Home -  Wszystkie artykuły -  Jak zabezpieczyć przed kradzieżą maszyny budowlane?

Jak zabezpieczyć przed kradzieżą maszyny budowlane?

21 września 2023
zabezpieczenie maszyny budowlanej przed kradzieża

Wynalezienie i udoskonalenie maszyn budowlanych było wielką rewolucją na wielu rynkach. Ułatwienie przenoszenia, kopania oraz innych prac budowlanych, pozwoliło na szybszy rozwój oraz powiększenie miast. Można więc rzec, że maszyny budowlane odmieniły trochę świat, pozwalając mu nabrać tempa.

Niestety nierzadko padają one celem złodziejów. Można się zastanowić – na co komu kradziona maszyna budowlana? Niestety czarny rynek i w tej materii znajdzie chętnych do kupna, oferując cenę niższą niż rynkowa. Zazwyczaj poszukiwania zaginionego sprzętu spełzają na niczym, a przestoje w pracach kosztują wykonawców niemałe kwoty.

Pojawia się więc pytanie – jak zabezpieczyć przed kradzieżą maszyny budowlane? W poniższym artykule odpowiemy na nie oraz zahaczymy o kilka pokrewnych tematów dotyczących sprzętu budowlanego. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zabezpieczyć maszyny budowlane?

Maszyny budowlane to bardzo szerokie pojęcie. W końcu do budowy jakiejkolwiek konstrukcji potrzeba ich od kilku do nawet kilkudziesięciu. Warto więc wspomnieć, jakie wyróżniamy rodzaje i jakie poszczególne urządzenia wchodzą w ich skład. Na budowie możemy spotkać się więc z:

  • Maszynami do robót ziemnych (np. koparki, spycharki, ładowarki, zrywarki)
  • Maszyny do robót drogowych (np. frezarki, stabilizatory)
  • Maszyny do odwadniania i hydromechanizacji (np. pogłębiarki, urządzenia wiertnicze, wodomiotacze)
  • Maszyny do przeróbki kruszyw (np. kruszarki, młyny, przesiewniki)
  • Maszyny do robót palowych (np. młoty kafarowe, wybieraki, głębiarki)
  • Maszyny do masy betonowej (np. betoniarki, składowiska kruszywa, betonownie)
  • Maszyny do transportu samochodowego (np. samochody ciężarowe, ciągniki)
  • Maszyny transportu bliskiego (np. ładowarki przenośnikowe, dźwignice, przenośniki)
  • Maszyny do robót wykończeniowych (np. frezarki do betonu, urządzenia do robót malarskich, urządzenia do robót podłogowych)
  • Maszyny pomocnicze (np. agregaty prądotwórcze, grzewcze czy sprężarkowe)

Jak widać, jest ich dość sporo, a każda z nich ma swoją całkiem wysoką cenę. Idąc prostą logiką, maszyny budowlane warto zabezpieczyć przed kradzieżą, chociażby z uwagi na ich wartość. Strata po kradzieży to przede wszystkim od kilku do kilkuset tysięcy złotych samej wartości sprzętu. A to nie wszystko! Zniknięcie kluczowej maszyny wiąże się także z przestojem na budowie, a to natomiast z karami umownymi za przekroczenie terminów.

Pod tym względem w lepszej sytuacji znajdują się wypożyczalnie sprzętu budowlanego, jednak muszą się borykać z innym problemem – stratą klientów, którzy czekają na dostępność danej maszyny. Firma budowlana, która od jakiegoś czasu oczekuje na daną maszynę, z pewnością nie będzie chciała wrócić do firmy, która już raz zawiodła. Branża budowlana zbyt ściśle jest związana terminami, aby pozwolić sobie na takie ryzyko. Warto także podkreślić, że w przypadku wypożyczalni nie mamy do czynienia z kradzieżą maszyny budowlanej, a z jej przywłaszczeniem co dodatkowo wydłuża procedurę odzyskania, ponieważ zgłoszenie jest zupełnie inaczej traktowane.

Natomiast to nie koniec strat finansowych związanych z brakiem zabezpieczenia maszyn budowlanych przed kradzieżą. Oczywiście po zgłoszeniu na policję rozpoczyna się śledztwo oraz poszukiwania, jednak nigdy nie ma gwarancji na odzyskanie sprzętu. Dochodzenie może potrwać nawet kilka miesięcy, a w tym czasie budowa powinna trwać. Trzeba więc zainwestować w nowe maszyny budowlane lub ich wypożyczenie. Do kumulujących się kosztów należy także doliczyć dodatkowe godziny pracy, które budowlańcy będą musieli poświęcić, aby nadgonić przestoje. Jak widać strata jednej kluczowej maszyny może ponieść ze sobą bardzo duże koszty.

To wszystko to bardzo ważne aspekty materialne, są jednak takie, których nie da się ująć w pieniądzach – straty wizerunkowe. Gdy liczy się termin, każdy będzie szukał niezawodnego wykonawcy, cieszącego się dobrą opinią. Niedotrzymywanie terminów może być jedną z przyczyn, dla których już pozyskany klient nie wróci, a nowy nie będzie miał zaufania po przeczytaniu lub usłyszeniu negatywnej opinii.

Czy maszyny budowlane są często kradzione?

Znamy już możliwe konsekwencje wynikające z kradzieży niezabezpieczonych maszyn budowlanych, jednak przejdźmy do podstawowej kwestii – jak często maszyny budowlane są kradzione? Okazuje się, że jest to nagminny proceder! Wynika to przede wszystkim z faktu, że maszyny budowlane dużo rzadziej podlegają kontroli – w końcu są przewożone z miejsca na miejsce głównie za pomocą lawet lub dużych samochodów ciężarowych, a tak się składa, że złodzieje używają tych samych metod.

Kradzieże są popełniane przez cały rok, jednak podczas sezonu zimowego gdy są przestoje na budowach, a maszyny budowlane znajdują się na placach lub w bazach występuje ich nasilenie. Niezabezpieczone lub jedynie nadzorowane od czasu do czasu stanowią wartościowy łup dla złodzieja. Natomiast rynek zbytu znajduje się prawie natychmiast – w końcu kto nie chciałby kupić maszyny budowlanej w okazyjnie niskiej cenie i to od ręki?

Przykład zorganizowanej kradzieży maszyn budowlanych to rozbity przez policję w lipcu 2023 roku gang działający na terenie Polski i Niemiec. Według zebranych dowodów grupa działała od 2021 roku i w tym czasie zdążyli ukraść maszyny budowlane o wartości 2,5 miliona euro. Podczas nalotu na ich dziuple zabezpieczono 6 maszyn budowlanych o łącznej wartości 1,6 milionów złotych. O ile właściciele tych 6 maszyn mogą podziękować szczęściu, które sprawiło, że szybko odzyskali sprzęt, tak cała reszta musiała liczyć się ze stratą na stałe.

Inny przykład kradzieży maszyn budowlanych odbył się w gminie Radwanice, gdzie zniknęły dwie minikoparki, agregat prądotwórczy oraz przyczepa ciężarowa o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych. Utrata tych narzędzi spowodowała zatrzymanie robót oraz z pewnością opóźnienia, które firma budowlana musiała pokryć z własnych nakładów.

Warto także przytoczyć historię pewnej wypożyczalni sprzętu budowlanego, z której w 2019 roku przywłaszczono maszyny budowlane o wartości 300 tysięcy złotych. Oszuści podawali się za pracowników firmy budowlanej z Bielska i wyłudzali sprzęt. Następnie tworzyli atrakcyjne oferty i sprzedawali go w Bełchatowie. W ten sposób zarobili kilkaset tysięcy złotych.

W świetle powyższych historii, przemyślenie zabezpieczenia maszyn budowlanych przed kradzieżą zdaje się całkiem rozsądnym krokiem. Pojawia się jednak pytanie – które zabezpieczenie wybrać?

IKOL SVR – najlepsze zabezpieczenie przed kradzieżą maszyny budowlanej

Odpowiedź jest prosta – nic nie zabezpieczy przed kradzieżą maszyny budowlanej tak dobrze, jak system radiowej lokalizacji pojazdów po kradzieży IKOL SVR. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii możliwe jest odzyskanie pojazdu budowlanego po kradzieży nawet w 24 godziny – oznacza to brak dodatkowych kosztów ze względu na przestoje oraz szybki powrót do pracy. To korzyść nie tylko dla przedsiębiorcy zabezpieczającego maszyny budowlane, ale też dla jego klientów.

System radiowej lokalizacji IKOL SVR to kilka nadajników radiowych umieszczanych w maszynie budowlanej, które nie śledzą jej ruchów w przeciwieństwie do systemu GPS. Po zgłoszeniu kradzieży są uruchamiane, czyli wybudzanie ze stanu uśpienia. Następnie namierza je ekipa poszukiwawcza IKOL, a maszyna budowlana jest odzyskiwana przy współpracy z policją. Skuteczność rozwiązania to 98%,

Choć złodzieje uciekają się do różnych środków, aby ukryć skradziony sprzęt przed jego sprzedażą, nadajnik radiowy i tak będzie wysyłał sygnał, po którym można go namierzyć. Nawet jeśli rabusie wpadną na pomysł ukrycia maszyny w kontenerze, tunelu czy garażu, sygnał radiowy pozostanie na to obojętny. Tak samo będzie, gdy spróbują użyć zagłuszarki sygnału GPS – fal radiowych nie da się zagłuszyć, tak więc odzyskanie będzie jak najbardziej możliwe.

Jeśli chcesz zabezpieczyć przed kradzieżą maszyny budowlane, a tym samym uchronić się przed ogromnymi stratami finansowymi, utratą reputacji oraz ogromnym stresem, już dziś kliknij w przycisk poniżej, który odeśle Cię do formularza ofertowego. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej i przygotujemy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie zwlekaj – zabezpiecz maszynę budowlaną zanim dobierze się do niej złodziej!

Zabezpiecz maszynę budowlaną przed kradzieżą!

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

odzyskanie-auta-po-kradziezy-ikol-svr

Odzyskanie Lexusa RX450 i zdemaskowanie dwóch złodziejskich dziupli!

 27 września 2022

Gdy pół roku temu właściciel Lexusa RX450 zabezpieczał swoje auto systemem lokalizacji radiowej IKOL SVR,…

Czytaj więcej
oszczędzanie paliwa

Jak zaoszczędzić na paliwie i jeździć ekonomicznie?

 25 kwietnia 2022

Żyjemy w niespokojnych czasach – co, niestety, ma swoje odzwierciedlenie w galopujących do góry…

Czytaj więcej