Home -  Ze świata -  Lokalizacje tajnych baz ujawnione przez…aplikację do fitnessu

Lokalizacje tajnych baz ujawnione przez…aplikację do fitnessu

2 lutego 2018
wojsko armia USA

Armia Stanów Zjednoczonych ma poważny problem, bowiem na jaw wyszły lokalizacje tajnych baz wojskowych. Za przeciekiem wcale nie stoją szpiedzy, ani terroryści, tylko… aplikacja do fitnessu.

 

Poufne dane wypłynęły przez aplikację Strava, która służy do do monitorowania, zapisywania i śledzenia aktywności fizycznej za pomocą smartfonów lub opasek. Twórcy aplikacji jednak nie spodziewali się, do czego mogą posłużyć udostępnione dane.

Użytkownicy aplikacji mogą dzielić się z innymi swoimi przebytymi trasami. Żołnierze korzystający z tego programu nie zdawali sobie sprawy, że w ten sposób mogą ściągnąć na siebie i kolegów śmiertelne zagrożenie.

Analitycy wojskowi zorientowali się, że udostępnione trasy i mapy mogą posłużyć do określenia położenia tajnych baz wojskowych czy szpiegowskich placówek – żołnierze używający aplikacji Strava pokazywali miejsca swoich codziennych ćwiczeń, przez co jasno widać lokację danej bazy wojskowej, a nawet jej szczegółowy wygląd.

W ten sposób można więc sprawdzić lokalizację bazy wojskowej w Afganistanie – bazy, której można zobaczyć ani w Apple czy Google Maps, ale obejrzeć ją można za to w Stravie.

Nie tylko udostępnione trasy i lokalizacje stanowią zagrożenie. Terroryści mogą w ten sposób śledzić ruchy amerykańskich żołnierzy. Rząd USA potraktował sprawę niezwykle poważnie i poinstruował wojskowych, aby swoje osiągnięcia zachowali dla siebie, chociaż wydaje się, że żołnierze i personel takich baz będzie świadomy zagrożeń związanych z udostępnianiem danych.

Twórcy aplikacji podkreślili, że można wyłączyć system śledzenia ruchu – wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach. Pierwszą osobą, która dostrzegła zagrożenie płynące z nieświadomego używania aplikacji, był…  australijski student  Nathan Ruser.

źródło: komputerswiat.pl, wp.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

woman

Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać?

 2 października 2018

Aby wybrać odpowiedni lokalizator GPS do samochodu , musimy sobie zadać pytanie, do czego będzie…

Czytaj więcej
detektyw

Jak śledzić męża lub żonę?

 20 grudnia 2014

Chcesz śledzić męża lub żonę za darmo? Przeczytaj o naszej aplikacji IKOL X! Wiele osób…

Czytaj więcej