Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Monitoring GPS dla firm -  Kim jest i co robi fleet manager?

Kim jest i co robi fleet manager?

23 lipca 2019
fleet manager zarządzanie z monitoringiem GPS

Firmy, które korzystają z transportu drogowego, potrzebują rozwiązań i narzędzi, ale najważniejszym warunkiem, który muszą spełnić, to posiadać dobrych logistyków. Dziś na blogu przybliżymy sylwetkę flotowca i powiemy, dlaczego monitoring GPS odgrywa ważną rolę w jego pracy. 

Kim jest fleet manager?

Można powiedzieć, że fleet manager zajmuje się mobilnością floty samochodowej, która ma doprowadzić do oszczędności w firmie. Porządkuje transport i zarządza środkami transportu, czyli w firmie kształtuje politykę floty samochodowej. Samochód flotowy to wizerunek, który dużo mówi o przedsiębiorstwie. Ważna jest oczywiście klasa samochodu, ale roczne koszty utrzymania floty spędzają sen z powiek niejednemu menagerowi. W codziennej pracy flotowca liczy się czas i dobrze wykonane zadanie.

Kompetencje fleet managera

Jest łącznikiem pomiędzy zarządzającymi firmą, a pracownikami terenowymi. To praca związana z motoryzacją, ale nie każdy pasjonat samochodów sprawdzi się w tej roli. Sama nazwa stanowiska różni się w zależności od firmy. Może to być specjalista ds. gospodarki paliwowej, dyrektor logistyki lub kierownik działu infrastruktury. Docelowo jednak kompetencje pozostają te same i dotyczą zagadnień związanych z kosztami, paliwem, serwisem i eksploatacją pojazdów. Pracownikom użytkującym samochody służbowe wyznacza standardy jazdy, dobrze zna też rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Zarządzanie flotą wymaga wysokich zdolności interpersonalnych i organizacyjnych. Jest to kontakt z pracownikami na każdym szczeblu zawodowym, od handlowca do dyrektora.

Obowiązki fleet managera

 • rozlicza pracowników z czasu pracy
 • organizuje i kontroluje przeglądy techniczne
 • weryfikuje koszty związane z utrzymaniem floty
 • optymalizuje koszty napraw
 • rozlicza karty paliwowe
 • zgłasza szkody komunikacyjne
 • zarządza zespołem kierowców

Dlaczego wszystko sprowadza się do oszczędności?

Trudno z dokładnością oszacować koszty paliwa czy serwisu, ale można wpływać na pracowników, aby ich styl jazdy był bardziej ekonomiczny i redukował zbędne koszty. To przynosi konkretne zyski i większą świadomość. Lepsza eksploatacja samochodu, to mniejszy koszt napraw i wymiany części samochodowych. Jeżeli firma decyduje się na zakup gotówkowy floty, to słowo oszczędność nabiera dodatkowego znaczenia. Coraz częściej można usłyszeć, że najlepsza flota, to ta oszczędna.

Jak działa monitoring GPS w praktyce?

 • Pracownik pokonuje miesięcznie 5000-6000 km, najczęściej jeździ po autostradzie, z prędkością 180 km/h. Miesięcznie wydaje na paliwo ok 2000 zł. Przy założeniu, że jego styl jazdy mógłby ulec poprawie, czyli zredukowałby prędkość do 130-140 km/h, może zaoszczędzić nawet 30% na paliwie, a to daje miesięcznie kwotę 600 zł.
 • Zdarza się, że przy wprowadzeniu monitoringu GPS koszty poniesione na paliwo są wyższe. Dlaczego? Monitoring zwiększa zaangażowanie handlowców, którzy do tej pory nie odwiedzali wszystkich klientów, więc ich praca nie była wystarczająco efektywna. Natomiast zwiększa się sprzedaż i tu jest klucz do sukcesu.
 • Oprócz samego paliwa są też inne koszty eksploatacyjne, nieco mniej widoczne, dlatego trudniej zapanować nad tymi stratami. Agresywna jazda to większe zużycie opon, oleju, większe ryzyko wystąpienia szkody, koszty leasingowe związane z ponadnormatywnymi uszkodzeniami pojazdów.
 • Gwałtowne hamowanie to bardziej zużyte klocki hamulcowe i tarcza hamulcowa, a koszt wymiany w serwisie, waha się między 500-700 zł.
 • Pozostałe koszty eksploatacyjne związane z układem zawieszenia, takie jak amortyzatory, drążki hamulcowe, felgi to również spory koszt.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak monitoring GPS IKOL ułatwia pracę fleet managera?

Monitoring GPS IKOL to platforma internetowa, która stanowi wygodne narzędzie do organizacji pracy flotowca. Korzystając z monitoringu GPS IKOL, otrzymujemy dostęp do systemu IKOL, który pozwala na samodzielne zarządzanie usługami. Można przeprowadzić ewidencję za pomocą usługi Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów (EEPP), sprawdzić spalanie paliwa na wybranym odcinku i koszty tankowania. Lokalizator GPS zamontowany w pojeździe pozwala na precyzyjną analizę tych danych oraz zdalny monitoring pojazdu, a także sprawdzenie tras podróży i osiąganych prędkości. Widać, kiedy pracownik jeździ prywatnie za służbowe paliwo. Wszystko, co dotyczy korzystania z samochodu służbowego znajduje się w jednym miejscu. Możliwość otrzymywania alertów i raportów, które są przesyłane z odpowiednią częstotliwością, pozwalają na bieżąco monitorować rzeczy, które umykają w natłoku codziennych obowiązków.

   ALERTY     RAPORTY

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

odnalezienie-pojazdu-ciezarowego-ikol-svr

Międzynarodowe odzyskanie ciężarówki Renault

 20 sierpnia 2009

W wypadku kradzieży każdy klient kontaktuje się z Centrum Operacyjnym IKOL, które kieruje poszukiwaniem i…

Czytaj więcej
Monitoring GPS dla flot komunalnych

Monitoring flot komunalnych

 16 stycznia 2015

Monitoring GPS, jaki umożliwia IKOL, jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym między innymi przez służby komunalne, czyli…

Czytaj więcej