Home -  Ewidencja przebiegu pojazdów -  Jak odliczyć 100% podatku VAT od samochodu osobowego

Jak odliczyć 100% podatku VAT od samochodu osobowego

11 lutego 2020
jak odliczyć vat

Czy wiesz, że Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów (EEPP) to 100% odliczenia podatku VAT? Te oszczędności zapewni Ci monitoring GPS, który jest najlepszym sposobem na odliczenie VAT-u od samochodu służbowego. Wystarczy, że w pojeździe zamontujesz lokalizator GPS, zgłosisz pojazd do VAT 26 i raz w miesiącu wygenerujesz raport, czyli gotową ewidencję.

CO DAJE ELEKTRONICZNA EWIDENCJA I JAK ODLICZYĆ 100% PODATKU VAT?

Wszechstronność lokalizatorów wykracza daleko poza oczekiwania użytkowników i nie ogranicza się wyłącznie do śledzenia tras przejazdów. EEPP zapewnia odliczenie pełnej kwoty VAT od wszystkich kosztów związanych z pojazdami. W skali roku największy koszt dotyczy paliwa oraz ogólnej eksploatacji pojazdu, czyli naprawy, ubezpieczenia oraz sezonowej wymiany opon. Odliczenie podatku od samochodu służbowego możliwe jest po spełnieniu kilku istotnych kryteriów.

  1. Najpierw zgłoś pojazd do Urzędu Skarbowego na specjalnym formularzu VAT-26. Co ważne, masz na to 7 dni od momentu poniesienia pierwszego wydatku, który jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli się spóźnisz, będziesz mógł odliczyć tylko 50% VAT, a kolejne 100% przysługuje Ci następnym razem, od dnia złożenia formularza VAT 26 w US.
  2. Następnie prowadź ewidencję. Elektroniczną, z lokalizatorem GPS lub książkową, ze stosem kilometrówek za każdą podróż.

CZYM SIĘ RÓŻNI EWIDENCJA ELEKTRONICZNA OD KSIĄŻKOWEJ?

  1. Jeśli korzystasz z monitoringu GPS, lokalizator sam zapisuje wszystkie trasy, a na koniec miesiąca generujesz w systemie IKOL jeden raport zbiorczy.
  2. Jeśli prowadzisz książkową wersję w formie kilometrówki, to przy każdej podróży musisz wypisać: stan licznika, cel podróży, ilość kilometrów, dane kierowcy i dane firmy, i tak za każdym razem, kiedy będziesz wybierać się w podróż do klienta lub w innej służbowej sprawie. Wiele osób ubolewa nad tym, że za każdym razem trzeba podać cel podróży, a w przypadku kontroli z US trudno uchylić się od kary. No i dodatkowo książkowa ewidencja zajmuje czas i przewiduje liczne błędy. Dobrą praktyką jest także wprowadzenie regulaminu użytkowania samochodu osobowego wewnątrz firmy.

 

elektroniczna ewidencja pojazdów

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O ELEKTRONICZNEJ EWIDENCJI

  • Jeśli samochód osobowy wykorzystujesz zarówno do celów prywatnych jak i służbowych, będziesz mógł odliczyć jedynie 50% VAT.
  • Samochody ciężarowe mają możliwość odliczenia 100% VAT bez żadnych wyjątków. W przypadku tych pojazdów również cel podróży nie ma znaczenia.

 

Wybierz i zamontuj lokalizator GPS. Wybór lokalizatora zależy od tego jak dodatkowo chcesz monitorować pojazdy. Jeśli zależy Ci głównie na prostym przeglądaniu tras na żywo i historią od 3-12 miesięcy, wybierz podstawowy lokalizator IKOL GO. Dodatkowo możesz powiększyć usługę o alerty i raporty. Jeśli dodatkowo chcesz monitorować poziom paliwa, wybierz lokalizator IKOL CAN, który będzie zbierał wszystkie informacje z komputera pokładowego. Więcej informacji na temat IKOL CAN znajdziesz tutaj. 

Prowadzenie Ewidencji może być proste i nieskomplikowane, jeśli wybierzesz sprawdzone rozwiązania. Z monitoringiem GPS IKOL z łatwością zadbasz o stan techniczny aut, dokonasz szybkich formalności i analizy użytkowania pojazdów.

 

ALERTY   RAPORTY 

 

źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl; materiały własne

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

paragraf

Co przepisy RODO mówią o monitoringu GPS?

 4 sierpnia 2020

Chcesz kontrolować pracę kierowców za pomocą GPS monitoringu? Z tego artykułu dowiesz się jak dostosować…

Czytaj więcej
Koszy monitoringu GPS

Tani lokalizator GPS – czy to się opłaca?

 13 lutego 2018

Nikt z nas nie lubi przepłacać, to całkiem naturalne. Wybór tańszego monitoringu wcale nie oznacza,…

Czytaj więcej