Home -  Ze świata -  Jak tankować żeby się nie zarazić COVID-19

Jak tankować żeby się nie zarazić COVID-19

19 kwietnia 2020
tankowanie w czasie koronawirusa

Tankowanie paliwa grozi zarażeniem koronawirusem głównie przez korzystanie z pistoletów paliwowych i innych części wspólnych, dlatego stacje benzynowe podjęły środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

 

W czasie trwającej epidemii koronawirusa nasza mobilność i przemieszczanie się zostało w dużym stopniu ograniczone. Akcja #zostańwdomu oznacza, że pozostajemy w czterech ścianach i wyłączamy się z życia społecznego. I choć koronawirus uziemił większość kierowców, to wielu z nich codziennie musi wyruszyć w trasę: do pracy, na pomoc innym lub przewożąc niezbędne towary. A korzystanie z własnego samochodu wiąże się z tankowaniem na stacji, gdzie nie trudno o zarażenie wirusem SARS-COV-2.

Tankuj z głową. Stacje benzynowe to miejsca, które codziennie odwiedzają zarówno ludzie zdrowi, jak i ci, którzy nawet nie podejrzewają, że są nosicielami wirusa i nieświadomie zarażają dziesiątki innych. Jak się bronić i nie zachorować? Największe stacje benzynowe Shell, Lotos, BP, Circle K, Orlen, Moya – wprowadziły procedury bezpieczeństwa i higieny, które prowadzą do zachowania wszelkich środków ostrożności podczas wizyty na stacji. Chodzi przede wszystkim o korzystanie z jednorazowych rękawiczek, płatności bezgotówkowych i zachowanie bezpiecznego odstępu przy staniu w kolejce do kasy i w kontaktach z personelem. Należy także jak najczęściej myć ręce i dezynfekować przedmioty codziennego użytku.

 

coronavirus

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

Wiemy już, że koronawirus, który wywołuje chorobę covid-19 przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale także przez dotknięcie powierzchni, z którą miał styczność chory. Dlatego do zakażenia dochodzi nie tylko w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Wystarczy dotknąć zakażonego przedmiotu, zapomnieć o umyciu rąk, dotknąć twarzy, nosa, policzka lub oczu i może dojść do infekcji.

GDZIE OSIADA KORONAWIRUS PO WIZYCIE NA STACJI BENZYNOWEJ

 • Pistolet do tankowania
 • Terminale płatnicze
 • Ramy drzwi
 • Kierownica samochodu
 • Dźwignia zmiany biegów
 • Hamulec ręczny
 • Przełączniki kierunkowskazów
 • Gotówka i karty płatnicze
 • Klamki
 • Portfel
 • Podłokietniki
 • Telefon komórkowy

DOKŁADNA DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI I RĄK

Koronawirus może przetrwać na przedmiotach od 3 godzin do tygodnia. Najlepszym środowiskiem dla koronawirusa są chłodne i wilgotne miejsca, które pozwalają mu żyć o wiele dłużej. Dezynfekcja rąk i przedmiotów alkoholem, mydłem lub innym środkiem odkażającym powinna trwać około 1 minutę. Dlatego kiedy podróżujesz samochodem miej przy sobie środek do odkażania skóry i powierzchni na bazie 70% alkoholu. Wyniki badań amerykańskich ekspertów wykazały, ile czasu wirus utrzymuje się na rożnych powierzchniach. 

 • Powierzchnia miedziana – 4 godziny
 • Karton – do 1 doby
 • plastik i stal nierdzewna – do 3 dni

Zachowaj odstęp i środki ostrożności. Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydali zalecenia, aby w obiektach handlowych zachować bezpieczny odstęp pomiędzy klientami i personelem, który wynosi 2 metry. Nie dotykaj dłońmi okolic twarzy, ponieważ przy kontakcie z chorym człowiekiem lub skażonym przedmiotem przenosisz wirus do swojego organizmu. Jeśli kaszel lub kichasz, zakryj usta zgiętym łokciem lub chusteczką i od razu wyrzuć ją do kosza. Przy kasie nie opieraj się i nie dotykaj dłonią blatu, jeśli nie musisz. Przynajmniej raz dziennie spryskaj siedzenia samochodu. To bardzo mała powierzchnia, która jest idealnym siedliskiem wirusa, który w powietrzu potrafi się utrzymać nawet do 3 godzin.

Nie wiadomo jak długo będziemy żyć w kolejnym zawieszeniu. Na pewno wrócimy do pracy, aktywności życia społecznego. Pozytywną stroną tych wydarzeń i trudnych doświadczeń jest to, że świat po epidemii nauczy nas odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny.

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Moduł ikol DURO

Wybierz lokalizator GPS – IKOL DURO

 15 grudnia 2016

Umożliwia śledzenie różnych urządzeń, które nie posiadają własnego źródła zasilania. Lokalizator ma baterię, która bez…

Czytaj więcej
beautiful

Alerty monitoringu GPS pomagają w kontroli pojazdów

 30 września 2016

Bez patrzenia na mapę wiesz, co dzieje się z Twoim pojazdem – to wszystko dzięki…

Czytaj więcej