Home -  Wszystkie artykuły -  Ile wypadków było w 2022 roku? Odpowiadamy!

Ile wypadków było w 2022 roku? Odpowiadamy!

5 kwietnia 2023
raport z wypadków w 2022 roku

Na początku bieżącego roku komenda główna policji wydała raport, który podsumowuje ilość oraz skutki wypadków drogowych z 2022 roku. Pierwsze wnioski, które można wysnuć, są pokrzepiające – w ostatnich latach liczba wypadków systematycznie spada. Wprost proporcjonalnie obniżyła się ilość rannych oraz zmarłych wskutek zdarzeń drogowych. Jak szczegółowo przedstawiała się sytuacja na drogach w 2022 roku? Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem, które przygotowaliśmy.

Jak przedstawiają się dane na temat wypadków drogowych w 2022 roku?

W ciągu 2022 roku w Polsce doszło do 21 322 wypadków drogowych. Jest to spadek i 9,4% względem roku 2020 oraz o 6,5% w porównaniu z rokiem 2021. Dane przedstawiają się optymistycznie, jednak należy pamiętać, że w latach 2020-21 panowała pandemia, co skutkowało obniżeniem ruchu drogowego do minimum. Nie dziwne więc, że tym samym ograniczyła się ilość kolizji.

Natomiast patrząc z szerszej perspektywy, obejmującej lata 2013 – 2022 liczba wypadków zmniejszyła się o całe 40,5% – to imponujący wynik. To, jak stopniowo zmniejszała się ilość zdarzeń drogowych w ostatniej dekadzie, obrazuje poniższa tabela.

RokLiczba wypadków
201335 847
201434 970
201532 967
201633 664
201732 760
201831 674
201930 288
202023 540
202122 816
202221 322

 

Jak można zauważyć największy spadek liczby wypadków, miał miejsce pomiędzy 2019, a 2020 rokiem. Bez wątpienia przełożyła się na to pandemia, jednak późniejsze utrzymanie tego wyniku ma podłoże gdzie indziej. Chudsze lata oraz stopniowo wzrastająca cena paliwa skłoniły część kierowców do odstawienia auta na rzecz komunikacji miejskiej lub innych alternatywnych sposobów przemieszczania się.

W jakich porach było najwięcej wypadków drogowych?

Na przestrzeni roku 2022 najbardziej wypadkowym miesiącem okazał się czerwiec – odnotowano wtedy 2 349 wypadków. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się lipiec i sierpień. Jak łatwo zauważyć są to miesiące wakacyjne, gdzie większość kierowców decyduje się na urlop, tym samym podejmując dłuższe trasy. Natomiast najbezpieczniejszym z miesięcy okazał się luty – możliwe jednak, ze wynika to z faktu, że jest krótszy od innych miesięcy.

Umieszczając statystykę wypadków w przedziale tygodniowym, do największej ilości wypadków dochodziło w piątki – aż 3 617. Na kolejnych dwóch miejscach wylądowały środy z wynikiem 3 252 wypadków oraz poniedziałki gdzie zanotowano 3 248 wypadków. Według ubiegłorocznej statystyki najbezpieczniejszym dniem tygodnia była niedziela – jedynie 2192 wydarzenia drogowe.

Po powyższych danych aż nasuwa się pytanie – w jakich godzinach było najwięcej wypadków? Według statystyki z 2022 roku aż 37,6% wypadków wydarzyło się w godzinach 13:00 – 18:00 – jest to okres natężonego ruchu, gdzie dochodzi do wymiany pracowników zmianowych oraz powrotów do domu pracowników z trybu jednozmianowego. Podwyższona liczba wypadków występowała również w godzinach 7:00 – 9:00, kiedy to pracownicy oraz uczniowie i studenci udają się do swoich zajęć. Najmniejszy odsetek wypadków był odnotowany między godzinami 0:00, a 5:00.

Statystycznie więc największe prawdopodobieństwo na wypadek to czerwcowe, piątkowe popołudnie. Warto jednak pamiętać, ze statystyka często mija się z rzeczywistości i zawsze zachowywać ostrożność podczas jazdy.

W jakich okolicznościach najczęściej występowały wypadki w 2022 roku?

Mogłoby się zdawać, że zła pogoda przyczynia się zwiększenia liczby wypadków. W praktyce w 2022 roku większość zdarzeń miała miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych – całe 14 349. Jest to nieco ponad 67% wszystkich wypadków. Co ciekawe, brzydka pogoda tj. mgła, opady śniegu lub gradu czy silny wiatr skłaniają kierowców do zdecydowanej ostrożności, ponieważ w takich warunkach wydarzyło się najmniej wypadków.

Raczej nikogo nie zdziwi, że większość wypadków miała miejsce w terenie zabudowanym  -70,6%. Idąc prostą logiką, teren zabudowany to większe natężenie aut, często cięższe warunki jak wąskie pasy, duża ilość pieszych i więcej czynników które ciężko przewidzieć.

Jeśli chodzi o odcinki trasy, na których najczęściej występowały wypadki, były to zazwyczaj proste odcinki drogi oraz skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem. W tych sytuacjach najwięcej zdarzeń kończyło się utratą życia któregoś z uczestników. Podwyższona była także liczba rannych.

Najczęstsze przyczyny wypadków w 2022 roku

Mówiąc o przyczynach wypadków w raporcie, podzielono je na te z winy kierowców, pieszych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Skupimy się jednak na dwóch pierwszych grupach, ponieważ to one generują 95,9% zdarzeń drogowych.

Do 3 najczęstszych przyczyn wypadków spowodowanych przez kierowców w 2022 roku zaliczamy:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 4526
  • Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 4468
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 2251

Ewidentnie widać, że wszystkie te zdarzenia łączy jedno – pośpiech kierowców. Wniosek więc jest dosyć prosty: aby zminimalizować ryzyko wypadku, należy zachować ostrożność i przestać liczyć na to, że tym razem się uda. Zdejmując nogę z gazu dbasz o bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Natomiast w przypadku pieszych najczęstsze przyczyny wypadków w 2022 roku to:

  • Nieostrożne wejście na jezdnie przed jadącym pojazdem – 539
  • Nieostrożne wejście na jezdnie zza pojazdu lub przeszkody – 138
  • Przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 110

Jak widać, tutaj również pośpiech odgrywał dużą rolę, jednak od kilku lat piesi powodujący wypadki, bardzo często korzystają ze smartphonów przechodząc przez jezdnię. Należy pamiętać, że pokonując przejście dla pieszych, należy zachować ostrożność – nawet jeśli jest dobrze oświetlone i znajduje się na nim sygnalizacja świetlna. Ograniczone zaufanie do kierowców w tym przypadku może uratować niejedno życie.

Jak Polska wypada na tle Europy pod kątem bezpieczeństwa na drodze?

Według danych opublikowanych w bazie CARE z 2021 roku w Polsce znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na drodze w porównaniu do innych krajów europejskich. Najbardziej wypadkowym państwem okazały się Niemcy z wynikiem 258 987 wypadków w roku. Na drugim miejscu ze znacznie mniejszą, lecz wciąż wysoką ilością wypadków plasują się Włochy – 151 875 zdarzeń. Trzecie niechlubne miejsce przypadło Hiszpanom, którzy odnotowali 89 862 wypadki.

Można by pomyśleć, że porównując do czołówki, Polacy jeżdżą całkiem bezpiecznie, prawda? Niestety statystyka śmierci w wypadkach nie przedstawia się tak kolorowo. W 2021 roku Polska zajęła 4 miejsce pod względem zgonów w wyniku kolizji – aż 2 245 osób straciło życie. Przed naszą ojczyzną uplasowali się kolejno:

  • Na 3 miejscu Niemcy – 2 562 zgony
  • Na 2 miejscu Włochy – 2 875 zgonów
  • Na 1 miejscu Francja – 2 931 zgonów

Wszystkie kraje z czołówki zabitych w wyniku wypadków drogowych generują dużo więcej wypadków niż Polacy – jest to kwestia warta poruszenia, ponieważ jak widać mniej wypadków, nie oznacza dużo mniejszej śmiertelności. Przez relację liczby zabitych do ogólnej liczby wypadków Polska uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem wskaźnika zabitych na 100 wypadków drogowych z wynikiem 9,8.

Jak poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze?

Nie ulega wątpliwości, że w ostatniej dekadzie Polscy kierowcy jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej. Nie oznacza to jednak, ze można porzucić zasady ostrożności – niestety wskaźnik śmiertelnych skutków wypadków jest na tyle duży, że każdy kierowca, pasażer i pieszy powinien za każdym razem dokładnie rozglądać się przed włączeniem do ruchu, a także podczas jazdy lub spaceru.

Pomocą dla kierowców w optymalizacji stylu jazdy może być montaż lokalizatora GPS. Moduły od IKOL poinformują prowadzącego pojazd o gwałtownych manewrach czy przekroczeniach prędkości za pomocą alertów, które wysyłane są w momencie wystąpienia zdarzenia. Natomiast raporty pomogą przeanalizować swój styl jazdy, który można zoptymalizować nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale także oszczędności.

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

monitoruj samochód z alertem

Alerty monitoringu GPS pomagają w kontroli pojazdów

 5 września 2016

Jesteś właścicielem samochodu, z którego korzystają także inni? Chcesz mieć pewność, że osoba, której pożyczasz…

Czytaj więcej
wypadki majówka 2024

Raport IKOL: wypadki i kollizje w majówkę 2024!

 14 maja 2024

Okres majówki to czas, w którym więcej kierowców wyrusza w trasę. Wzmożony ruch zawsze…

Czytaj więcej