Home -  Monitoring GPS pojazdów -  Jak GPS zrewolucjonizował technologię?

Jak GPS zrewolucjonizował technologię?

18 czerwca 2018
Nawigacja GPS

Jak każda technologia, GPS również się wciąż rozwija. Początkowo wykorzystywany był tylko do celów wojskowych, potem korzystać mogli z niego również cywile, by mogli wyznaczać sobie trasę. Obecnie zastosowań jest o wiele, wiele więcej, a niektóre branże nie mogą funkcjonować bez technologii GPS.

 

Globalny system pozycjonowania (GPS) używany jest niemal w każdym aspekcie życia. System ten zrewolucjonizował dzisiejszą technologię, stając się bardziej interaktywnym i użytecznym w wielu branżach – od nawigacji po nieznanych miastach po lokalizowanie zaginionych osób.

Najczęściej ludzie wykorzystują GPS do nawigacji lub śledzenia – osób, zwierząt, czy pojazdów. Obecnie, w firmach transportowych monitoring GPS jest niezbędnym narzędziem, które pozwala kontrolować kierowców i spalanie paliwa, a także śledzić towary. Lokalizatory mogą być podłączone pod szynę CAN, mogą być przenośne, albo wpinane do gniazda OBD. Są różnej wielkości, niektóre są wodoodporne – krótko mówiąc, dopasowane do wszystkich potrzeb użytkowników.

 

Lokalizatory ikol - różne rodzaje

 

Branża wyścigów konnych wykorzystuje odbiorniki GPS do dostarczania danych w czasie rzeczywistym podczas wyścigów. Dane mogą być przesyłane do widzów, dzięki czemu fani mogą być na bieżąco, nawet jeśli nie mogli zjawić się tego dnia na torze. Monitoring GPS wykorzystywany jest w branży sportowej, spożywczej, transportowej, w pojazdach służb ratunkowych, czy w samolotach. Pełną listę zastosowań znaleźć można tutaj.

Lokalizacja GPS brana jest także pod uwagę przy wyszukiwaniu różnych rzeczy w Internecie. Jeśli udostępniamy w smartfonie, lub innym urządzeniu mobilnym, swoją lokalizację i szukamy np. sklepu lub przychodni, wyszukiwarka pokaże nam na mapie te, które są najbliższe. Pokazuje to, że technologia GPS ewoluuje wraz ze społeczeństwem i ma na celu zwiększenie wygody codziennego życia.

 

Od kompasu do GPS

 

W Stanach Zjednoczonych opracowano również programy komputerowe do pracy w koordynacji z systemami lokalizacji GPS. Przykładem tego, jak wykrywanie sygnału pomogło zrewolucjonizować tę technologię dla dzisiejszego społeczeństwa, jest możliwość zlokalizowania zaginionych osób. Dopóki urządzenie mobilne osoby zaginionej jest włączone, a GPS jest włączony, organy ścigania mogą wysłać polecenie ping do urządzenia, aby uzyskać ogólną lokalizację. W większości przypadków lokalizacja znajduje się w obrębie bloku miasta, co jest dość dokładne, biorąc pod uwagę działanie sieci geograficznych.

opracowano na podstawie: buisness.com

Kategorie: Monitoring GPS pojazdów, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

kluczyki do samochodu

Masz niedoświadczonego kierowcę w firmie? Sprawdź co potrafi GPS

 12 maja 2020

Oddajesz pracownikowi do użytku samochód, choć wiesz, że jako kierowca ma niewielkie doświadczenie, dopiero zdał…

Czytaj więcej
Jak przygotować samochód do zimy z ikol

Przygotuj swój samochód na zimę

 10 listopada 2015

Połowa listopada to ostatni dzwonek, aby pojazd, który posiadasz lub te, którymi zarządzasz przygotować do najtrudniejszej…

Czytaj więcej