Home -  Wszystkie artykuły -  Jak zwiększyć komfort za kierownicą w jesienne dni

Jak zwiększyć komfort za kierownicą w jesienne dni

29 października 2019
jesienny przegląd samochodu

Przed nami długie weekendy, które spędzimy w drodze. Ale jesień to wymagająca pora roku i jazda samochodem może stanowi utrudnienia na drodze. Szybko zapada zmrok i trudno ocenić odległości, dlatego częściej dochodzi do kolizji i drobnych stłuczek. Na co zwrócić uwagę w tym okresie? Jak uniknąć szkód komunikacyjnych, w czasie wzmożonych wyjazdów i gwałtownych zmian temperatur? Mamy dziś kilka praktycznych wskazówek, żeby jesienna podróż samochodem była bezpieczna.

 

Stan techniczny pojazdu, to podstawa bezpiecznych podróży, dlatego trzeba przygotować samochód do jesienno-zimowej eksploatacji, bo o ile jesienna rzeczywistość potrafi zaskoczyć, to jest kilka rzeczy na które mamy wpływ.

Po pierwsze: wymień opony

Warunki na drodze są prawdziwym wyzwaniem dla opon. Należy je wymienić z letnich na zimowe. W tym temacie zawsze trudno oszacować najlepszy czas, jednak jeśli temperatura nie spadła jeszcze poniżej 7 °C, nie zwlekaj czekając na pierwszy śnieg, bo z dnia na dzień warunki pogodowe będą się pogarszać. Co dadzą nowe opony? Będą lepiej odprowadzać wodę i zmniejszą ryzyko wpadnięcia w poślizg. Dodatkowo warto sprawdzić, czy koła są odpowiednio wyważone i napompowane. A głębokość bieżnika? Specjaliści mówią o 4 mm. Nowe opony zimowe powinny posłużyć Ci kilka sezonów.

 

 

Po drugie: sprawdź hamulce

Sama zmiana opon zdecydowanie nie wystarczy. Na dużą uwagę zasługuje układ hamulcowy. Ocenie podlega także płyn hamulcowy. Warto się wybrać do warsztatu, bo sprawdzenie układu hamulcowego nie jest oczywiste. Droga hamowania przy śliskiej nawierzchni wydłuża się dwukrotnie, nawet z oponami zimowymi. W przypadku gwałtownego hamowania zachowaj szczególną ostrożność:

 

  • Pamiętaj o zapiętych pasach bezpieczeństwa, za to może otrzymać mandat nawet pasażer 
  • Zadbaj o to, aby wnętrze samochodu nie posiadało zbędnych przedmiotów
  • Sprawdź, czy foteliki dziecięce są odpowiednio zamontowane

 

Po trzecie: zadbaj o światła i wycieraczki

Podróż w mglisty i pochmurny dzień to ryzyko zarówno dla kierowcy, jak i pieszego. Jeśli Twoja widoczność za kierownicą jest ograniczona do 50 m, włącz światła przeciwmgielne, które w trudnych warunkach pomagają kierowcom. Ale używaj ich tylko wtedy, gdy nie ma innego źródła światła. Zrezygnuj z nich w mieście mając na uwadze, że oświetlenie samochodu ma oświetlać drogę, ale nie oślepiać innych kierowców. W warunkach ograniczonej widoczności, na terenie zabudowanym używaj świateł mijania. Sprawdź także, czy wycieraczki podczas deszczu spełniają swoje zadanie prawidłowo i skutecznie usuwają wodę. Jeżeli zostawiają smugi i piszczą na szybach, wymień je. 

 

 

Po czwarte: uważaj na liście na drodze

Jeśli padał deszcz, a nawierzchnię pokrywają liście, droga hamowania wydłuży się. Mokre liście, które zakrywają drogę, osłabiają przyczepność kół do nawierzchni. W czasie jesiennej szarówki zasada jest dość prosta: jeśli pada deszcz, jest mgła i warunki na drodze są trudne: zdejmij nogę z gazu! O tym jak jeździć w deszczu możesz przeczytać tutaj.

Po piąte: zdejmij okrycie wierzchnie

Niby wszyscy o tym wiemy, a często zapominamy o wygodnym ubraniu. Dlatego warto zdjąć ciepłą kurtkę, szalik i czapkę i postawić na komfort podróży. W tej kwestii nie można zapominać o dzieciach, które przewożone w foteliku, powinny mieć pełną swobodę ruchów.

Po szóste: w złe warunki pogodowe najważniejszy jest kierowca

W wielu sytuacjach na drodze, sprawne auto może wyeliminować ryzyko awarii czy wpadnięcia w poślizg. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni kierowcy. Jego refleks i koncentracja będą decydować o bezpieczeństwie na drodze. Przestrzegaj prędkości i dostosuj ją do warunków na danym odcinku drogi.

Na przegląd samochodu trzeba zagospodarować trochę czasu, ale potem możesz się cieszyć podróżami do końca zimy. Każda z pór roku ma co innego do zaoferowania, a trzeba przyznać, że jesienne widoki z podróży nigdy nie są nudne.

Kategorie: Wszystkie artykuły | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

zsl obu aplikacja porownanie

ZSL, OBU czy aplikacja? Wszystko o lokalizatorach w systemie e-TOLL

 20 lipca 2021

E-TOLL to system, który pobiera opłaty drogowe na podstawie pozycjonowania satelitarnego – kierowcy korzystający…

Czytaj więcej
monitoring pojazdów GPS we flocie samochodowej

Monitoring GPS floty samochodowej

 10 lipca 2019

Bezpieczeństwo, kontrola, wydajność – tak w 3 słowach można opisać korzyści z monitoringu GPS dla…

Czytaj więcej