Home -  Wszystkie artykuły -  Jak działają złodzieje aut, czyli kilka słów o zagłuszarkach GPS/GSM

Jak działają złodzieje aut, czyli kilka słów o zagłuszarkach GPS/GSM

28 lutego 2023
Zagłuszatki w kradzieży samochodów

Zagłuszarki to od lat jedno z ulubionych narzędzi złodziei aut i innych pojazdów. Ich funkcja niwelowania sygnału GPS oraz GSM sprawia, że pojazd zdecydowanie trudniej odnaleźć organom ścigania. W poniższym artykule opiszemy, jak działają zagłuszarki, jak stosują się do nich przepisy prawa oraz, co najważniejsze, jak się przed nimi uchronić. Zapraszamy do lektury!

 

Jak działają zagłuszarki GPS/GSM?

Zagłuszarki mają bardzo prostą metodę działania – wysyłają własny sygnał na konkretne częstotliwości, zniekształcając przekazywane tam informacje lub całkowicie je niwelując. Przez to odbiornik, który działa na tych częstotliwościach, nie jest w stanie poprawnie odebrać informacji. Jednak dla całkowitego wytłumaczenia jak to działa, posłużymy się przykładem koguta na łące.

Wyobraź sobie, że siedzisz w spokoju na łące w środku lasu. Zamykasz oczy i słyszysz szum wiatru, płynący niedaleko strumyk, śpiew ptaków – typowe odgłosy w środku leśnej polany. Dźwięki symbolizują tutaj sygnał GPS i GSM, który swobodnie przepływa między nadajnikami i odbiornikami.

Jednak sielankę mąci kogut, który zaczyna niewyobrażalnie głośno piać. Im bliżej podchodzi, tym mniej słyszysz dźwięku lasu, a bardziej jego. Oczywiście przystawiając ucho bliżej strumyka, masz szansę go usłyszeć, jednak na pierwszym planie zawsze słyszysz pianie. Tym kogutem jest zagłuszarka, która wchodząc na poszczególne częstotliwości uniemożliwia lub bardzo utrudnia odebranie sygnału GPS i GSM.

Warto również dodać, że zagłuszarka zagłuszarce nierówna. Najtańsze modele mają zazwyczaj mały zasięg i moc, przez co nie są tak skuteczne. Niestety zorganizowane grupy przestępcze parające się kradzieżą aut są często dobrze przygotowane i wyposażone w urządzenia, które zagłuszają nawet 16 pasm częstotliwości na raz.

Przepisy prawa odnośnie zagłuszarek

Regulacje odnośnie zagłuszarek znajdziemy zarówno w prawie polskim, jak i Unii Europejskiej. Przepisy jasno stanowią, że w przypadku cywili dozwolone jest jedynie posiadanie takiego urządzenia – używanie oraz handel podlegają karze 5000 złotych. Skąd takie przepisy?

Gdyby urządzenie było ogólnodostępne, komunikacja bezprzewodowa byłaby znacznie utrudniona. Wystarczy bardzo prosty przykład – wyobraź sobie, że Twój sąsiad chcąc chronić swoją prywatność, odpala zagłuszarkę. Po drugiej stronie ściany gdzie umieścił urządzenie stoi Twój router Wi-Fi, a Twoje urządzenia tracą łączność. Próbujesz sprawdzić w komputerze, gdzie leży problem, jednak bezprzewodowa myszka i klawiatura również nie reagują. W końcu postanawiasz zadzwonić na infolinię dostawcy usług, jednak i tam czeka niemiła niespodzianka – nie masz zasięgu sieci telekomunikacyjnej. A to wszystko przez małe urządzenie za ścianą!

Oczywiście ten przykład to nie koniec świata, jednak w przypadku potrzeby wezwania służb jak pogotowie, straż pożarna czy policja, problem staję się już bardzo poważny. Właśnie dlatego dostęp do zagłuszarek został znacznie ograniczony.

jak wykorzystywane są zagłuszarki GPS

Jak ochronić się przed zagłuszarkami?

Pytanie jak uchronić się przed zagłuszarkami zadają sobie nie tylko zwykli kierowcy, ale też właściciele flot samochodowych. Dlaczego? Ponieważ jedną z metod nieuczciwych pracowników, było zagłuszanie sygnału i robienie sobie dodatkowych przerw. Niestety dla obu grup nie mamy pocieszających wieści – aby wykryć zagłuszarkę potrzeba specjalistycznego sprzętu do analizy częstotliwości. Jego cena waha się w granicach klilku tysięcy złotych.

Jest jednak promyczek nadziei, który możemy zaproponować – lokalizatory GPS od IKOL, które wykrywają próby zagłuszenia sygnału. W takim wypadku informują właściciela o ustaniu zagłuszenia za pomocą trzech kanałów – SMS-a, maila lub powiadomienia w aplikacji, w zależności od preferencji użytkownika.

IKOL SVR – niezawodne zabezpieczenie antykradzieżowe!

W przypadku prób kradzieży auta istnieje jeszcze jedno niezawodne zabezpieczenie – IKOL SVR – które opiera swoje działanie na falach radiowych. Dzięki temu jest odporny na działanie zagłuszarek. Odzwierciedla to także skuteczność – większość aut jest odnajdywana już w przeciagu 24 godzin, a ogólna skuteczność w odzyskiwaniu pojazdów wynosi 98%. Trzeba przyznać, że to niemalże pewne zabezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu.

IKOL SVR jest dostępny w 3 wersjach – Standard, Alarm oraz Sky – ten ostatni jest połączony z modułem GPS, tak więc można jednocześnie monitorować stan pojazdu i cieszyć się zabezpieczeniem antykradzieżowym. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, obsługa odbywa się za pomocą wygodnej i intuicyjnej w użyciu aplikacji mobilnej IKOL Tracker. To rozwiązanie zapewnia najwyższy komfort użytkowania dla właściciela.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu radiowego, koniecznie kliknij na przycisk poniżej – z chęcią przedstawimy Ci wszystkie niezbędne informacje!

złóż zapytanie o ofertę dla siebie!

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

jak uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości

Jak kontrolować prędkość jazdy i uniknąć mandatu?

 13 września 2021

Otrzymanie mandatu za zbyt szybką jazdę to coś, czego każdy kierowca pragnie uniknąć. W…

Czytaj więcej
raport z wypadków drogwych wakacje 2023

Wakacje 2023 – raport z wypadków drogowych. Sprawdź zanim wsiądziesz do auta!

 7 sierpnia 2023

Statystycznie w miesiącach wakacyjnych (czerwiec – sierpień) zdarza się najwięcej wypadków drogowych. Poza samymi…

Czytaj więcej