Home -  Podróże -  Klimatyzacja – małe urządzenie, wielkie znaczenie

Klimatyzacja – małe urządzenie, wielkie znaczenie

5 lipca 2019
Jakie działanie dla naszego zdrowia ma klimatyzacja

Bezpieczna podróż ma swój początek w bezpiecznym samochodzie, czyli takim, który jest dobrze serwisowany pod względem technicznym. Jazda samochodem nie odbywa się bez wpływu na stan naszego zdrowia. Jak to się dzieje? Wszystko za sprawą klimatyzacji, która ma oczywiście więcej plusów niż minusów, ale tylko wtedy jeśli prawidłowo o nią zadbamy.

 

Trudno sobie dziś wyobrazić jazdę samochodem bez klimatyzacji, która stała się już standardowym wyposażeniem większości samochodów. Z klimatyzacji samochodowej korzystamy niezależnie od pory roku. Latem, szybko uzyskujemy niższą temperaturę powietrza, która daje nam nieoceniony komfort jazdy. A kiedy mamy do czynienia z wilgotnym powietrzem na zewnątrz, klimatyzacja osusza je i dzięki temu nie mamy zaparowanych szyb w kabinie. Zatem świetnie sprawdza się także zimową porą.

Niestety rzadko serwisowana klimatyzacja niesie ze sobą sporo efektów ubocznych, bo oprócz przykrego zapachu, mamy do czynienia z rozwijaniem się bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które przez wentylację przedostają się do wnętrza pojazdu. Wiąże się to bezpośrednio z mniejszą wydajnością kierowcy podczas jazdy, bo trudniej się wtedy skoncentrować na prowadzeniu samochodu. Przyczyna kichania, łzawienia oczu lub innych reakcji alergicznych ma swój początek właśnie w rzadko serwisowanej klimatyzacji. 

 

driving

 

PIERWSZE OBJAWY PROBLEMÓW W UKŁADZIE KLIMATYZACJI:

  • Zaparowane szyby
  • Przykry zapach
  • Brak odpowiedniego chłodzenia w upalne dni

JAK CZĘSTO SERWISOWAĆ KLIMATYZACJĘ?

Przyjemność korzystania z klimatyzacji wymaga dbałości o jej stan techniczny. Serwisowanie i okresowa kontrola to podstawa dla dobrze funkcjonującego układu klimatyzacji. Wraz z początkiem wiosny, warto wybrać się do serwisu na odgrzybianie i wymianę filtra kabinowego.

ODPOWIEDNIA EKSPLOATACJA KLIMATYZACJI

Jej główne zadanie to chłodzenie kabiny latem. Ale w zimowe dni również jest nie do zastąpienia, ponieważ szybko eliminuje parę na szybach. Dobrze jest z niej korzystać przez cały rok, bo wtedy mniej ulega zepsuciu, o czym kierowcy zapominają. Poważnym błędem, który popełniają kierowcy, dla pozornego zwiększenia komfortu jazdy, to maksymalne schłodzenie temperatury, kiedy samochód jest mocno nagrzany od słońca.  Należy wcześniej otworzyć drzwi i wpuścić trochę powietrza z zewnątrz. Dlaczego? Nie przeciążymy sprężarki i nie dopadnie nas przeziębienie.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ KORZYSTAJĄC Z KLIMATYZACJI?

Jak to w życiu bywa, wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek i umiar. Uważajmy na korzystanie z klimatyzacji i róbmy to z głową. 

  • w gorące dni optymalna temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 5-7 stopni od tej na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego
  • pamiętamy o piciu wody, klimatyzacja osusza powietrze i nasze śluzówki
  • nie ustawiajmy nawiewu bezpośrednio na ciało, a unikniemy nadmiernego zmarznięcia 
  • w letnie dni przed rozpoczęciem jazdy, należy najpierw przewietrzyć wnętrze pojazdu, aby wymieszać powietrze
  • jeżdżąc z dziećmi ustalmy jedną temperaturę chłodzenia i nie zmieniajmy co chwilę. Zapalenie górnych dróg oddechowych latem nie budzi raczej naszego entuzjazmu

MANDAT ZA KLIMATYZACJĘ?

To jest możliwe. Art. 60, ustawy Prawo o ruchu drogowym, reguluje taki przepis, dlatego nie należy pozostawiać pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Jeśli zatem chcemy, aby klimatyzacja działała, nawet kiedy my stoimy obok samochodu, warto mieć na uwadze, że wysokość mandatu wynosi 100 zł.

źródło: prawo.sejm.gov.pl

Kategorie: Podróże, Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

coins

Jak oszczędzać dzięki lokalizacji GPS?

 17 lutego 2016

Lokalizacja i monitoring GPS to narzędzia zyskujące coraz większą popularność wśród firm posiadających flotę pojazdów.…

Czytaj więcej
beautiful

Ciepły wrzesień idealny na urlop

 12 września 2016

Tegoroczny lipiec i sierpień rozpieszczały nas na przemian deszczem i słońcem. Wrzesień to początek jesieni,…

Czytaj więcej