Home -  Lokalizatory GPS -  Jak walczyć z przywłaszczeniami samochodów?

Jak walczyć z przywłaszczeniami samochodów?

12 kwietnia 2016
przywlaszczenie samochodu

Przywłaszczenie samochodu to coraz popularniejszy sposób kradzieży. Złodzieje podejmują racjonalne kalkulacje – jeśli nie muszą  łamać stacyjek, podrabiać dowodów rejestracyjnych, przemykać nocą w obawie przed policją, to po co to robić? Wystarczy w biały dzień legalnie i oficjalnie wypożyczyć auto z wypożyczalni. A następnie odjechać nim, już mniej legalnie, w nieznanym kierunku.

 

Tak prosty sposób kradzieży powoduje, że coraz częściej firmy zajmujące się wypożyczaniem pojazdów (zarówno samochodów, jak i łodzi, skuterów czy quadów) mają problem z odzyskaniem swojej własności. Prócz wypożyczalni ten problem dotyczy także wszelkiego rodzaju pojazdów służbowych. Czy jest sposób, aby się zabezpieczyć na wypadek próby przywłaszczenia naszego sprzętu? Oczywiście, że tak! Wystarczy zamontowany lokalizator GPS i funkcja odcięcia rozrusznika.

Przywłaszczenie samochodu – na czym polega?

Przywłaszczenie polega na bezprawnym zatrzymaniu konkretnej rzeczy wbrew woli właściciela. Sprawca wchodzi w posiadanie rzeczy w sposób całkowicie legalny (np. wypożycza samochód, skuter wodny, łódź czy quad z wypożyczalni), jednak pomimo obowiązku zwrotu w określonym terminie, postanawia zachować dany przedmiot dla siebie. Co ważne, osoba przywłaszczająca sprzęt robi to całkowicie świadomie – wie o terminie zwrotu, a mimo to postanawia nie oddawać wypożyczonej rzeczy. Co ważne, sprawcą przywłaszczenia może być także współwłaściciel samochodu, łodzi, czy innej ruchomości (np. współmałżonek). Chodzi tutaj o sytuację, gdy jedna z osób mających prawo do rozporządzania konkretnym sprzętem uniemożliwia drugiej stronie korzystanie z rzeczy należącej także do niej.

Najpopularniejszą formą przywłaszczenia pojazdu jest wypożyczenie go z wypożyczalni (często na podstawie fałszywych danych lub przez podstawioną osobę, tzw. „słupa”), a następnie nie oddanie go w terminie (przykład tego typu sytuacji możesz przeczytać na blogu LoJack). Niestety proceder ten jest coraz popularniejszy, a prawo okazuje się bezradne. Wyśledzenie osoby, która rozpływa się w powietrzu wraz z pożyczonym pojazdem to często kwestia loterii. Po wypożyczeniu pojazdu można go zalegalizować w kraju na tak zwany „przeszczep”, wywieźć za granicę albo rozebrać na części. Nie trzeba się też martwić o odpowiedzialność karną. Jak mówią właściciele firm pożyczających cztery kółka, sprawy tego typu przeważnie kończą się umorzeniem. W jaki więc sposób można uchronić się przed kradzieżą pojazdu „na wypożyczalnię”? Dzięki monitoringowi do samochodu ikol oraz funkcji odłączenia rozrusznika!

Lokalizator GPS ikol odetnie rozrusznik przywłaszczonego pojazdu

Przywłaszczenie samochodu z wypożyczalni aut to bardzo problematyczne i trudne do wykrycia przestępstwo. Jednak istnieje sposób, aby się przed tym uchronić. Lokalizator GPS ikol posiada w swojej ofercie funkcję „”. Po zamontowaniu przełącznika odcięcia rozrusznika oraz aktywacji powyższej funkcji w panelu administratora na stronie system.ikol.pl pojawi się możliwość zdalnego odcięcia rozrusznika (patrz obrazek). Jedno kliknięcie spowoduje, że pojazd zostanie unieruchomiony.

 

Odłączenie rozrusznika dzięki lokalizacji GPS ikol

 

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa nie można przerwać działania pracy silnika podczas jazdy. W sytuacji, gdy odcięcie rozrusznika nastąpi podczas jazdy pojazdu, kierowca będzie mógł kontynuować swoją podróż do chwili zatrzymania i wyłączenia zapłonu. Od tej chwili nie będzie możliwe ponowne uruchomienie pojazdu.

Odłączenie rozrusznika to doskonałe narzędzie dla różnego typu wypożyczalni pojazdów. W przypadku zalegania z opłatą lub brakiem kontaktu z Walka z przywłaszczeniami pojazdów dzięki monitoringowi GPSosobą wypożyczającą, zdalne unieruchomienie pojazdu to często jedyny sposób na odzyskanie pojazdu lub „zachęcenie” klienta do uregulowania płatności. Jak twierdzą wypożyczanie aut, które są naszymi klientami, funkcja odłączenia rozrusznika działa rewelacyjnie, a osoby, które opóźniały się z płaceniem zobowiązań lub były nieuchwytne, błyskawicznie kontaktują się z wypożyczalnią w celu uregulowania płatności 🙂

Podsumowując: prowadzisz wypożyczalnię aut i klienci „zapominają” opłacać sprzęt w terminie? Pozostawiasz swój samochód na dłużej w niestrzeżonym miejscu? A może nie do końca ufasz osobom kierującym Twoim samochodem? Wystarczy odciąć rozrusznik, a pojazd będzie zabezpieczony i nie będzie mógł poruszać się bez Twojej zgody. Zapewnij sobie spokój ducha, a swoim pojazdom bezpieczeństwo montując w nich GPS do samochodu ikol oraz włączając funkcję odcięcia rozrusznika. Wtedy już żaden sprytny klient nie będzie unikał opłacania wypożyczonego pojazdu!

Kategorie: Lokalizatory GPS, Funkcje GPS, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ziemia ksiezyc

NASA pracuje nad GPS opartym na sztucznej inteligencji

 28 sierpnia 2018

Frontier Development Lab, podlegające NASA, we współpracy z firmą Intel pracuje nad projektem nawigacji w…

Czytaj więcej
rowery morze

Piechotą, rowerem czy samochodem – smartfon śledzi każdy ruch

 24 października 2016

Aplikacja IKOL X, która umożliwia monitoring GPS telefonu, została zaktualizowana do nowej wersji. Nowa wersja…

Czytaj więcej