Home -  Wszystkie artykuły -  Jakie są korzyści elektrycznej floty?

Jakie są korzyści elektrycznej floty?

14 października 2020
ladowanie samochodu elektrycznego

Elektromobilność weszła już w życie, ale w polskich realiach potrzebuje czasu, by się zadomowić. Sprawdzamy, jak może wyglądać zarządzanie flotą, kiedy więcej firm zamieni samochody spalinowe na elektryczne. Czy coś się jeszcze zmieni? 

 

Polska w wielu kwestiach goni Europę, podobnie jak w temacie elektromobilności. Ta największa rewolucja w motoryzacji jeszcze u nas raczkuje. Okazuje się, że wprowadzenie niskoemisyjnych pojazdów na dużą skalę jest zbyt trudne w polskich realiach. Oczywiście wykonalne, tylko pod kilkoma warunkami, których spełnienie może wiele kosztować. 

W idealnym świecie elektromobilność sprawi, że będziemy mieć więcej stref czystego powietrza, rozwinie się rynek paliw alternatywnych i będziemy mieć kilka problemów mniej. Na przykład zakorkowane ulice dużych miast to problem, który bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. A nowoczesna motoryzacja zmierza ku lepszemu życiu i lepszym wyglądzie miast, bez smogu i zanieczyszczeń. Ponieważ dużą liczbę samochodów na polskich drogach stanowią pojazdy służbowe, to przed każdą firmą stoi teraz ogromne wyzwanie, aby ich floty sukcesywnie zamieniały się na elektryczne. 

JAKIE SĄ AUTA ELEKTRYCZNE?

 • Bezgłośne
 • Korzystne dla środowiska
 • Bezawaryjne

CO OFERUJĄ ELEKTRYCZNE AUTA?

 • Przyjemność z jazdy
 • Możliwość ładowania w domu lub w pracy
 • Mniejsze koszty utrzymania samochodu
 • Niższe koszty serwisowe
 • Możliwość korzystania z busa pasa
 • Najbardziej ekologiczny napęd spośród wszystkich rodzajów
 • Coraz większy zasięg, minimum 260 km
 • Większa przestrzeń w aucie i bagażniku

POLSKA ELEKTROMOBILNOŚĆ Z PLANEM NA PRZYSZŁOŚĆ

Rozwój elektromobilności wnosi wiele korzyści, nie tylko przez sukcesywne zwiększanie parku pojazdów z napędami alternatywnymi. Bez wątpienia to także pakiet benefitów, który będzie zmierzał do zmian globalnych. Przybędzie nam więcej budynków użyteczności publicznej, które będą wyposażone w stacje ładowania. Podmioty publiczne będą zobligowane do zwiększenia liczy samochodów elektrycznych nawet o 50%. W transporcie publicznym również będzie więcej pojazdów niskoemisyjnych. Kolejną zaletą elektromobilności ma być zwiększenie ulg podatkowych dla nabywców pojazdów elektrycznych, wodorowych lub napędzanych gazem ziemnym. 

 

grafika floty aut przyjaznej srodowisku

 

ALRTERNATYWNE SPOSOBY NA PROMOWANIE ELEKTROMOBILNOŚĆI

Elektromobilność to budowanie świadomości ekologicznej, z związku z tym im szybciej parki samochodowe staną się elektryczne i hybrydowe, tym lepiej dla nas wszystkich. Dlatego warto też wiedzieć jak można wspierać ekologiczną strategię, włączając w to również monitoring GPS:

 

 

EKOLOGICZNA FLOTA TO ALTERNATYWNE NAPĘDY

Od 1 września 2017 roku obowiązuje europejska norma spalin „6”, która wymusza na producentach produkcję pojazdów, redukujących szkodliwe gazy wydzielane przez samochody. Ma to na celu przede wszystkim ochronę środowiska i walkę z emisją tlenków węgla. 

 

Napęd hybrydowy (HYBRID)

Samochody z silnikiem spalinowym i elektrycznym, z akumulatorem ładowanym podczas jazdy, w trakcie hamowania

Napęd hybrydowy plug-in (PHEV)

Samochody z silnikiem spalinowym i elektrycznym, z akumulatorem ładowanym podczas jazdy oraz po podłączeniu do prądu

Napęd elektryczny (EV)

Samochody tylko z silnikiem elektrycznym

Napęd CNG/LPG 

Samochody, które zasilane są silnikiem benzynowym oraz gazem ziemnym CNG lub z instalacją LPG

JAK ZARZĄDZAĆ ELEKTRYCZNĄ FLOTĄ?

Eko-mobilne podróże służbowe już są na wagę złota. Z pewnością, kiedy już znaczna część firm zasili swoje parki ekologicznymi pojazdami, zarządzanie flotą powinno być odrobinę prostsze. To bardzo prawdopodobne, bo już teraz rośnie liczba firm korzystających z systemów telematycznych. Oczywiście to duża zmiana na plus, ponieważ zamontowane urządzenia w pojeździe konkretne korzyści:

 • lokalizują pojazdy
 • redukują koszty utrzymania floty
 • poprawiają zachowania kierowców na drodze
 • umożliwiają zdalną analizę

 Według badań przeprowadzonych przez Arval Service Lease Polska, już 27% polskich firm wdraża systemy telematyczne do firm. IKOL zapewnia system monitoringu pojazdów z pakietem wielu dodatkowych funkcji, które użytkownik samodzielnie wybiera, w zależności od indywidualnych potrzeb. 

 

SPRAWDŹ NASZE ROZWIĄZANIA

Kategorie: Wszystkie artykuły, Zarządzanie flotą GPS | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

raporty monitoringu GPS do różnych pojazdów

Raporty monitoringu GPS skutecznie usprawniają zarządzanie flotą

 9 lutego 2018

Raporty w systemie telematycznym, jakim jest monitoring GPS, bardzo usprawniają zarządzanie każdą flotą pojazdów. Lokalizatory…

Czytaj więcej
luksusowe auto we flocie samochodowej

Jak powinien wyglądać regulamin polityki flotowej?

 5 października 2020

Jaka powinna być polityka flotowa dla małych i dużych firm? Przede wszystkim powinna zawierać wewnętrzny…

Czytaj więcej