Home -  Monitoring GPS pojazdów -  Jak korzystać z monitoringu pojazdów w firmie?

Jak korzystać z monitoringu pojazdów w firmie?

12 stycznia 2016
czlowiek ludzie firma IKOL biznes

Jako menager floty jesteś osobą odpowiedzialną za sprawne i rentowne wykorzystywanie pojazdów w Twojej firmie. Ta funkcja daje Ci wielkie pole do popisu przed Twoim szefem! Dzięki lokalizacji GPS możesz zaproponować sposoby na realne zmniejszenie zużycia paliwa, zwiększenie produktywności pracowników, poprawę bezpieczeństwa kierowców i wiele więcej.

 

W jaki więc sposób możesz to zrobić? Odpowiedź jest prosta – wprowadzając GPS do samochodów służbowych. Dzięki danym zaczerpniętym z lokalizatora GPS możesz gromadzić informacje dotyczące floty pojazdów w firmie, porównywać efektywność pracowników, a także zmniejszać wydatki na paliwo. Innymi słowy – zdobędziesz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z pojazdami firmowymi, staniesz się wręcz ekspertem w tej dziedzinie! Aby jednak tak się stało powinieneś zapoznać się z poniższymi radami.

Rady dla fleet managera – jak skutecznie zarządzać flotą pojazdów w firmie?

1. Wybierz i wprowadź do firmy odpowiedni monitoring pojazdów

Bez odpowiedniego narzędzia nie jesteś w stanie w pełni kontrolować pojazdów w terenie. Lokalizator GPS w pojeździe służbowym to w dzisiejszym świecie praktycznie konieczność. W jaki inny sposób można kontrolować terminowość dostaw, wyjazdy służbowe do kontrahentów, przewóz cennych ładunków czy eksploatację maszyn budowlanych? To wszystko (i o wiele więcej!) można uzyskać instalując w aucie nadajnik GPS. W jednym z naszych wpisów pisaliśmy już, w jaki sposób wybrać odpowiedni system lokalizacji GPS. Dobierz monitoring GPS odpowiedni dla Twojej floty – tylko taki będzie w stanie spełnić wszystkie Twoje wymagania i przyniesie realne korzyści.

2. Dbaj o efektywność pracy

Jeśli Twoja flota kursuje między wieloma punktami lub odwiedza licznych kontrahentów, to warto mieć wgląd w historię podróży Twoich kierowców. Dzięki aktualnej pozycji na mapie możesz sprawdzać, gdzie znajdują się Twoi pracownicy i tworzyć najlepiej zoptymalizowane pod względem wykorzystania czasu i paliwa trasy. Niezwykłym ułatwieniem może okazać się . Dzięki temu w klarowny sposób możesz sprawdzić, czy trasa wytyczona przez kierowcę była właściwa, czy jej wybranie nie oznaczało zbędnego pustego kursu, którego można było uniknąć. Dzięki lokalizacji pracowników i miejsc, w które się udają możesz tworzyć najbardziej ekonomiczne trasy. Nigdy więcej pustych przejazdów!

3. Zredukuj koszty związane z paliwem

Czy wiesz, że wydatki na paliwo stanowią w każdej flocie około 20-30% wszystkich wydatków z nią związanych? Nic więc dziwnego, że szukając oszczędności w pierwszej kolejności będziemy przyglądać się zużyciu paliwa i możliwościom zużywania go mniej. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Praktycznie wszystkie firmy zauważają spadek wydatków na paliwo po wprowadzeniu monitoringu pojazdów nawet o 30%. Dlaczego tak się dzieje? Sama świadomość kierowców, że ich przejazdy są monitorowane i w każdej chwili mogą być sprawdzone powoduje, że realizują swoje trasy bez zbędnych postojów, dodatkowych, zbędnych kursów (często prywatnych) itp. Dodatkowo bardzo ważnym czynnikiem jest kontrola paliwa w każdym pojeździe. Kradzież tego surowca jest wręcz nagminna (z czego nie do końca zdają sobie sprawę właściciele małych i średnich przedsiębiorstw). Dzięki podpięciu nadajnika GPS do szyny CAN pojazdu można bez problemu kontrolować nagłe spadki paliwa oznaczające właśnie kradzież.

4. Sprawdzaj, czy Twoi kierowcy jeżdżą bezpiecznie

Monitoring GPS w pojazdach służbowych pozwala również na analizę stylu jazdy kierowcy. Ecodriving (ekojazda) to słowa używane coraz częściej w kontekście redukcji kosztów we flocie pojazdów. System ikol oferuje funkcję, dzięki której każdy fleet manager będzie miał wgląd w sposób jazdy pracowników. Gwałtowane hamowania i przyspieszenia, ostre zakręty, a także praca silnika na biegu jałowym – to wszystko wpływa zarówno na większe wydatki na paliwo, jak i na szybszą eksploatację pojazdów. Dzięki funkcji Ecodrivingu możliwe jest kontrolowanie sposobu jazdy kierowców, wyczulenie ich na popełniane błędy, a także wpajanie poprawnego stylu jazdy.

Podsumowując:

Zarządzanie flotą pojazdów nie jest prostym zadaniem. Jednak dzięki właściwym narzędziom może stać się źródłem licznych sukcesów firmy – nie tylko w związku z obniżeniem kosztów, ale także – a raczej przede wszystkim – ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach i większej świadomości samych kierowców.

Kategorie: Monitoring GPS pojazdów, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

raporty na komputerze

Raporty monitoringu dla każdego kierowcy

 17 października 2016

W zestawieniu raportów monitoringu GPS, przedstawiamy te, które będą pomocne przede wszystkim osobom, które zarządzają…

Czytaj więcej
Przemysł motoryzacyjny miażdży Polskę w raporcie ACEA

Polacy nie tacy bogaci – fakty z przemysłu motoryzacyjnego

 28 listopada 2019

Jak co roku, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Przemysłu Motoryzacyjnego obliczyło, ile samochodów zostało zarejestrowanych w zeszłym…

Czytaj więcej