Home -  Wszystkie artykuły -  Konkurencja dla GPS – systemy nawigacji na świecie

Konkurencja dla GPS – systemy nawigacji na świecie

4 lipca 2014
Systemy GPS na świecie

Jakie są inne systemy nawigacji satelitarnej oprócz GPS?

Wszyscy słyszeli już o GPS- Global Positioning System. I mimo, że nie jest to jedyny system lokalizacji satelitarnej, to GPS powoli stało się synonimem systemu satelitarnego w ogóle. GPS NAVSTAR – bo taka jest pełna nazwa – jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, który został udostępniony za darmo, bez kodowania, wszystkim ludziom na Ziemi. Ale jakie są inne systemy? 

GPS Europy – Galileo

Europa, a konkretniej Unia Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna jest w trakcie tworzenia własnego systemu lokalizacji satelitarnej. Podobnie jak w przypadku GPS NAVSTAR system będzie bezpłatny. Zyski przynosić będzie lokalizacja bardzo precyzyjna dla użytkowników komercyjnych. Dlaczego powstaje Galileo? GPS to jednak system wojskowy USA. Władze tego kraju po pierwsze celowo zmniejszyły precyzję tego systemu dla zwykłych użytkowników i tylko siły zbrojne USA mają dostęp do w pełni dokładnych pomiarów pozycji. Może się więc zdarzyć, że z jakiegoś powodu GPS zostanie wyłączony- dla bezpieczeństwa postanowiono więc stworzyć własny. Na bazie systemu Galileo powstanie prawdopodobnie ogólnoeuropejska sieć informacji alarmowych eCall. Galileo będzie w pełni funkcjonalne dopiero w 2020 roku, chociaż pierwszych pomiarów będzie można dokonywać już pod koniec roku 2014.

GLONASS, czyli GPS Rosji, Chin i Indii 

Jedynym obok w pełni funkcjonalnym systemem GPS jest rosyjski GLONASS. Chociaż projekt uruchomiono w roku 1976, jeszcze za czasów ZSRR, to zasięg ogólnorosyjski GLONASS osiągnął dopiero w roku 2010, a zasięg globalny rok później. Do innych systemów lokalizacji satelitarnej, o różnym stopniu zaawansowania należą indyjski IRNSS, chiński COMPASS i francuski DORIS.

Kategorie: Wszystkie artykuły, Ciekawostki o GPS | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

raporty-i-alerty-ikol-quick

Raporty i alerty w IKOL Quick

 29 listopada 2022

W poprzednim artykule wspominaliśmy o wielu możliwościach lokalizatora IKOL Quick. Dziś skupimy się na…

Czytaj więcej
odłączenie rozrusznika zapobiega kradzieży samochodu

GPS odłączy rozrusznik w Twoim samochodzie

 1 października 2019

Opłaca się działać prewencyjnie i zapobiegać kradzieżom. Dzięki monitoringowi GPS można w prosty sposób ustrzec się…

Czytaj więcej