Jak zarejestrować się w e-TOLL? Najnowsza procedura
System E-TOLL to innowacyjne rozwiązanie służące elektronicznemu pobieraniu opłat na wybranych odcinkach dróg w Polsce. Dedykowany jest on wszystkim kierowcom pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony, a także tym, którzy po prostu nie chcą czekać w kolejkach przy bramkach. Prezentowana przez nas seria artykułów „Kompendium wiedzy o e-TOLL” ma na celu przybliżyć funkcjonowanie i obsługę systemu od podszewki, aby korzystanie z niego nie sprawiało problemów. Niniejszy wpis polecamy wszystkim tym, którzy chcą szybko i bezproblemowo przejść całą procedurę konfiguracji.
Zapraszamy do zapoznania się z filmem bazującym na artykule:
Rejestracja w e-TOLL przez Internet
Pierwszym i prawdopodobnie najszybszym sposobem na rejestrację w systemie e-TOLL jest skorzystanie ze strony etoll.gov.pl. Istnieją dwa dostępne tryby rejestracji:
- standardowy, dotyczący podmiotów gospodarczych posiadających osobowość prawną
- uproszczony, dostępny dla osób prywatnych i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Jak zarejestrować się w e-TOLL jako osoba prywatna?
1. W górnym prawym rogu znajdujemy przycisk „Zaloguj się do IKK„. IKK to Internetowe Konto Klienta, w którym dokonujemy operacji związanych z e-TOLLem.
2. Swoją tożsamość możemy następnie uwierzytelnić poprzez serwisy login.gov.pl i mObywatel, a także standardowo – zakładając konto z loginem i hasłem. W login.gov.pl mamy możliwość zalogowania się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub nasze konto bankowe. Jeśli zdecydujemy się na logowanie przez mObywatel, wystarczy, jeśli potwierdzimy nasze dane z poziomu urządzenia mobilnego. Logowanie poprzez serwisy login.gov.pl lub mObywatel pozwalają witrynie na autouzupełnianie informacji o rejestrującym. Jeśli wybierzemy jednak standardową rejestrację, będziemy musieli wypełnić formularz zawierający dane kontaktowe i numer dokumentu tożsamości, a później potwierdzić rejestrację poprzez kod weryfikacyjny.
3. Po przejściu procedury weryfikacji jesteśmy przekierowani z powrotem na mojekonto.etoll.gov.pl, gdzie pytani jesteśmy o to, czy rejestrujemy się jako firma lub osoba prywatna. Klikamy przycisk „Rejestruję się jako osoba prywatna” gdzie następnie możemy wybrać tryb rejestracji – wersja uproszczona znacznie skraca czas całej procedury.
4. W następnym oknie wypełniamy wszelkie niezbędne pola:
- kraj rejestracji
- nr rejestracyjny pojazdu
- Business ID urządzenia GPS
- adres e-mail do kontaktu
5. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności na saldo przedpłaconego konta rozliczeniowego (minimalna wysokość wpłaty to 20 zł).
Weryfikacja konta po stronie e-TOLL standardowo może potrwać do 7 dni. Jeśli niezbędna jest szybsza weryfikacja, można je potwierdzić w Miejscu Obsługi Klienta, podając kod identyfikacyjny.
Jak zarejestrować się w e-TOLL jako jednoosobowa działalność gospodarcza?
Jeśli chcemy zarejestrować się jako jednoosobowa działalność gospodarcza, również możemy skorzystać z uproszczonej formy rejestracji.
- Przechodzimy procedurę weryfikacji, taką samą jak w przypadku rejestracji osoby prywatnej. Po jej zakończeniu klikamy „Rejestruję firmę”, a następnie „Jednoosobowa działalność”.
2. Kolejnym etapem jest wypełnienie niezbędnych pól, analogicznych jak w przypadku osoby prywatnej:
- NIP firmy
- nr rejestracyjny pojazdu
- dane urządzenia GPS
- adres e-mail
3. Ostatnim krokiem jest uiszczenie przedpłaty na koncie w wysokości minimum 20 zł.
Jak zarejestrować firmę w e-TOLL?
1. Po przejściu procedury weryfikacji, analogicznej w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej oraz osoby prywatnej, jesteśmy przekierowani z powrotem na mojekonto.etoll.gov.pl, gdzie pytani jesteśmy o to, czy rejestrujemy się jako firma lub osoba prywatna. W kolejnym kroku przygotowujemy i wpisujemy dane firmy:
- miejsce rejestracji
- NIP
- dane kontaktowe
- zdjęcie dowodu tożsamości osoby rejestrującej i pełnomocnictwa
- dokumenty rejestrowe
Jeśli nie mamy możliwości przesłania wybranych dokumentów, możemy je okazać w dowolnym Miejscu Obsługi Klienta. W przypadku, gdy rejestrujemy się prywatnie, wystarczy ponowne wpisanie danych kontaktowych.
Jakie pełnomocnictwo jest wymagane do rejestracji firmy? Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem do rejestracji w systemie e-TOLL może być każdy pracownik – wystarczy, że przedłożone pełnomocnictwo zostanie podpisane zgodnie z reprezentacją w KRS.
Wzór pełnomocnictwa jest dostępny do pobrania tutaj.
Co wpisać w polu „numer klienta w systemie e-TOLL / Client ID”?
Pełnomocnictwo do rejestracji w systemie e-TOLL zawiera rubrykę „Numer Klienta w systemie e-TOLL/Client ID”. To pole należy pozostawić puste, jako że numer klienta zostanie nadany dopiero po zakończeniu rejestracji w systemie e-TOLL.
2. Kolejnym krokiem jest utworzenie nowego konta rozliczeniowego na naszym IKK. Wybieramy m.in. adres, na który wysyłana będzie nota obciążeniowa oraz dane kontaktowe.
Co wpisać w polu „nazwa konta” podczas podawania konta rozliczeniowego?
Do jednego konta rozliczeniowego możemy podłączyć wiele pojazdów, dlatego też oznaczenie typu „Konto e-TOLL” w większości przypadków jest wystarczające. Jeśli jednak zamierzamy wprowadzać różne formy zasilania konta, warto jest zawrzeć w nazwie więcej szczegółów, np. „Konto przedpłacone [nazwa banku] dla floty przedstawicieli”.
3. Następnie do utworzonego konta rozliczeniowego podpinamy pojazd – klikamy w zakładkę Pojazdy i wpisujemy:
- kod kraju,
- nr rejestracyjny pojazdu,
- 6 ostatnich cyfr numeru VIN
- skan dowodu rejestracyjnego pojazdu
- masę pojazdu
- klasę emisji spalin wraz z dokumentem
Jak zarejestrować się w e-TOLL osobiście?
Sieć Miejsc Obsługi Klienta (MOK) obejmuje tzw. Punkty Dystrybucji oraz Przygraniczne Punkty Obsługi Klienta. Łącznie stanowią one ponad 200 placówek stacjonarnych, w których możliwe jest m.in.:
- zarejestrowanie w systemie e-TOLL
- sprawdzenie konta rozliczeniowego
- doładowanie konta
- otrzymanie listy dokonanych transakcji
- edycja rejestrowanych danych
- dodanie i usunięcie pojazdów z konta rozliczeniowego
- zamykanie konta rozliczeniowego
- nabycie urządzenia pokładowego
- opłacenie noty obciążeniowej
- opłacenie zabezpieczenia pieniężnego dla konta z odroczoną płatnością
- otrzymanie zwrotu środków po zamknięciu konta rozliczeniowego
- zgłoszenie reklamacji i problemów technicznych
W celu założenia konta w MOK należy przygotować te same dokumenty, których wymaga rejestracja w formie on-line.
Dostawca kart flotowych sam zarejestruje Cię w e-TOLL
E-TOLL pozwala także, aby to dostawcy kart flotowych rejestrowali swoich użytkowników w systemie. Karty flotowe, zwane także kartami paliwowymi, to wygodne rozwiązanie pozwalające na wystawienie jednej faktury zbiorczej dla wszystkich samochodów na koniec okresu rozliczeniowego. Firmy korzystające z tego rozwiązania mogą liczyć na to, że ich dostawca sam dokona wszystkich formalności, a w przypadku braku niezbędnych informacji zwróci się o pomoc.
Użytkownicy zarejestrowani przez dostawcę kart flotowych nie są jednak pozbawieni dostępu do swojego Internetowego Konta Klienta. Dostawca w trakcie rejestracji otrzymuje dane osób, które mają mieć dostęp do swojego konta w systemie e-TOLL.
Posiadamy certyfikowane lokalizatory do obsługi e-TOLL, a także dedykowaną aplikację, dzięki której nie dostaniesz mandatu za nieprzesyłanie danych. Zapytaj nas o ofertę:
Kategorie: Wszystkie artykuły, e-TOLL | Tagi: rejestracja, tutorial, 101, e-toll PL, e-toll | Komentarze: Brak