pierwszego prywatnego systemu telenawigacji miałoby przyczynić się do przyspieszenia komercyjnego podoju kosmosu.

źródło: space24.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Satelita GPS

Amerykanie ulepszają system GPS

 5 października 2018

Lockheed Martin (koncern zbrojeniowy) i US Air Force przygotowują się do uruchomienia pierwszej grudniowej konstelacji…

Czytaj więcej
GPS na świecie

Monitoring GPS dla każdego – artykuł na portalu Gisplay

 27 kwietnia 2018

Monitoring GPS to nie tylko śledzenie samochodów flotowych. Lokalizator może przydać się każdemu – kierowcy, motocykliście,…

Czytaj więcej

Bądź zawsze na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera