Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Usługi GPS dla firm -  Jak sprawdzasz, czy dobrze rozliczasz kilometrówkę?

Jak sprawdzasz, czy dobrze rozliczasz kilometrówkę?

19 kwietnia 2021
Jak rozliczać kilometrówkę z elektroniczną ewidencją przebiegu pojazdu

Kiedy dla celów VAT rozliczasz samochód w firmie i wciąż prowadzisz książkową kilometrówkę, zmień ją na elektroniczną. Będzie szybciej i bezpieczniej. Bez pomyłek, straty czasu i ciągłego sprawdzania. Każda kontrola US to dodatkowy czas na czasochłonną administrację, o czym możesz zapomnieć prowadząc ewidencję z GPS.

Czym jest Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów?

Elektroniczna ewidencja, czyli kilometrówka, to zestawienie wszystkich podróży służbowych przez pracownika, zatrudnionego w danym przedsiębiorstwie, wykorzystującego do tego celu samochód firmowy. Co ważne, ewidencja przebiegu zawsze dotyczy firmowego pojazdu i nie prowadzi się jej do rozliczania przejazdów prywatnym autem. W elektronicznej kilometrówce zapisywane są informacje potrzebne do pełnego odliczenia podatku VAT. Aby dopełnić wszelkich formalności i móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z wykorzystaniem pojazdu w firmie, przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję pojazdów. W tym celu należy jeszcze zgłosić auta na formularzu VAT-26, w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z tym pojazdem.

Czy wiesz, że lokalizator GPS to urządzenie, dzięki któremu z łatwością i rozliczysz się z Urzędem Skarbowym? Lokalizator zapisuje trasy, abyś mógł odliczyć VAT od wszystkich podróży służbowych i wydatków związanych z eksploatacją pojazdów w firmie. Warunek? Tylko jeden. Samochody muszą być wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością. Elektroniczną ewidencję przebiegu pojazdów zapewniają nadajniki GPS montowane do pojazdu. W efekcie końcowym wystarczy Ci tylko 1 raport, który system GPS automatycznie wygeneruje. To bezpieczny sposób na oszczędzanie czasu i proste rozliczanie się z US.

Kontrola samochodu firmowego przez Urząd Skarbowy

Aby udowodnić, że służbowe samochody są w pełni wykorzystywane do celów związanych z prowadzoną działalnością i nieużywane w weekendy lub poza godzinami pracy, po raz kolejny sprawdza się system GPS. Lokalizatory pełnią nadzór nad pojazdami, czyli dokładnym miejscem i czasem ich wykorzystania. Jedną z głównych zalet elektronicznej ewidencji jest też fakt, że system jest prawie bezobsługowy.

MONITORING GPS FLOTY SAMOCHODOWEJ

Od jakich wydatków można zaliczyć koszty uzyskania przychodów w 100%

 • zakup auta
 • wydatki na paliwo
 • leasing, dzierżawa, najem
 • przeglądy, naprawy, eksploatacja
 • ubezpieczenie, opłaty za autostrady

Elektroniczna ewidencja dla flot samochodowych

Prosta Ewidencja Przebiegu pojazdów z planem EEPP. Jak to działa?

Zarządzanie flotą nie musi być trudne, choć zawsze wiąże się z dokładnymi analizami i pilnowaniem kosztów. Jeśli prowadzisz Elektroniczną ewidencję stajesz się całkowicie zwolniony z liczenia i wypełniania papierowych formularzy. Nie musisz każdego dnia przepisywać aktualnego stanu licznika, ani ilości przejechanych kilometrów. Plan abonamentowy EEPP możesz potraktować jako mobilny program do faktur, który polega na automatycznym zapisywaniu tras ze wszystkimi danymi, potrzebnymi do rozliczania się z ewidencji. Ponieważ prowadzenie mobilnej kilometrówki wymaga zainstalowania do pojazdu lokalizatora GPS, korzyści z monitoringu jest znacznie więcej:

Co powinna zawierać Ewidencja Przebiegu Pojazdu, aby odliczyć 100% VAT?

 • numer rejestracyjny pojazdu
 • stan licznika na dzień rozpoczęcia ewidencji oraz na koniec okresu rozliczeniowego
 • imię i nazwisko osoby prowadzącej pojazd służbowy
 • data i cel wyjazdu
 • opis trasy (skąd – dokąd)
 • dystans każdej podróży
 • liczba kilometrów na koniec okresu rozliczeniowego – (miesiąc lub kwartał) oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji
 • data rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji

LOKALIZATORY GPS DO PLANU EEPP

Papierowe kilometrówki odchodzą do lamusa. Dla dynamicznej działalności i rozwoju Twojej firmy, lepiej jest wykorzystywać systemy informatyczne, niż ciągle tkwić w papierowej administracji. Zacznij prowadzić elektroniczną ewidencję, bez błędów i straty czasu.

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

Ekologia i ecodriving – jak dbać o środowisko z monitoringiem GPS

 18 czerwca 2019

Ekologiczny styl życia jest coraz bardziej popularny, również w Polsce. Potwierdza to chociażby fakt, że do…

Czytaj więcej
Korzyści z lokalizacji GPS motocykla

GPS do motocykla – sprawdź, dlaczego warto

 15 lutego 2019

Długoterminowe prognozy pokazują, że w tym roku wiosna postanowiła przyjść wcześniej. Śniegu i mrozów nie…

Czytaj więcej