Home -  Ze świata -  Kolejne satelity Galileo trafią na orbitę

Kolejne satelity Galileo trafią na orbitę

29 września 2017
rocket-launch

Arianspace, międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się komercyjnym transportem kosmicznym, podpisało rozszerzony kontrakt na umieszczenie na orbicie kolejnych satelitów systemu nawigacyjnego Galileo. Odbędzie się to za pomocą nowego systemu nośnego Ariane 6. 

 

Arianspace to operator systemów nośnych, które pozwalają na transport różnych ładunków na orbitę okołoziemską. Odbywa się to za pomocą trzech systemów: Ariane 5, Vega oraz rosyjskiej rakiety Sojuz.  Tylko 2017 roku Arianespace przeprowadziła  osiem udanych startów, w tym 80 lot rakiety Ariane 5, która pobiła swój rekord, wynosząc na orbitę ładunek o wadze ponad 10.000 kg. Udało się pozyskać kolejne kontrakty, zaplanowane są 53 loty, a najbliższy odbędzie się 12 grudnia, wynosząc na orbitę cztery satelity systemu nawigacyjnego Galileo. Wśród nich będzie satelita Galileo-FOC FM16 nazwany polskim imieniem Zofia.

System Galileo pełną gotowość uzyskał w grudniu 2016 roku i obecnie składa się na niego 18 satelitów. Wszystkie zostały tam umieszczone za pomocą usług Arianspace. Po raz pierwszy jednak zostanie wykorzystany nowy system Ariane 6, który jeszcze nie wszedł do regularnego użytku.

Zdecydowano się na wystrzelenie lżejszego wariantu rakiety, Ariane 6.2. Przyjęto przy tym także zastrzeżenie, że jeśli do 2020 roku nie uda się w pełni przygotować nowego systemu nośnego, wtedy satelity zostaną wyniesione za pomocą sprawdzonego Sojuza. Tym posunięciem zachęcono innych operatorów satelitarnych do negocjowania przyszłych kontraktów na loty rakietą Ariane 6, która docelowo ma zastąpić inne pojazdy floty Arianespace.

 

Rakiety Ariane 6

System nawigacji satelitarnej Galileo to europejski odpowiednik amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. Jest jednak pierwszym systemem, który jest zarządzany przez instytucje cywilne. Komisja Europejska zapowiadała, że Galileo będzie systemem o wiele dokładniejszym, ponieważ satelity zostały wyposażone w 4 zegary atomowe. Pełna gotowość systemu zapowiada jest na 2020 rok, kiedy na orbicie umieszczone zostaną wszystkie satelity Galileo.

CZYTAJ WIĘCEJ

źródło: Arianspace.com, space24.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

synapsy, czyli etykiety do lokalizatorów

Synapsy – nowa funkcja dla lokalizatorów

 1 sierpnia 2019

Kolejne nowości w IKOL. Lokalizatory zyskują nową funkcję, która ułatwi porządkowanie informacji o nich, a…

Czytaj więcej
iphone

Już jest! Aplikacja IKOL Tracker na iOS

 2 marca 2018

Dla wszystkich Użytkowników IKOL, którzy korzystają z iPhone’ów mamy dobrą wiadomość – aplikacja IKOL Tracker…

Czytaj więcej