Home -  Wszystkie artykuły -  Kradzież a przywłaszczenie – co je odróżnia?

Kradzież a przywłaszczenie – co je odróżnia?

10 listopada 2021
co odroznia kradziez od przywlaszczenia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się kradzież od przywłaszczenia? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, co sprawia, że oba te przestępstwa są nazywane inaczej.

Różnice między kradzieżą a przywłaszczeniem

Zarówno kradzież, jak i przywłaszczenie, to czyny skutkujące utratą danego przedmiotu przez jego właściciela i karane przez prawo. Jest jednak między nimi pewna znacząca różnica. Jaka? Za chwilę wszystko Ci wytłumaczymy.

Czym jest kradzież?

Kradzież to, według artykułu 278 kodeksu karnego, bezprawne zabranie cudzej własności i przejęcie jej jako swojej.

Aby można było mówić o kradzieży, dany przedmiot musi zostać przejęty przez inną osobę bezprawnie, bez zgody jego właściciela.

Co to oznacza w praktyce? Posłużmy się następującym przykładem:

Mężczyzna o imieniu Marek kupił sobie nowy, drogi samochód. Pewnego razu wszedł do garażu i zobaczył, że auto zniknęło.

Marek nie pożyczał nikomu swojego samochodu – on po prostu został mu zabrany bez jego wiedzy i zgody.

Warto przy tym zauważyć, że kradzież nie może zostać popełniona nieumyślnie i musi dotyczyć rzeczy posiadającej realną wartość ekonomiczną. Zabranie komuś przedmiotu, który ma jedynie wartość niematerialną (jest np. pamiątką po bliskiej osobie) to wykroczenie opisane w zupełnie innym artykule kodeksu.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem bazującym na artykule:

 

Czym w takim razie jest przywłaszczenie?

O przywłaszczeniu wspomina artykuł 284 kodeksu karnego. Następuje ono wtedy, gdy ktoś przyłącza cudzą, legalnie zdobytą (np. pożyczoną) własność do swojego majątku, wbrew woli tej drugiej osoby.

Teraz wyobraźmy sobie taką oto sytuację:

Wspomniany wcześniej pan Marek pożyczył samochód  swojemu koledze Piotrowi. Niestety, Piotr nie chce oddać Markowi auta.

Do przejęcia auta doszło tu w sposób legalny –  za porozumieniem obu stron. Różnicę stanowi jedynie to, że właściciel liczył na szybkie oddanie mu pojazdu, a znajomy, którego obdarzył zaufaniem, przywłaszczył sobie cudzą własność i nie ma zamiaru jej zwrócić.

Przywłaszczenie może dotyczyć rzeczy wypożyczonej lub powierzonej w celu wykonania określonego zadania (czyli np. kiedy pracodawca udostępnia pracownikowi swoje narzędzia na czas pracy). Ma ono miejsce także wtedy, kiedy ktoś przez przypadek zabrał cudze mienie i, po uświadomieniu sobie tego faktu, nie zamierza go zwrócić.

Znalazłeś czyjś portfel z dokumentami pozwalającymi na ustalenie tożsamości właściciela? Masz dwa tygodnie na oddanie go tej osobie – w innym przypadku również popełnisz przywłaszczenie.

Co ciekawe, sprawcą przywłaszczenia jest także współwłaściciel danej rzeczy, który rozporządza nią tak, jakby był jedynym jej właścicielem. Dotyczy to np. współmałżonka korzystającego w ten sposób z przedmiotu zaliczanego do majątku wspólnego.

Przywłaszczenie to też problem, który dotknąć może każdą wypożyczalnię pojazdów. Wypożyczony samochód, który nie został zwrócony w umówionym wcześniej terminie, uznawany jest bowiem za przywłaszczony, a nie skradziony.

Kary za przywłaszczenie i kradzież

Czy kary za kradzież i przywłaszczenie różnią się od siebie?

Każdy, kto zabiera cudzą rzecz ruchomą z zamiarem uznania jej za swoją, podlega karze pozbawienia wolności. W zależności od wagi popełnionego czynu, może ona wynosić od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Adekwatny wyrok usłyszy ktoś, kto bezprawnie uzyskał czyjś program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

To samo czeka osobę, która przywłaszczyła sobie powierzoną jej rzecz ruchomą. Jeżeli zaś było to wykroczenie mniejszej wagi lub dany przedmiot został znaleziony, sprawcy grozić może kara grzywny lub ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku.

Przywłaszczając sobie cudzą rzecz ruchomą, bądź cudze prawo majątkowe, możesz spodziewać się wyroku pozbawienia wolności do lat 3.

cela więzienna

Udowodnienie przywłaszczenia – wcale nie takie proste

Jak widać, oba przestępstwa są traktowane bardzo podobnie. Jest jednak pewien haczyk.

By móc mówić o przywłaszczeniu, ważny jest jeden kluczowy czynnik – trzeba mieć pewność co do zamiarów sprawcy i umieć je udowodnić. Ktoś, kto przywłaszcza sobie dany przedmiot, włącza go na stałe do swojego majątku. Samo ustalenie terminu, w jakim dana osoba miała oddać samochód, nie jest wystarczające, by stwierdzić, że doszło właśnie do tego wykroczenia.

Jak udowodnić przywłaszczenie mienia?

Co w takim razie należy zrobić, by udowodnić przywłaszczenie mienia? Fakt ten musi mieć swoje odzwierciedlenie w czynach sprawcy wykroczenia, uniemożliwiających korzystanie z danej rzeczy przez jej prawowitego właściciela.

Ma to miejsce wtedy, gdy następuje:

  • odmowa oddania czyjejś własności,
  • zniszczenie, zużycie owego przedmiotu,
  • oddanie lub sprzedanie przedmiotu,
  • zmiana wyglądu czyjejś rzeczy.

Jak zabezpieczyć auto przed przywłaszczeniem?

Chcesz zabezpieczyć auto przed przywłaszczeniem? Przeczytaj o sposobach, które Ci to umożliwią.

Alerty ruchu

Alert ruchu to powiadomienie o ruchu pojazdu. W systemie IKOL może on przyjść do Ciebie na trzy sposoby:

  • SMS-em,
  • jako wiadomość e-mail,
  • poprzez aplikację mobilną IKOL Tracker.

Możesz skonfigurować system tak, by każdy ruch samochodu w określonych ramach czasowych (np. między godziną 20:00, a 6:00) był traktowany jako nieautoryzowany. Ponadto przesłana wiadomość może zawierać link do mapy, na której od razu sprawdzisz aktualne położenie Twojego auta.

Alerty obszaru

Alert obszaru pozwala na samodzielne ustawienie na mapie do 20 dowolnych obszarów w kształcie okręgu. Przekroczenie ich przez Twój samochód sprawi, że wysłane zostanie do Ciebie automatyczne powiadomienie. Tu również istnieją 3 wspomniane wcześniej sposoby dostarczenia alertu.

Zdalne odcięcie rozrusznika

Funkcja zdalnego odcięcia rozrusznika pozwoli Ci zarządzać autem także na odległość.  Jeżeli ktoś odjedzie Twoim samochodem – wystarczy jedno kliknięcie, by unieruchomić pojazd. Co prawda ze względów bezpieczeństwa auto nie zatrzyma się nagle na ulicy podczas jazdy, ale po najbliższym postoju nie będzie już można go uruchomić.

Możesz odciąć zapłon w samochodzie na czas swojej nieobecności – gdy np. wyjeżdżasz na wakacje. Jest to także sposób na zyskanie kontroli nad zwlekającymi z opłatami klientami wypożyczalni pojazdów.

Aby skorzystać z tej funkcji, należy zakupić wcześniej przełącznik odcięcia rozrusznika.

Kontaktron

Kontaktron to łącznik elektroniczny, który służy do obsługi usługi Alert Sygnału Alarmowego. Jeżeli klient wypożyczalni lub pracownik jeżdżący firmowym autem będzie próbował odinstalować zabezpieczenia auta i dojdzie do rozłączenia styku, system IKOL wyśle Ci powiadomienie o tym fakcie.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Kradzież auta to coś, czego każdy kierowca chce uniknąć. Wiąże się ona bowiem nie tylko z utratą dotychczasowego środka transportu, ale – w niektórych przypadkach – nawet narzędzia pracy. Do tego dochodzą liczne niespodziewane wydatki.

Co należy zrobić, by zabezpieczyć swój pojazd? Od razu zaznaczymy, że lokalizatory GPS, których przeznaczeniem jest monitorowanie auta w codziennych sytuacjach, niestety nie są dobrym pomysłem – łatwo je zagłuszyć. Istnieje jednak inne, o wiele skuteczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu wizja utraty samochodu wskutek kradzieży przestanie Cię dręczyć. Tym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego systemu do lokalizowania i odzyskiwania skradzionych pojazdów.

Radiowa ochrona pojazdu

Niezawodną alternatywą wobec tradycyjnego GPS-a jest wybór modułu stworzonego z myślą o przeciwkradzieżowej ochronie aut. Nie zapobiegnie on, co prawda, samej kradzieży, ale umożliwi szybkie i łatwe odzyskanie skradzionego pojazdu. Co ważne, taki odbiornik działa w oparciu o nowoczesny system radiowy – jest więc niezagłuszalny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o radiowej lokalizacji pojazdów po kradzieży – zajrzyj tutaj:

Dowiedz się więcej o radiowej ochronie pojazdu IKOL SVR

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

zarządzanie flotą z aplikacji IKOL

Kontrola monitoringu GPS z telefonu

 2 czerwca 2017

Kontrola nad monitoringiem GPS może być jeszcze sprawniejsza – wystarczy, że sięgniemy do kieszeni po…

Czytaj więcej
kierowca samochodu z gps

GPS do samochodu – niezastąpiony w 3 sytuacjach

 4 grudnia 2020

Ile razy zdarzyło Ci się szukać swojego samochodu na parkingu lub martwiłeś się, że go…

Czytaj więcej