Home -  Wszystkie artykuły -  Kradzieże aut w 2022 roku – sprawdź jak przedstawia się statystyka!

Kradzieże aut w 2022 roku – sprawdź jak przedstawia się statystyka!

12 kwietnia 2023
kradzieże aut w 2022 rokui

Na początku bieżącego roku Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wydał raport dotyczący kradzieży aut w 2022 roku. Raport powstał na podstawie aut wyrejestrowanych w danym roku, gdzie powodem zniknięcia była właśnie kradzież pojazdu. Jak przedstawia się statystyka kradzieży aut w 2022 roku? Które modele były najbardziej atrakcyjne dla złodziei? Wreszcie, w których regionach kraju dokonywani największej ilości kradzieży samochodów? Tego  wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu – zachęcamy do lektury!

Ile aut skradziono w 2022 roku?

W 2022 roku ilość skradzionych pojazdów wyniosła 6157. Mowa tu o samochodach osobowych oraz dostawczych do 6 ton. Znakomita większość z nich to auta, które miały nie więcej niż 10 lat. Ulubionym rocznikiem złodziei okazały się samochody z roczników 2019 i 2018. Pojazdy z tych roczników zniknęły kolejno w 842 i 776 sztukach. Na tej podstawie można wysnuć prosty wniosek – auta, które często widujemy na ulicy, cieszą się wprost proporcjonalnym zainteresowanie na czarnym rynku. Osoby z samochodami z tych roczników powinny szczególnie zadbać o zabezpieczenie auta przed kradzieżą.

Najczęściej kradzione marki i modele w 2022 roku

Marki najbardziej atrakcyjne dla złodziei w 2022 roku

Na pewno zastanawiasz się, które marki i modele były najbardziej atrakcyjne, a tym samym najczęściej kradzione przez złodziei. W przypadku marek nie tu zbyt dużego zaskoczenia – nadal prowadzi Toyota z wynikiem 781 wyrejestrowanych aut. Drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu przypada Audi. które zostało skradzione w 532 sztukach. Podium zamyka Volkswagen z 415 skradzionymi samochodami.

Natomiast dalsze miejsca w rankingu kradzionych marek to:

  • BMW – 392 szt.
  • Hyundai – 389 szt.
  • Mercedes – 367 szt.
  • Renault – 343 szt.
  • Fiat – 304 szt.
  • Peugeot – 287 szt.
  • KIA – 229 szt.

Modele, które złodzieje najczęściej kradli w 2022 roku

Zestawienie najchętniej kradzionych modeli w 2022 roku o dziwo nie rozpoczyna żadna z top 3 najczęściej kradzionych marek. Ubiegłorocznym „złotym medalistą” został Hyundai Tuscon – 192 skradzione auta. Natomiast drugie miejsce zajmuje nieoczekiwany model, który do tej pory nie pojawiał się w zestawieniach kradzieży. Jest to Fiat Ducato, który został skradziony w 191 sztukach. Taką samą ilość, a w związku z tym tę samą pozycję ma Toyota Corolla, która w przeciwieństwie do Ducato gości od kilku lat w statystykach najczęściej kradzionych aut. Na trzecim miejscu również plasuje się Toyota z równie popularnym modelem RAV4.

Dziwić może, że wśród najchętniej kradzionych modeli nie pojawiło się Audi A4 – marka i model, które od kilku lat stale pojawiały się w top 3 kradzionych aut. Jej pozycja nie spadła jednak daleko, co widać w dalszej części rankingu najczęściej kradzionych modeli samochodów, prezentującego się następująco:

  • Audi A4 – 122 szt.
  • Jeep Grand Cherokee – 120 szt.
  • Toyota Yaris – 102 szt.
  • KIA Sportage – 99 szt.
  • Audi A6 – 97 szt.
  • BMW serii 5 – 96 szt.

Jak widać różne modele Toyoty przewijają się w zestawieniu aż 3 razy – na czarnym rynku jest więc nadal popyt na części Japończyka. Jest to również sygnał dla właścicieli, że powinni zwracać szczególną uwagę na to, gdzie zostawiają wóz oraz wyposażyć go w dodatkowe zabezpieczenie.

Gdzie skradziono najwięcej aut w 2022 roku?

Tam, gdzie najwięcej aut, tam też najwięcej kradzieży – tak było w minionym 2022 roku. Największym podwórkiem złodziei może pochwalić się województwo mazowieckie, gdzie zniknęło 2463 aut. Jest to całe 40% całości skradzionych pojazdów w 2022 roku. Warto zwrócić uwagę, ze większość tych kradzieży – 1593 – wystąpiła w Warszawie, która od lat jest w czołówce miast, gdzie giną auta. Problem jest na tyle duży, ze stolica przebija swoim wynikiem 11 województw o najniższej liczbie kradzieży razem wziętych.

Natomiast następne miejsca, w których skradziono najwięcej aut, mają na szczęście dużo mniejsze wyniki. Są to: województwo dolnośląskie – 639 szt.; województwo śląskie – 542 szt.; województwo pomorskie – 528 szt. W reszcie kraju kradzieże są na umiarkowanym poziomie poniżej 500 kradzieży rocznie.

Dobrą wiadomością mogą się za to cieszyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego – w ciągu roku w każdym z nich skradziono jedynie 55 samochodów. Niewiele więcej, bo 67 zniknęło w województwie opolskim. Ta trójka regionów może więc spać spokojniej niż reszta kraju.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Sprawdź IKOL SVR!

W perspektywie tych danych warto pomyśleć o zabezpieczenie auta przed kradzieżą – szczególnie jeśli mieszkasz w okolicy, w której często dochodzi do kradzieży. Jakie musi być? Przede wszystkim skuteczne i niezawodne, czyli dokładnie takie, jak radiowy system lokalizacji pojazdów IKOL SVR.

System jest zabezpieczeniem antykradzieżowym, które pozwala odzyskać skradzione auto nawet w 24 godziny od zgłoszenia. Jest także odporny na działania złodziei takie jak zagłuszanie sygnału GPS – technologii radiowej nie ima się popularny jammer.

System jest dostępny w 4 wersjach:

  • IKOL SVR Standard – pakiet obejmuje instalację modułu radiowego, który jest uruchamiany po zgłoszeniu kradzieży, a następnie lokalizowany.
  • IKOL SVR Alarm – który poza radiową ochroną pojazdu pozwala uzbroić alarm – po jego włączeniu, dostajesz powiadomienie o nieautoryzowanym ruchu pojazdu.
  • IKOL SVR Sky – który łączy dwie poprzednie wersje, a dodatkowo oferuje monitoring GPS.
  • IKOL SVR Dashcam – wariant, w którym poza wcześniej wymienionymi funkcjonalnościami jest nowoczesna kamera samochodowa nagrywająca wnętrze pojazdu i widok przez przednią szybę.

Wybierając jeden z nich, masz całe 98% pewności, że Twój samochód jest odpowiednio zabezpieczony na wypadek kradzieży – właśnie tyle wynosi skuteczność systemu radiowego.

IKOL SVR Dashcam – kompleksowa ochrona pojazdu!

Najnowszy wariant IKOL SVR – Dashcam – zapewnia najbardziej kompleksową ochronę. Kamera samochodowa, w którą jest wyposażony, nagrywa wnętrze pojazdu oraz jego widok z poziomu przedniej szyby. Wśród wielu funkcjonalności, największą kontrolę nad autem pozwoli Ci zachować opcja transmisji wideo na żywo z dowolnie wybranej kamery. Dokonasz tego za pomocą w pełni zintegrowanej aplikacji IKOL Tracker, która obsługuje te i więcej opcji kamery samochodowej oraz systemów GPS i SVR.

Dzięki temu za każdym razem, gdy dostaniesz alert np. o nieautoryzowanym ruchu pojazdu lub próbie odholowania, możesz od razy sprawdzić kto siedzi za kółkiem Twojego auta lub zobaczyć, w jakim kierunki zmierza. Przy próbie kradzieży w aplikacji zapisze się także nagranie automatyczne z obu kamer, zaraz po włączeniu zapłonu. Taki dowód możesz przekazać policji – z pewnością wizerunek złodzieja pomoże w jego schwytaniu.

Kradzieże samochodów w 2022 roku – podsumowanie

Jak więc widzisz kradzieże samochodów w 2022 roku w Polsce to nadal duża skala, wiele straconych nerwów oraz pieniędzy. Najbardziej dotyczy to kierowców z województwa mazowieckiego i samej stolicy, nie oznacza to jednak, że reszta kraju może spać spokojnie. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że Twoje auto będzie bezpieczne, koniecznie wyposaż je w system radiowej lokalizacji IKOL SVR!

Więcej o IKOL SVR

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

IKOL SVR odzyskał Volkswagena Passata

Odnaleziony Volkswagen Passat

 14 grudnia 2019

W ciągu 2 ostatnich lat nastąpił niesamowity przełom w kradzieży samochodów. Nowe technologie na dobre…

Czytaj więcej
paliwo monitoring GPS

Oszacowanie kosztów paliwa – z monitoringiem GPS to proste!

 23 czerwca 2017

Zastanawiasz się czasem, jakie są koszty paliwa spalonego podczas jazdy na stałym odcinku, np. z…

Czytaj więcej