Home -  Ze świata -  Jazda na suwak i korytarz życia od 6 grudnia 2019. Sprawdź, jak zachować się na drodze.

Jazda na suwak i korytarz życia od 6 grudnia 2019. Sprawdź, jak zachować się na drodze.

6 grudnia 2019
korek na ulicy

Korytarz życia i jazda na suwak właśnie wchodzą w życie. Od 6 grudnia 2019 r., każdy kierowca ma dodatkowy obowiązek. Oba przepisy wchodzą w życie jednocześnie i obowiązują wszystkich.

 

Od dziś, zasady poruszania się po drodze nie będą wynikały jedynie z grzeczności, a z zasad obowiązujących w przepisach ruchu drogowego. Jeszcze niedawno jazda na suwak oznaczała kulturę jazdy niektórych kierowców. Od dziś wiele się zmienia.  

JAZDA NA SUWAK

Już nie trzeba się wciskać lub blokować zmianę pasa. Kierowcy mają obowiązek stosować „suwak”. Zmiana polega na tym, że jeśli jeden pas ruchu (lub dwa z trzech), zostanie zablokowany i naturalnie się kończy, należy wyrównać prędkość jazdy na pasie zablokowanym i tym, który dotąd sprawnie się poruszał. Oznacza to obowiązek wpuszczania kierowców z pasa, który się kończy lub na którym tworzy się zator.

JAZDA NA SUWAK W PRAKTYCE:

  • stosuj „suwak” kiedy jeden pas zanika z powodu zablokowanego samochodu lub gdy jeden pas ruchu się kończy.
  • gdy na drodze są trzy pasy ruchu i dwa skrajne są zablokowane, a ty poruszasz się środkowym, gdzie ruch przebiega prawidłowo, przepuść najpierw 1 pojazd z prawej strony, a następnie 1 pojazd z lewej strony. Zachowanie proporcji jeden do jednego uczciwie udrożni ruch.
  • przepisy obowiązują na autostradzie i drodze ekspresowej.

 

 

Jazda na suwak wymagana jest „w warunkach zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku”. Czyli w przypadku jazdy z prędkością 50 km/h jazda na suwak nie jest już obowiązkiem.  

Podobna sytuacja dotyczy tworzenia korytarza życia. Nie trzeba się już zastanawiać, czy i jak przepuszczać pojazdy uprzywilejowane. Jadące na sygnale karetki będą miały utworzony tunel między samochodami, które utworzą korytarz życia, w jasno sprecyzowany sposób.

JAK TWORZYĆ KORYTARZ ŻYCIA?

  • obserwuj drogę i zachowania kierowców
  • zjedź na bok pasa, którym jedziesz
  • jedziesz lewym pasem – zjedź w lewo
  • jedziesz prawym pasem – zjedź w prawo
  • jeśli droga ma 3 pasy ruchu, a Ty jedziesz środkowym – zjedź w prawo

 

 

Z tak utworzonego tunelu mogą skorzystać tylko pojazdy uprzywilejowane, jadące na pomoc potrzebującym. W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Tegoroczna kampania edukacyjna „Życie ma pierwszeństwo” pokazuje jakie znaczenie ma dotarcie pomocy do wypadku na czas. Jej głównym celem jest edukacja na temat tworzenia korytarza życia. 

Według nowych przepisów, pojazdy, w przypadku zatoru będą jeździły naprzemiennie, a w przypadku jadącej karetki na sygnale, umożliwią przejazd pojazdom ratunkowym. Pozwoli to na płynność jazdy i szybkie dotarcie do poszkodowanych w wypadku.

źródło: centrumprasowe.pap.pl; gov.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

monitoring gps chłodni

Monitoring GPS w chłodni pojazdu dostawczego

 27 maja 2022

  Lokalizatory GPS to dziś narzędzia umożliwiające pomiar i stały monitoring temperatury w chłodni…

Czytaj więcej
radiowa ochrona przeciwkradzieżowa kampera

Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą?

 11 maja 2022

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zabezpieczyć swojego kampera przed złodziejami? System radiowy IKOL…

Czytaj więcej