Home -  Wszystkie -  Jak zagłuszyć satelitę?

Jak zagłuszyć satelitę?

9 maja 2014
nawigacje GPS IKOL

Dlaczego pozycje GPS są czasami mniej precyzyjne lub ich odczyt nie jest w ogóle możliwy?

 

Nadajniki GPS krążą po orbitach ok. 20 tysięcy kilometrów nad ziemią. Z braku innych źródeł, całą energię potrzebną do funkcjonowania, gromadzą z promieni słonecznych. W związku z tym satelity nie mają nadmiaru energii, nadajniki nie mogą więc nadawać bardzo silnych sygnałów. Sygnał nadawany z satelitów GPS, docierając do ziemi, jest już słaby. Odbiorniki GPS są bardzo czułe, aby były w stanie odczytać ten sygnał. Każda dodatkowa przeszkoda: ściana, tunel, czy nawet drzewo, może spowodować tak duże zakłócenia, że sygnał z satelity nie zostanie odczytany.

Należy pamiętać, że system powstał w celu nawigowania obiektów znajdujących się nad powierzchnią ziemi, gdzie tego typu przeszkody rzecz jasna nie występują. Ponadto każde odbicie sygnału pochodzącego z satelity GPS powoduje opóźnienie w jego dotarciu do odbiornika, a jak pisaliśmy w artykule „System monitoringu GPS okiem technika”, odbiornik oblicza swoją pozycję na podstawie opóźnień w odbiorze znacznika czasu wysyłanego przez satelitę. Dlatego wysokie budynki mogą wprowadzać zakłócenia w obliczaniu pozycji geograficznej.

A o co chodzi z zagłuszarkami GPS?

Istnieją takie urządzenia i generalnie działają tak jak ich producenci je reklamują, zagłuszają sygnał GPS na tyle dobrze, że odbiorniki GPS (odbiorniki GPS w postaci chipów są zainstalowanej w wielu milionach urządzeń takich jak lokalizatory monitoringu GPS, telefony komórkowe, nawigacje samochodowe, nawigacje lotnicze, itp.) nie są w stanie poprawnie obliczyć swojej pozycji geograficznej. Sygnał nadawany przez zagłuszarki GPS nie musi być wcale silny, wystarczy, że jest nieco silniejszy od słabego sygnału GPS docierającego z satelitów na ziemię.

Czy można się przed tym bronić? Raczej nie. Ale należy sobie zadać pytanie po co ktoś miałby używać urządzeń zagłuszających? Albo raczej kto? Może być to złodziej samochodu, ale należy pamiętać, że systemy GPS nie są najlepszym rozwiązaniem służącym do odzyskiwania skradzionych pojazdów, albo np. pracownik, który nie chce być śledzony przez swojego pracodawcę. W tym drugim przypadku niektóre systemy monitoringu GPS mogą podać informację, że były zagłuszane pomiędzy godziną x a godziną y.

Można też próbować odczytywać pozycję lokalizatora na podstawie sygnału GSM (odległości od stacji bazowych BTS), ale precyzja tego typu wskazań jest znacznie niższa niż w przypadku sygnały GPS (im większe zagęszczenie stacji BTS tym większa precyzja) i niestety zagłuszarki GPS są bardzo często połączone z zagłusz arkami GSM, WiFi, Bluetooth itp, więc osoba chcąca zagłuszyć system monitoringu może zrobić to całkowicie.

Praktycznie wszystkie systemy monitoringu GPS posiadają wewnętrzną pamięć pozycji, ale niestety w momencie gdy pozycja GPS nie może zostać odczytana (czy to ze względu na zagłuszarkę, tunel, garaż czy zwykłą folię aluminiową) pamięć ta będzie wypełniana ostatnią prawidłową pozycją geograficzną sprzed zagłuszenia. Także dane na temat pozycji w momencie włączenia zagłuszarki są stracone i niemożliwe do późniejszego „odzyskania”.

Czy użycie zagłuszarki GPS jest legalne?

Nie. Urządzenia zagłuszające jakąkolwiek częstotliwość nie mogą dostać świadectwa zgodności z dyrektywami unijnymi i nie są legalne na całym terytorium Unii Europejskiej. Dlatego zgodnie z prawem nie można używać takich urządzeń. Nie można również wprowadzać takich urządzeń do obrotu handlowego, każda osoba która chce sprzedać zagłuszarkę radiową (działającą na dowolnej częstotliwości np. GPS lub GSM) podlega karze grzywny. Przykładowo służby ratownictwa korzystają z urządzeń działających na tych częstotliwościach i zrozumiałe jest, że próba zagłuszania jakiejkolwiek transmisji takich służb może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

raport prędkości ikol

Raporty – narzędzie każdego managera floty

 22 marca 2016

Każda osoba odpowiedzialna za pojazdy służbowe w firmie powinna tworzyć regularne zestawienia dotyczące pracy swoich…

Czytaj więcej
tankowanie w czasie koronawirusa

Jak tankować żeby się nie zarazić COVID-19

 19 kwietnia 2020

Tankowanie paliwa grozi zarażeniem koronawirusem głównie przez korzystanie z pistoletów paliwowych i innych części wspólnych,…

Czytaj więcej