Home -  Wszystkie artykuły -  Jak zaoszczędzić na paliwie i jeździć ekonomicznie?

Jak zaoszczędzić na paliwie i jeździć ekonomicznie?

25 kwietnia 2022
jak zaoszczędzić paliwo i jeździć ekonomicznie

Żyjemy w niespokojnych czasach – co, niestety, ma swoje odzwierciedlenie w galopujących do góry cenach najróżniejszych produktów. Wzrost inflacji i podwyżka cen benzyny powodują, że ludzie szukają skutecznych rozwiązań na zaoszczędzenie pieniędzy i paliwa.

Co zatem może zrobić kierowca, chcący zmniejszyć swoje wydatki związane z eksploatacją samochodu? Dobrym pomysłem jest wybranie urządzenia, które umożliwia stałą kontrolę zużycia paliwa. Tym urządzeniem jest lokalizator GPS.

Chcesz dowiedzieć się więcej zastosowaniu monitoringu GPS w celu zredukowania do minimum kosztów użytkowania auta? Zapraszamy do przeczytania tego tekstu.

Dlaczego paliwo staje się coraz droższe?

jak oszczędzać paliwo

Czemu paliwo stało się nagle tak drogie? Już sama epidemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę i negatywnie wpłynęła na życie ludzi na całym globie.

Kolejnym czynnikiem, który sprawił, że nasze portfele pustoszeją, jest obecna sytuacja geopolityczna i wynikające z niej wstrzymanie dotychczasowych dostaw surowców energetycznych z Rosji. Konflikt zbrojny, mający miejsce w jednym z krajów Europy, w dodatku położonym tuż za naszą wschodnią granicą, wstrząsnął zarówno Polską, jak i resztą świata.

Jeżeli dodać do tego wszystkiego politykę klimatyczną, mającą na celu odejście od stosowania węgla i benzyny, wszystko staje się jasne.

Jak spalać mniej paliwa?

Powiedzieliśmy już, co jest powodem wzrostów cen paliwa, które niedawno miały miejsce. Pora więc odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, by odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i wydawać mniej pieniędzy.

Pierwszym wartym uwagi sposobem na kontrolę paliwa jest wybór lokalizatora GPS IKOL CAN. Jeżeli jednak nie zależy Ci na aż tak dokładnym dostępie do informacji o aucie i nie chcesz kupować nowego lokalizatora GPS – możesz poszerzyć usługi swojego modułu o pakiet Ecodriving. Sam zdecyduj, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Monitoring paliwa z lokalizatorem IKOL CAN

Skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie wydatków na benzynę jest zastosowanie lokalizatora GPS IKOL CAN. Moduł ten jest podpinany pod szynę CAN, dzięki czemu może pobierać liczne dane z komputera pokładowego auta.

Najistotniejsza jest tu możliwość kontroli obecnego poziomu paliwa – a także sprawdzenia jego spalania w wybranym okresie i zużycia podczas dowolnego przejazdu.

oszczędzanie paliwa mniejsze spalanie

Oto, co zyskasz z IKOL CAN:

  • pełna kontrola nad paliwem – jego obecnym stanem, spalaniem i zużyciem,
  • paliwo nie będzie dla Ciebie tak drogim wydatkiem – zaoszczędzisz, wydając go mniej ,
  • monitorowanie pojazdu na żywo, przez 24h/dobę.
  • możliwość ustawiania m.in. alarmu otwartych drzwi czy alertu wysokich obrotów silnika,
  • wyświetlanie informacji z deski rozdzielczej – dotyczących niezapiętych pasów, temperatury silnika, włączonych świateł, aktualnego przebiegu itp.,
  • tworzenie licznych raportów,
  • prostą obsługę i instalację lokalizatora – nie potrzebujesz żadnego dodatkowego oprogramowania.

To nieduże urządzenie sprawi, że zyskasz pełen dostęp do informacji o swoim samochodzie. Gdzie je znajdziesz? Wystarczy, że zalogujesz się na stronie system.ikol.pl lub w aplikacji na urządzenia mobilne IKOL Tracker.

Ecodriving – co to jest?

Chcesz zaoszczędzić na paliwie, ale nie zależy Ci na pozyskiwaniu tak dokładnych danych z komputera pokładowego auta? Warto, byś zastanowił się nad wyborem usługi Ecodriving.

Ecodriving to zbiór raportów i alertów, które umożliwiają Ci analizę Twojego stylu jazdy. W jego skład wchodzą:

  1. Pakiet analizy prawidłowego użytkowania pojazdu – z nim zyskujesz dostęp do funkcji umożliwiających analizę prawidłowego korzystania z pojazdu
  2. Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu – jest to wiadomość informująca o błędach popełnianych przez kierowcę (czyli o gwałtownych przyśpieszeniach, zakrętach i hamowaniach, długich postojach na biegu jałowym i przekroczeniach ustalonej w systemie prędkości).
  3. Raport ranking użytkowania pojazdu – to coś dla samochodów, z których naprzemiennie korzysta kilka osób. Znajdziesz tu porównanie sposobów użytkowania auta przez wszystkich kierowców. W ten sposób dowiedzieć się możesz, który domownik lub pracownik popełnia najwięcej błędów i zużywa najwięcej paliwa, a który jeździ najostrożniej.
  4. Raport nieprawidłowego użytkowania pojazdu – jest to kołowy wykres, który przedstawia procentowo i liczbowo błędy popełnione w danym okresie przez wybranego użytkownika auta.

Dlaczego powyższe funkcje są tak przydatne?

  • Zaoszczędzisz paliwo – nauczysz się jeździć tak, by ograniczyć jego spalanie.
  • Poprawisz swój styl jazdy (oraz uświadomisz innych kierowców, jakie błędy popełniają),
  • Przyczynisz się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.
  • Dzięki świadomej jeździe unikniesz mandatu – co również wiąże się z oszczędnością pieniędzy.
  • Zadbasz o środowisko, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.
  • Twoje auto dłużej pozostanie w dobrej formie, a Ty zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na nowe części lub mechanika.

Ecodriving – zasady

Poznaj technikę ekonomicznej jazdy, która ułatwi Ci oszczędzanie. Oto zasady ecodrivingu:

  1. Ruszanie od razu po przekręceniu kluczyka – aby silnik Twojego auta (który nagrzewa się szybciej i ekonomiczniej podczas jazdy) nie pracował podczas postoju, zużywając niepotrzebnie dodatkowe ilości paliwa.
  2. Płynna jazda, taka sama zmiana biegów i ich odpowiednie dobranie:
  • pierwszy bieg służy tylko i wyłącznie do startu auta,
  • przejście na drugi bieg powinno mieć miejsce jak najszybciej – po przebyciu około 10 metrów lub mniej,
  • trzeci bieg najlepiej energicznie wrzucić przy osiągnięciu prędkości około 30-50 km/h.,
  • kierowca można przeskakiwać od razu o 2 biegi. Warto jednak pamiętać o tym, by przyśpieszenie było dynamicznym wciśnięciem pedału gazu do ¾ głębokości i trwało jak najkrócej.
  • należy jeździć ze stałą prędkością, na najwyższym biegu i przy zachowaniu najniższych obrotów,
  • przełożenie należy zmieniać na wyższe: do 2500 obr/min. – silnik benzynowy, do 2000obr./ min. – diesel.
  • zielony kolor na obrotomierzu wskazuje optymalny zakres obrotów, przy którym Twoje auto zużyje najmniej paliwa.
  1. Należy hamować silnikiem – zmniejszać biegi podczas utraty prędkości i wciskać sprzęgła już kilkaset metrów prze zobaczeniem czerwonych świateł.
  2. Dbanie o samochód i jego silnik jest bardzo ważne. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego Twojego auta:
  • wymiana filtrów powietrza,
  • wymiana oleju,
  • dbałość o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach (wystarczy 1 bar powietrza mniej, by zużycie paliwa wzrosło) oraz o ich wymianę zgodną z porą roku
  1. Planuj swoje przejazdy tak, by jeździć głównie drogami szybkiego ruchu, wybierać niezbyt oblegane skróty, na ile się da unikać korków i jazdy w godzinach szczytu i nie przewozić zbyt wielu ciężkich bagaży, które obciążają Twój samochód (oraz równomiernie je rozłożyć).
  2. Bacznie obserwuj to, co dzieje się na drodze, by uniknąć gwałtownych ruchów pojazdem.

Bezpieczeństwo, oszczędność i ekologia

Jak widzisz, zarówno Ecodriving, jak i moduł IKOL CAN oferują Twojemu pojazdowi dłuższą żywotność, a Tobie – oszczędność pieniędzy, mniejsze zużycie paliwa i poprawę bezpieczeństwa na drodze. Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska to kolejny plus.

bezpieczeństwo oszczędność ekologia

Niezależnie, które rozwiązanie wybierzesz – możesz być pewien, że staniesz się z nim lepszym kierowcą, a zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na ulubione przyjemności.

Dowiedz się więcej o planie IKOL CAN

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

wypadki majówka 2024

Raport IKOL: wypadki i kollizje w majówkę 2024!

 14 maja 2024

Okres majówki to czas, w którym więcej kierowców wyrusza w trasę. Wzmożony ruch zawsze…

Czytaj więcej
zarządzanie flotą elektryczną

Jakie są korzyści elektrycznej floty?

 14 października 2020

Elektromobilność weszła już w życie, ale w polskich realiach potrzebuje czasu, by się zadomowić. Sprawdzamy,…

Czytaj więcej