Home -  Podróże -  Latem powodujemy najwięcej wypadków drogowych. Fakty i liczby

Latem powodujemy najwięcej wypadków drogowych. Fakty i liczby

19 czerwca 2019
Najwięcej wypadków drogowych jest latem

Wybierając się na letni odpoczynek pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Co jakiś czas docierają do nas informacje na temat statystyk, które bardzo jasno obrazują rzeczywistość. Jak to wygląda na polskich drogach? 

 

Okres letni to wzmożony ruch na drogach, związany głównie z wakacyjnymi wyjazdami. Polacy podróżujący po kraju, wciąż chętnie wybierają samochód jako swój główny środek transportu. Głównym argumentem jest przede wszystkim szybkość docierania z miejsca w miejsce i niezależność, jakiej nie da nam chociażby podróż pociągiem z kilkoma przesiadkami. Jeździmy dużo i szybko, a pogoda temu sprzyja.

Jak podaje polska policja w 2018 r. najwięcej wypadków było w październiku 9,9% ogółu, ale niewiele mniej było ich w maju 9,7% oraz w lipcu 9,6%. Powodem jesiennych zdarzeń jest niewielka różnica temperatur w okresie letnio-jesiennym, kiedy zmieniają się także nieznacznie warunki na drodze. Za to najbezpieczniejszymi miesiącami ubiegłego roku był luty i marzec, ponieważ wypadkowość w tych miesiącach była najniższa w skali roku. Podobna sytuacja miała miejsce w 2017 r.

RAPORT Z WYPADKÓW W 2018 r

Jak wynika z raportu dot. wypadków drogowych w Polsce w 2018 roku, do zdarzeń dochodzi najczęściej na terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h w godzinach 5:00 – 23:00 i do 60 km/h w godzinach 23:00 – 5:00. Systemy telematyczne takie jak IKOL, udostępniają funkcje alertu prędkości. Narzędzie, które możemy zainstalować w pojeździe, to brzęczek, który będzie dawał sygnał dźwiękowy, informujący o przekroczeniu, z góry ustalonej prędkości. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Kolejnym dowodem na to, że kierowcy z odwagą rozpędzają samochód, jest duża wypadkowość na prostym odcinku drogi. I choć wydawać by się mogło, że zakręt czy skrzyżowanie będzie bardziej newralgicznym miejscem, to jednak niedostosowanie prędkości do warunków jazdy na prostym odcinku drogi, jest seryjnym błędem polskich kierowców. Do tych sytuacji najczęściej dochodzi na drogach dwukierunkowych, jedno jezdniowych, gdzie mijający i wyprzedający kierowcy jadą nierozważnie.

Wciąż nie maleje tendencja kierowców do niezachowywania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Dzieje się to przede wszystkim na drogach krajowych. Przyczyną większości incydentów, jest również nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i nieudzielenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Wciąż bardzo niebezpieczne miejsca to także chodnik, droga dla rowerów i pobocze. Najczęściej do zdarzeń dochodzi z winy kierujących, w 2018 r. to aż 87,0% ogółu.

Największym zagrożeniem na polskich drogach jest nieprzerwanie samochód osobowy 74,8% w 2018 r. Niemniej jednak nie brakuje wypadków z udziałem rowerzystów 6,2%, czy motocyklistów 3,1%. Kiedy analizujemy wskaźniki wypadków drogowych na tle innych krajów UE, to w 2017 r. Polska była na 8 miejscu. Przed nami są m.in. Niemcy, Włochy i Hiszpania. A najbardziej bezpiecznymi krajami w Europie w 2017 r. była Łotwa, Dania  i Luksemburg.

CZYTAJ WIĘCEJ

źródło. policja.pl

Kategorie: Podróże, Funkcje GPS, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Ekipa Złombola "Praska strona miasta" jedzie do Irlandii z lokalizatorem IKOL

EKIPA ZŁOMBOLU Z LOKALIZATOREM IKOL JEDZIE DO IRLANDII

 27 czerwca 2019

Ekipa 4 osób: Paweł i Karolina oraz Artur i Kalina. Chłopaki znają się od 6…

Czytaj więcej
Jak przygotować samochód do zimy z ikol

Przygotuj swój samochód na zimę

 10 listopada 2015

Połowa listopada to ostatni dzwonek, aby pojazd, który posiadasz lub te, którymi zarządzasz przygotować do najtrudniejszej…

Czytaj więcej