Home -  Wszystkie artykuły -  Lexus na celowniku – najczęściej kradziona marka premium w Polsce!

Lexus na celowniku – najczęściej kradziona marka premium w Polsce!

6 października 2022
zabezpieczenie-lexusa-przed-kradzieza

Gdy raz kupisz Lexusa, prawdopodobnie Twoim następnym autem będzie również Lexus. Wniosek wynika z analizy przeprowadzonej przez CarMAX, czyli giganta z dziedziny na rynku używanych samochodów. Nie ma się co dziwić! Japoński Lexus od przeszło trzydziestu lat zaskakuje nas innowacjami i podejściem wyprzedzania oczekiwań klientów – każdy posiadacz z pewnością to docenia.

Niestety złodzieje upodobali sobie tę markę premium z uwagi na jej niezawodność i duże zapotrzebowanie na czarnym rynku. Na szczęście każdy posiadacz Lexusa może skutecznie chronić się przed nawet najbardziej wymyślną próbą kradzieży. Jak? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

 

W drodze po doskonałość – historia Lexusa

Szybka podróż Lexusa z Japonii na cały świat

Choć marka Lexus istnieje od 1989 roku, jej historia sięga sześć lat wstecz do roku 1983. Wszystko zaczęło się od ówczesnego prezesa Toyoty – Eiji Toyody – który rzucił wyzwanie grupie inżynierów, designerów i strategów. Wyzwanie zawierało się w jednym pytaniu: „Czy potrafimy zbudować luksusowy samochód, który pokona najlepszych?”

Zespół podjął rękawice i tak przez kolejne 6 lat powstało 400 prototypów, z których 100 poddano testom zderzeniowym. Przez 4 lata debatowano również na temat samego wyglądu pierwszego modelu. W ostatnim roku pracy nad pilotażowym modelem utworzono nazwę marki. Lexus został wybrany jako hybryda luksusu oraz najnowocześniejszej technologii.

Świat miał okazję zobaczyć pierwszego Lexusa LS 400 na Detroit Auto Show 11 stycznia 1989 roku. Samochód zatrząsnął rynkiem samochodów luksusowych, wprowadzając kompletnie nowy standard i jakość. Sukces można było zmierzyć w ilości sprzedanych egzemplarzy, a ta była równa 64 tys. sztuk.

Jednak żadna droga na szczyt nie może się obyć bez przeciwności. Gdy sprzedaż pierwszego modelu ruszyła na dobre, część klientów zaczęła się skarżyć na dwie drobne usterki – jedna dotyczyła kontroli prędkości, a druga zbyt jasnego światła stopu. To właśnie tutaj Lexus pokazał prawdziwie nowy standard obsługi klienta. Najpierw odebrali od klientów zepsute auta, naprawili je, a następnie zwrócili pod drzwi z pełnym bakiem i drobnym upominkiem wewnątrz. Dla pokazania skali warto dodać, że nie było to dwóch czy trzech klientów, a 8000!

I tak rozpoczęła się podróż Lexusa w podbijaniu świata. Przez kolejne lata wychodziły kolejne modele, które zdobywały coraz to nowych fanów. Marka nie tylko utrzymała, ale i wzmocniła swoją pozycję rynkową, cały czas trzymając się zasady wysokiej jakości i ciągłych ulepszeń.

Niezawodność Lexusa na Polskim rynku

Pierwszy Lexus w pojawił się w Polsce w 1993 roku i był własnością szczecińskiego dealera Toyoty. Z uwagi na początki wolnego rynku w kraju, auto musiało zostać sprowadzone z Niemiec. Pomimo dużego szumu wokół marki, sprzedało się jej zaledwie kilka sztuk – głównie jako auta firmowe. Przełomem był krok 1997, kiedy przy Toyota Motor Poland powstał Lexus Polska. Na początku marka występowała jako kącik w salonach Toyoty, by sukcesywnie z każdym sprzedanym autem rosnąć w siłę i otworzyć pierwszy autonomiczny salon w 2003 roku.

Czy Polacy lubią Lexusa? Wygląda na to, że tak! Odkąd marka na stałe zagościła w Polsce, z roku na rok jej wyniki ciągle rosną. Według najświeższych danych z 2021 roku w naszej ojczyźnie sprzedano 6154 samochody, co stanowi 8,5% sprzedaży Lexusa w Europie. Polacy najczęściej kupowali model NX, a następne w kolejce byłby modele UX oraz RX.

Innowacje wprowadzone przez Lexusa na rynek

Przez lata Lexus wprowadził szereg innowacji, które usprawniły użytkowanie i osiągi samochodu. Japończyk jako pierwszy na świecie wprowadził segment kompaktowych SUV-ów, a także luksusowych samochodów hybrydowych. Był pionierem jeśli chodzi o wprowadzenie rewolucyjnego silnika V8 do hybrydy. W wygodzie użytkowania natomiast pojawiły się takie nowinki jak wbudowany GPS produkowany seryjnie, bambusowa kierownica, aktywny asystent układu kierowniczego czy cyfrowe lusterka boczne.

Te wszystkie nowinki techniczne doceniają klienci, którzy od lat są związani z marką. Potwierdzają to badania oraz liczne nagrody, które Lexus zdobył przez ponad 30 lat swojej działalności. Są to między innymi: złota statuetka J.D. Power & Associates z Wielkiej Brytanii (2001), Nagroda Światowego Samochodu Roku (2007), nagroda „Best Entertaining” w konkursie Milano Design Awards i wielu innych.

Kradzieże Lexusa w Polsce – złodzieje przyciągani przez hybrydę

Wraz z rozwojem marki w Polsce i zwiększeniem popytu pojawiła się również ciemna strona medalu – zwiększenie kradzieży. Najświeższe dane z  2022 roku pokazują, że Lexus jest jedną z chętniej kradzionych marek premium w kraju. Nic dziwnego – marka matka, czyli Toyota, od lat plasuje się na pierwszych miejscach w rankingu kradzieży. Złodzieje cenią azjatycki kunszt i wymyślają coraz to nowe sposoby na kradzież.

Przykładów kradzieży Lexusa nie trzeba długo szukać, jednak niektóre wyróżniają się na tle innych. Jedną z nich jest próba, której dokonano w połowie 2021 roku na parkingu Centrum Handlowego na Targówku. Trzech mężczyzn próbowało ukraść Lexusa metodą „na walizkę”, jednak mieli niespodziewanego pecha – okazało się, że parking jest obserwowany przez policję. Zarówno stróżów prawa, jak i złodziei zaniepokoił alarm, który uruchomił się w aucie. Zmieszani rabusie próbowali opuścić miejsce, jednak szybka interwencja władz im to uniemożliwiła.

Niestety nie każda historia ma taki happy end. Często Lexusy są nie do odzyskania w całości, gdy trafią do złodziejskiej dziupli. Tak też było pod koniec 2021 roku, kiedy zdemaskowano kryjówkę znajdującą się w stodole pod Węgrowem. Funkcjonariusze znaleźli tam w znacznej części zdemontowane auto skradzione na warszawskich Bielanach oraz drugie, jeszcze przed demontażem. Znaleziono również tablice rejestracyjne, które prawdopodobnie służyły do przewiezienia samochodów do punktu docelowego.

Auta premium padają także celem przemytu. W kwietniu 2022 roku straż graniczna udaremniła jedną z takich prób, zatrzymując na granicy z Ukrainą hybrydowego Lexusa RX. Jak się okazało, auto pochodziło z kradzieży i podróżowało za wschodnią granicę z… Hiszpanii! Na szczęście po kontroli legalności pojazdu prawda wyszła na jaw i rozpoczęto procedurę zwrotu właścicielowi.

Dodatkowe zabezpieczenie Lexusa przed kradzieżą – IKOL SVR

Czy znając powyższe dane, właściciele Lexusa powinni obawiać się kradzieży auta? Wygląda na to, że są powody do niepokoju! Pojawia się więc pytanie – jak najlepiej zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Odpowiedzią na problem kradzieży Lexusa jest system radiowego namierzania pojazdów IKOL SVR. Kilka niewielkich modułów umieszczanych w bezpiecznym miejscu auta, stanowi ochronę w jakości premium!

Urządzenia są hybrydą systemu namierzania radiowego oraz lokalizacji GPS/GSM. W najszerszej wersji – IKOL SVR Sky – dostępne są takie funkcjonalności jak monitoring stanu auta, uzbrajanie dodatkowego alarmu czy dodatkowe opcje alertów. Dzięki nim, gdy tylko Twój samochód poruszy się z miejsca bez Twojej wiedzy, natychmiast dostaniesz powiadomienie. Natomiast rozbudowane funkcje raportów pomogą Ci zoptymalizować swoją jazdę na co dzień.

Jednak najważniejszymi funkcjami są tutaj zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Sygnał radiowy w połączeniu z systemem GPS pozwala na śledzenie dokładnej trasy pojazdu. Z racji autorskiej częstotliwości objętej tajemnicą sygnał jest niemożliwy do zagłuszenia – w przeciwieństwie do tradycyjnych modułów z samym GPS-em. Dzięki temu, gdy ktoś ukradnie Lexusa chronionego przez IKOL SVR w wersji SKY, można podjąć szybką reakcję, a ta jest kluczem do odzyskania auta w całości.

Antykradzieżowy system radiowy, który zapewnia jakość premium!

Jednak nawet najlepszy system antykradzieżowy nie będzie dobry, jeśli nie dostosuje się go do użytkownika. W tym wypadku klient, który zdecyduje się zabezpieczyć swojego Lexusa modułem IKOL SVR SKY ma do dyspozycji prostą i wygodną aplikację mobilną IKOL Tracker. Aplikacja jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Jej domyślna obsługa pozwala na bezproblemowe sprawdzenie, gdzie w danym momencie jest samochód, jaki jest jego status oraz uzbroić lub rozbroić alarm.

Przy autach marek premium takich jak Lexus, ochrona auta z systemem IKOL SVR będzie zadbaniem nie tylko o maszynę, ale też o siebie. Dzięki bieżącej informacji na temat stanu auta dostępnej na wyciągnięcie palca, żadne szybkie parkowanie w nieznanej okolicy nie będzie tak stresujące. Ewentualna kradzież auta również nie przysporzy tylu nerwów, ponieważ zostanie szybko zwrócone – auta z systemem radiowym IKOL SVR SKY wracają do właścicieli zazwyczaj w ciągu 24 godzin.

Jedno jest pewne – Lexus jako marka premium zasługuje na zabezpieczenie przed kradzieżą premium – takie jak IKOL SVR.

sprawdź ofertę radiowej ochrony auta!

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

GPS do roweru miejskiego

Przenośny GPS do roweru na każdą wyprawę

 20 czerwca 2020

Przenośny mini lokalizator GPS sprawdzi trasy, pokaże osiągane prędkości i zabezpieczy rower przed kradzieżą, dzięki…

Czytaj więcej
Satelitarny system GPS dla służb mundurowych

Monitoring GPS w służbach mundurowych

 22 sierpnia 2016

Monitoring GPS już od samego początku był nierozerwalnie połączony ze służbami mundurowymi – został stworzony…

Czytaj więcej