Home -  Wszystkie -  Konkurencja dla GPS

Konkurencja dla GPS

4 lipca 2014
satellite

Jakie są inne systemy nawigacji satelitarnej oprócz GPS?

 

Wszyscy słyszeli o GPS- Global Positioning System. I mimo, że nie jest to jedyny system lokalizacji satelitarnej, to „GPS” powoli stało sie synonimem systemu satelitarnego w ogóle. GPS NAVSTAR – bo taka jest pełna nazwa – jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, który został udostępniony za darmo, bez kodowania, wszystkim ludziom na Ziemi. Ale jakie są inne systemy? 

Europa

Europa, a konkretniej Unia Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna jest w trakcie tworzenia własnego systemu lokalizacji satelitarnej. Podobnie jak w przypadku GPS NAVSTAR system będzie bezpłatny. Zyski przynosić będzie lokalizacja bardzo precyzyjna dla użytkowników komercyjnych. Dlaczego powstaje Galileo? GPS to jednak system wojskowy USA. Władze tego kraju po pierwsze celowo zmniejszyły precyzję tego systemu dla zwykłych użytkowników i tylko siły zbrojne USA mają dostęp do w pełni dokładnych pomiarów pozycji. Może się więc zdarzyć, że z jakiegoś powodu GPS zostanie wyłączony- dla bezpieczeństwa postanowiono więc stworzyć własny. Na bazie systemu Galileo powstanie prawdopodobnie ogólnoeuropejska sieć informacji alarmowych eCall. Galileo będzie w pełni funkcjonalne dopiero w 2020 roku, chociaż pierwszych pomiarów będzie można dokonywać już pod koniec roku 2014.

Rosja, Chiny, Indie

Jedynym obok w pełni funkcjonalnym systemem GPS jest rosyjski GLONASS. Chociaż projekt uruchomiono w roku 1976, jeszcze za czasów ZSRR, to zasięg ogólnorosyjski GLONASS osiągnął dopiero w roku 2010, a zasięg globalny rok później. Do innych systemów lokalizacji satelitarnej, o różnym stopniu zaawansowania należą indyjski IRNSS, chiński COMPASS i francuski DORIS.

Kategorie: Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

System odzyskiwania pojazdów - IKOL SVR

IKOL SVR – najnowsza generacja systemu odzyskiwania samochodów po kradzieży

 26 października 2021

Powstała najnowsza generacja systemu odzyskiwania skradzionych samochodów: IKOL SVR (ang. Stolen Vehicle Recovery). Ten…

Czytaj więcej

Zgłaszanie kradzieży pojazdów z IKOL SVR

 25 listopada 2021

Chcesz dowiedzieć się więcej o postępowaniu w przypadku kradzieży pojazdu zabezpieczonego IKOL SVR? Zachęcamy…

Czytaj więcej